ASV drīzumā varētu apstiprināt tāla darbības rādiusa ATACMS raķešu nodošanu Ukrainai, laikrakstam The Wall Street Journal (WSJ) paziņoja ASV un Eiropas amatpersonas .
Pēc izdevuma sarunu biedru teiktā, tagad jautājums par ATACMS munīcijas nosūtīšanu uz Kijivu gaida lēmumu augstā līmenī. Iepriekš Baltais nams pret šo ieceri bija skeptisks, taču tagad nonācis pie secinājuma, ka tuvāko nedēļu laikā ir nepieciešams atbalstīt Ukrainu. Uz šādu soli prezidenta Džo Baidena administrāciju varēja pamudināt sacelšanās, ko veica ”Vāgnera” PMK vadītājs Jevgeņijs Prigožins, liecina laikraksta avoti.
“Pozitīvus signālus” par iespējamām ATACMS piegādēm pēdējo nedēļu laikā ir saņēmusi arī Kijiva, WSJ sacīja augsta Ukrainas Aizsardzības ministrijas amatpersona.
ATACMS raķešu darbības rādiuss ir 300 kilometri, un tās ļaus Ukrainai dot triecienu Krimas tiltam un Krievijas flotei Sevastopolē. Tieši šiem nolūkiem bruņotie spēki plāno izmantot raķetes, aģentūrai WSJ sacīja Kijivas amatpersonas. Tomēr ATACMS var sasniegt arī Krievijas pilsētas, īpaši Voroņežu, Rostovu, Smoļensku, Brjansku, Kursku, Belgorodu un citas.
Iepriekš ASV atteicās nodot ATACMS munīciju Ukrainai, baidoties no konflikta eskalācijas, ja tā tiks izmantota triecieniem Krievijas teritorijā. Šā gada februārī avoti izdevumam Politico stāstīja, ka ASV atteikušās no raķešu nodošanas Kijivai, jo to nodošana samazinātu ASV krājumus un kaitētu pašu ASV gatavībai atvairīt iespējamos draudus. Taču jau maijā Baidens sacīja, ka vēl tiek apsvērta iespēja Ukrainai piegādāt ATACMS.
ASV civilās un militārās amatpersonas vēlāk laikrakstam The Washington Post sacīja, ka Vašingtona izvēlējusies ignorēt Kremļa draudus, jo neviens tos nepildīja.
“Krievija tik bieži ir atteikusies no savām sarkanajām līnijām, nosaucot noteiktas lietas par nepieņemamām un pēc tam neko nedarot, kad tas notika,” sacīja Kārnegi Starptautiskā miera fonda Krievijas eksperts Maksims Samorukovs.
Iepriekš Lielbritānija nosūtīja ATACMS raķešu analogus uz Ukrainu. Lielbritānijas aizsardzības ministrs Bens Volless runāja par tāla darbības rādiusa ballistisko raķešu Storm Shadow nosūtīšanu uz Kijivu. Pēc viņa teiktā, tas “ļaus Ukrainai atspiest Krievijas spēkus”. “Mēs esam redzējuši, uz ko ir spējīgi ukraiņi, kad viņiem ir pareizās iespējas,” runājot parlamenta apakšpalātā, sacīja ministrs.