ASV prezidenta Džo Baidena administrācija nolēmusi nodot vairāk kasešu munīcijas Ukrainai pēc tam, kad Ukrainas bruņotie spēki izlauzās cauri Krievijas pirmajai aizsardzības līnijai, laikrakstam The New York Times pavēstīja ASV amatpersonas.
Pēc viņu domām, jaunā partija būs daudz lielāka par iepriekšējo, un tā tiks nosūtīta tuvākajā laikā. Tas palīdzēs Ukrainas bruņotajiem spēkiem saglabāt uzbrukuma tempu, ko tie ieguvuši dienvidu virzienā, atzīmēja viens no sarunu biedriem.
Ukraina izmantoja kasešu munīciju, lai uzbruktu Krievijas karaspēka koncentrācijai, artilērijas sistēmām, pretgaisa aizsardzības iekārtām, munīcijas noliktavām, radaru stacijām un transportlīdzekļiem. Rietumu amatpersonas un eksperti ir vienisprātis, ka šie ieroči ir visefektīvākie pret atklātās teritorijās izkliedētajiem spēkiem un autokolonnām. Tā kā minibumbas tiek izkaisītas no šāviņiem, tās ir grūti novirzīt uz konkrētiem mērķiem.
ASV uzskata, ka Ukrainas vajadzība pēc munīcijas tikai pieaugs. Bruņotie spēki arvien vairāk paļaujas uz smago artilēriju, lai liktu pamatu kājnieku progresam. Amatpersonas lēš, ka Ukrainas spēki pēdējā laikā katru dienu izšāvuši līdz 8000 artilērijas šāviņiem, tostarp simtiem kasešu munīcijas.
“Tie ir ļoti efektīvi. Kad mūsu puiši redz, kā mēs to izmantojam pret ienaidnieku, viņu garastāvoklis paaugstinās,” sacīja ukraiņu jūras kājnieks, kurš piedalījās kaujās par Urožaine. Citi Ukrainas karavīri apstiprina veiksmīgu kasešu munīcijas izmantošanu pret neaizsargātiem kājniekiem, taču tā ir mazāk efektīva pret ieraktām Krievijas pozīcijām, kas atrodas aiz tranšejas līnijas un ir galvenais šķērslis pretuzbrukumam.
Vienlaikus eksperti uzskata, ka kasešu munīcija var kļūt par vienīgo pieejamo līdzekli Ukrainas krājumu papildināšanai, ņemot vērā citu lādiņu trūkumu, ko NATO valstis var ziedot, un ieroču ražotāju nespēju tos papildināt ASV un Eiropā. .
Tas īpaši satrauc tos, kuri iebilst pret jebkādas kasešu munīcijas nodošanu Ukrainai, neatkarīgi no tā, kas un kā to izmanto.
“Mēs redzam, ka Ukraina cenšas parādīt, ka kasešu munīcija var būt noderīga militāri. Bet galu galā šie ieroči tiek aizliegti, jo tiek nodarīts kaitējums civiliedzīvotājiem gan to lietošanas laikā, gan gadu desmitiem pēc tam,” saka Mērija Varema, Human Rights Watch ieroču lietu direktore.
ASV pirmo reizi paziņoja par kasešu munīcijas nodošanu Ukrainai 2023. gada jūlijā, lai palīdzētu paātrināt apstājusies pretuzbrukumu. Kijiva solīja atskaitīties par to pielietojumu un augusta sākumā nosūtīja Pentagonam pirmos rezultātus.
Tajā pašā laikā gan Ukraina, gan Krievija vairākkārt ir izmantojušas kasešu munīciju kara laikā un pirms tam. Šādi lādiņi sastāv no konteineriem, kas atveras gaisā noteiktā augstumā un izkaisa desmitiem līdz simtiem sprādzienbīstamas submunīcijas jeb “mazkalibra bumbas”. Šis ierocis ir aizliegts vairāk nekā 100 valstīs tā postošās iedarbības dēļ. ASV, Ukraina un Krievija konvencijai nav pievienojušās.