Ķīnas armija, tāpat kā Krievijas armija, iespējams, ir kļuvusi par “slepkavas Nr.1” upuri, kā eksperti nosauca korupciju pirms 10 gadiem. Mīts par “otro pasaules armiju” tika kliedēts drīz pēc kara sākuma Ukrainā: tiek nozagta piešķirtā nauda, jācīnās ar 50.-60.gadu tankiem, Ziemeļkorejā tiek iegādāti šāviņi, 1,5 miljoni komplektu militārās formas tērpi ir kaut kur pazuduši. Ķīnas prezidents Sji Dzjiņpins izvirzījis mērķi līdz 2027.gadam pārveidot Ķīnas bruņotos spēkus par “pasaules klases” armiju, taču ASV izlūkdienestu dati rada šaubas, vai šis uzdevums ir izpildāms.
Liela mēroga personāla tīrīšana Ķīnas Tautas atbrīvošanas armijas (PLA) vadībā tiek saistīta ar korupcijas atklāšanu, kas izrādījās tik liela, ka noliedz Sji centienus modernizēt armiju un pat liek apšaubīt Ķīnas spējas. karot, par amerikāņu izlūkdienestu atklājumiem ziņo Bloomberg. Kā piemērus var minēt raķetes, kurās degvielas vietā ir ūdens, vai kuras nevar pareizi palaist, jo tvertnes vāki nedarbojas pareizi. Raķešu spēki ir visspilgtākais piemērs, taču visu militāri rūpniecisko kompleksu skārusi korupcija, norāda Bloomberg avoti. Tās apjoms, pēc viņu domām, ir tāds, ka ASV amatpersonas šobrīd uzskata, ka ir maz ticams, ka Ķīna tuvāko gadu laikā iesaistīsies nopietnā militārā konfrontācijā.
Pēdējo sešu mēnešu laikā vairāk nekā 10 augsta ranga Aizsardzības ministrijas amatpersonas ir pieķertas kukuļņemšanā, ko Bloomberg dēvē par, iespējams, lielāko militāro tīrīšanu mūsdienu Ķīnas vēsturē. Ir mainījušies Aizsardzības ministrijas un Jūras spēku vadītāji, kā arī raķešu spēku vadība. Pēdējās atkāpšanās notika decembra beigās: no deviņiem atlaistajiem pieci bijuši no raķešu spēkiem un divi no aprīkojuma izstrādes nodaļas. Tika noņemtas arī trīs valstij piederošo raķešu ražotāju galvas. Tas ir tikai oficiāli paziņotais.
Tas nav vājinājis paša Sji pozīcijas, atzīmē Bloomberg: gluži pretēji, daudzas atkāpšanās no amata, tostarp tās, kuras viņš pats paaugstināja, parāda, cik daudz viņš kontrolē situāciju.
Raķešu spēkiem ir galvenā loma iebrukuma Taivānā gadījumā. Jaungada vakarā Sji atkalapvienošanos ar Taivānu nosauca par vēsturisku nepieciešamību. Saskaņā ar ASV izlūkdienestiem, Sji ir devis norādījumus militārpersonām līdz 2027. gadam sagatavoties militārās kontroles nodibināšanai pār Taivānu. Šī ir PLA simtgade, līdz tam laikam tai jākļūst par pasaules līmeņa armiju.