Erebusa kalns, Āntarktīdāā esošais aktīvais vulkāns, katru dienu izmet zeltu 5600 eiro vērtībā. Par to liecina zelta pēdas, ko zinātnieki atraduši simtiem un dažreiz pat tūkstošiem kilometru no vulkāna krātera. “Erebusa kalns ir ļoti unikāls vulkāns ar vienu no aktīvākajiem lavas ezeriem pasaulē,” saka vulkanoloģe Kārena Fontijna.
Erebusa kalns ir ļoti labi zināms un unikāls vulkāns, kuru jau gadiem ilgi rūpīgi uzrauga zinātnieki. Vulkānu ieskauj ledāji, tas ir 3794 metrus augsts un kalna galā, krāterī, gadiem ilgi mutuļo liels lavas ezers. Pasaulē ir tikai 5 vulkāni, kuru virspusē ir aktīvs lavas ezers.
Erebuss ir viens no 3 vulkāniem, kas veido Rosas salu — vietu 1841. gadā atklāja kapteinis Džeimss Klārks Ross. Pēc tam kapteinis Ross ieradās tur, lai veiktu zinātniskus pētījumus par magnētismu, un līdz pat šai dienai Erebusa kalnu rūpīgi uzrauga Erebusa kalna vulkāna observatorijas zinātnieki.
Erebusa kalns ir ļoti aktīvs vulkāns, kas regulāri izspiež gāzes un tvaika mākoņus. Dažreiz no krātera pat tiek katapultēti veseli laukakmeņi, kurus trāpīgi sauc par “vulkāniskām bumbām”. Bet tieši gāzes un tvaika mākoņos ir zelta kristāli. Saskaņā ar aplēsēm Erebusa kalns dienā izšļaksta apmēram 80 gramus zelta.
“Šis zelts nāk no zemes virsmā esošās magmas,” skaidro vulkanoloģijas profesore Kārena Fontijn”: “Šī magma ir gāzveida siltu daļiņu, kā arī smago metālu, piemēram, vara, zelta, cinka un svina. Kad vulkāni izdala gāzes, izdalās ūdens, CO2 un sērs. Šie smagie metāli dod priekšroku sēram un saistās ar to. Kad sērs izdalās, izdalās arī sīkas metālu daļiņas.
Zelta kristāli ir atrasti simtiem kilometru attālumā no Erebusa, un pētnieki pat ir atraduši zelta putekļu pēdas 1000 kilometru attālumā no vulkāna. Pēc profesora Fontijna teiktā, tas norāda, ka vulkāns patiesībā izspiež daudz zelta: “Ja to ir tik viegli atklāt, tad tas tik un tā ir daudz zelta. Starp citu, nevajadzētu iedomāties īstus gabaliņus, tie zelta kristāli tiešām ir mikrodaļiņas.
Bet arī zelta kristāli ir daudz vērti, pēc ekspertu domām, 80 grami zelta kristālu būtu aptuveni 5600 eiro vērtībā. Lai gan jums nevajadzētu nekavējoties rezervēt ceļojumu uz Antarktīdu, jo jūs nevarat vienkārši paņemt šo zeltu.
“Tas ir zelts gāzveida formā, par to tiek veikti zinātniski pētījumi, bet man šķiet neiespējami,” uzskata profesors Fontijns. “Vecākos vulkānos, kas ir izmiruši, zelts dažreiz paliek zem zemes.”