Piedāvājam jaunu interesanto dārza ideju galeriju un arī šoreiz tās ievadā noderīga informācija dārzkopjiem .Bojājumus kultūraugiem visbiežāk nodara mīkstgliemežu (Agriolimacidae), lauku kailgliemežu (Arionidae) un vīngliemežu (Helicidae) dzimtas sugu īpatņi. Speciālistu vairāku gadu novērojumi liecina, ka izplatītākās gliemežu sugas lauka kultūraugu sējumos ir raibais mīkstgliemezis un lauka kailgliemezis, dārzeņu platībās visbiežāk sastopams joslainais, rūsganais un dārza kailgliemezis, mazdārziņos savairojušās vairākas vīngliemežu sugas.
Vairākām gliemežu sugām ziemojošā stadija ir olas, kas tiek iedētas 5-10 cm dziļi augsnes virskārtā, smiltīs vai zem augu atliekām. Savukārt gliemeži, kuriem ir sava mājiņa, to izmanto kā patvērumu ziemošanas laikā, rudenī atrodot piemērotu vietu augsnes virskārtā un aizlipinot čaulas ieeju ar gļotveidīgu masu. Ir klāt pavasaris. No olām šķilsies jaunie gliemeži un no ziemošanas vietām iznāks pārziemojušie īpatņi. Drīz tie sāks uzmeklēt sev piemērotus barības augus. Barības sasmalcināšanai gliemezis izmanto ar asiem zobiņiem klāto mēli, kas darbojas līdzīgi rīvei.
Gliemezim augot, aug arī tā apetīte. Apmēram vasaras vidū mazie gliemezīši būs pieauguši un tad nepaspēsiet ne attapties, kad jūsu raženajai hostai vai kādam citam krāšņumaugam jau lapas būs vienos caurumos. Priecājoties par sārtajām zemeņu ogām, bieži vien nāksies konstatēt, ka kāds ar tām dobē jau pamielojies, no ogas atstājot tikai balto viducīti. Gliemežiem ļoti garšo sulīgās kāpostu vai kāļu u.c. dārzeņu lapas (un arī augļi), it īpaši uz rudens pusi, kad ir pietiekami mitrs un sāk aptrūkties citas barības.
Nākošos olu dējumus gliemeži veidos vasaras otrajā pusē, viena īpatņa izdēto olu skaits varētu atšķirties atkarībā no sugas īpatnībām un, protams, arī no laika un barošanās apstākļiem veģetācijas periodā. Olas tiek dētas vairākas vienkopus, veidojot kopās salipušu olu ligzdu. Ja augsnes virskārta pēc izveidotajiem olu dējumiem netiek kustināta, tiek radīti labvēlīgi apstākļi olu pārziemošanai. Viens no būtiskākajiem faktoriem, kas veicina gliemežu attīstību un vairošanos, ir mitrums. Tas nosaka arī gliemežu dzīvesveidu. Saulainā un sausā dienā tie ir grūti pamanāmi, taču naktī, rīta stundās vai kad ir apmācies un līst, aktīvi meklē barību. Dienā gliemeži atrod paslēptuves, kurā patverties no saules.Turpinājums sekos!
darzi290