Svētdienas rītā aculiecinieki Ohrobecā netālu no Prāgas dīķī atrada mirušu vīrieti. Viņa nāves cēlonis tiks noteikts tiesu medicīnas ekspertīzes rezultātā, paziņoja reģionālās policijas pārstāve Mihaela Rihterova. Policija izmeklē lietas apstākļus.
Pēc Čehijas medijiem pieejamās informācijas, dīķī noslīcis filmas “Raději zešilet v divočině” (Es labāk dzīvotu mežonīgā tuksnesī), kas uzvarēja Karlovi Vari kinofestivālā, galvenais varonis Františeks Klišīks.
“Plkst. 8:30 mēs saņēmām ziņojumu par ūdenī atrastu mirušu vīrieti,” paziņoja policijas pārstāve. Vēlāk viņa sacīja, ka vīrietis ir dzimis 1963. gadā un ka policija zina viņa identitāti, taču to neatklās.
Notikuma vietā ieradās policijas ūdenslīdēji. Pagaidām nav skaidrs, vai vīrietis, piemēram, nejauši iekrita ūdenī, un policija izmeklē visus apstākļus.
Saskaņā ar mediju avota sniegto informāciju noslīkušais vīrietis ir dokumentālās filmas “Raději zešilet v divocičně” galvenais varonis Františeks Klišīks, un par viņa nāvi tiek runāts arī Volaros Šumavā. Klišīkam, kurš astoņdesmitajos gados aktīvi darbojās Dienvidbohēmijas disidentu kustībā, bija 62 gadi.
Viņa nāvi apstiprināja arī Alešs Palāns, grāmatas, kas balstīta uz tāda paša nosaukuma filmu, autors. Agrā vakarā viņš ievietoja Klišīka nāves fotoattēlu vietnē Facebook. Viņš pievienoja saīsinājumu RIP.
Arī fotogrāfs Jans Šibīks rakstīja par Klišīka nāvi. “Es tam nevaru noticēt! Trakas ziņas. Franta Klišīks ir miris. Vakar es biju ļoti priecīgs, ka viņi ieguva galveno balvu Vari, un šodien dzīvs ir tikai brālis,” viņš rakstīja Facebook.
Filma sestdien ieguva galveno balvu Karlovi Vari kinofestivālā. Tā stāsta par diviem brāļiem, kuri saimnieko attālā Bohēmijas meža apvidū.
Palāns atklāja savdabīgos brāļus Klišikus un iekļāva viņus savas grāmatas mūsdienu vientuļnieku vidū. Kad slovāku režisors Miro Remo pirms četriem gadiem nolēma filmēt Palāna stāstu, viņš no vairākiem varoņiem izvēlējās šo pāri.
Františeks, kurš zaudēja roku, strādājot kokzāģētavā, dokumentālajā filmā šķiet runīgākais no abiem. Viņš pastāvīgi ķildojas ar savu brāli Ondžeju un kritizē viņa attiecības ar alkoholu. Viņš arī deklamē savus dzejoļus.
Klišīks ir dzimis 1963. gada 3. maijā Prahaticē. Viņa vecāki bija slovāki no Rumānijas, kas uzauga Transilvānijā un imigrēja uz Čehoslovākiju pēckara pierobežas reģiona ciemata laikā pēc vāciešu padzīšanas. Pēc vāciešu aiziešanas Stögrova Huť kļuva par ciematu ar dažām mājām, kur dzīvo tikai daži pastāvīgie iedzīvotāji.
Františeks, tāpat kā viņa brālis Ondřejs, apguva mūrnieka amatu un pēc militārā dienesta devās strādāt paneļu rūpnīcā Prāgas Zahradní Město. Prāgā viņš dzīvoja “máničky” (mazo cilvēciņu) kopienā, kur iepazinās ar disidentiem autoriem, rakstnieku Egonu Bondiju un grupu The Plastic People of the Universe.
Viņš atgriezās Šumavā 1987. gadā un astoņdesmito gadu beigās aktīvi darbojās disidentu kustībā par pilsonisko brīvību. Pēc 1989. gada novembra revolūcijas viņš palīdzēja dibināt Pilsoniskos forumus reģiona pilsētās un ciematos, bet drīz vien pameta politiku. Pēc septiņām pamatskolas klasēm viņš nejutās piemērots valsts amatam, viņš teica. Pēc tam viņš kopā ar brāli neregulāri organizēja koncertus un izstādes Stögrová Huta.