ASV Preventīvās medicīnas darba grupa ir ieteikusi sievietēm, kurām ir iestājusies menopauze, un vīriešiem, kas vecāki par 60 gadiem, nelietot D vitamīnu un kalcija piedevas, lai novērstu kritienus un lūzumus. Par to ziņo The Washington Post.
Eksperti saka, ka D vitamīna un kalcija efektivitāte nav pietiekami pierādīta, un iepriekšējie pētījumi nav atklājuši nekādus ieguvumus no D vitamīna papildināšanas kaulu veselībai.
Turklāt ieteikumu autori vērsa uzmanību uz riskiem, kas saistīti ar uztura bagātinātāju lietošanu bez iepriekšējas izvērtēšanas un D vitamīna deficīta vai osteoporozes diagnozes. Pēc ekspertu domām, šie elementi maz palīdz samazināt kritienu un lūzumu skaitu, turklāt atšķirībā no citiem ūdenī šķīstošiem vitamīniem tie var uzkrāties organismā, radot stresu nierēm un izraisot nieru bojājumus.
Tomēr darba grupa norādīja, ka ieteikumi neattiecas uz cilvēkiem, kas dzīvo pansionātos, jo viņi var būt uzņēmīgāki pret komplikācijām, tostarp kritienu risku. Pacientiem, kuru ārsti ir ieteikuši lietot uztura bagātinātājus kā daļu no viņu ārstēšanas shēmas, arī ieteicams turpināt to lietošanu.
Laikraksts Washington Post norāda, ka kritieni ir galvenais ievainojumu nāves cēlonis Amerikas Savienotajās Valstīs starp cilvēkiem, kas vecāki par 65 gadiem. Šādu gadījumu skaits ir nepārtraukti pieaudzis no 2012. līdz 2021. gadam. Saskaņā ar Slimību kontroles un profilakses centru datiem 2020. gadā veselības aprūpes izmaksas, kas saistītas ar vecāku cilvēku kritieniem, kas neizraisīja nāvi, sasniedza 80 miljardus ASV dolāru.
Frānsisa Vilsone, Jēlas Medicīnas skolas nefroloģe, iesaka iegūt D vitamīnu ar daudzveidīgu uzturu, nevis ar uztura bagātinātājiem. Tajā pašā laikā Andrea Wong, ASV Atbildīga uztura padomes vecākā viceprezidente, uzskata, ka ar veselīgu uzturu iegūt pietiekami daudz D vitamīna ir iespējams, taču grūti.
Pārtikas produkti, kas satur D vitamīnu, ir forele, lasis un tuncis, kā arī piena produkti. Pēdējie papildus D vitamīnam satur arī kalciju.