Šis ir gada laiks Ziemassvētku un Jaunā gada sagaidīšanas ballītēm darba vietā un tikšanās reizēm ar ģimeni un draugiem. Iespējams, ka jūs arī iedzersiet pārāk daudz vienā piegājienā. Šādi sava viedokļa izklāstu ievada Vollongongas Unoversitātes (University of Wollongong, Austrālija) medmāsu apmācības profesors un veselības inovāciju direktors Kalebs Fergusons un zinātniskā līdzstrādniece Sabīne Allida
Tad jūs jūtat, ka jūsu sirds pukst ātri vai neregulāri. Iespējams, ka jūsu krūtīs vai kaklā ir smagums. Varbūt jums ir reibonis vai elpas trūkums. Jūs varat justies tik noraizējies, ka dodaties uz neatliekamās palīdzības nodaļu.
Pēc dažām pārbaudēm jums saka, ka jums ir “alkohola izraisīta priekškambaru aritmija”. Vienkāršā valodā tā ir neregulāra sirdsdarbība, ko izraisa pārmērīga alkohola lietošana.
Stāvoklis ir izplatīts šajā gada laikā. Tāpēc to sauc arī par “Ziemassvētku jeb vispārināti biežāk par Svētku sirdi”.
Kas ir Ziemassvētku sirds?
Katru svētku sezonu neatliekamās medicīniskās palīdzības nodaļas redz vairāk cilvēku ar alkohola lietošanas sekām un neregulāru sirds ritmu.
Cilvēkiem bieži ir ātra vai neregulāra sirdsdarbība, kas saistīta ar pārmērīgu dzeršanu, pārēšanos, dehidratāciju un pastiprinātu stresu neparastās sezonas laikā – visi veicinošie faktori.
Mēs zinām par Ziemassvētku sirdi (vai svētku sirds sindromu) gandrīz 50 gadus. Septiņdesmitajos gados tas tika aprakstīts kā patoloģisks sirds ritms (vai aritmija) veseliem cilvēkiem bez sirds slimībām pēc pārmērīgas alkohola lietošanas. Ārsti to bieži novēroja pēc brīvdienām un valsts svētku dienām, tostarp Ziemassvētku laikā.
Bet ar alkoholu saistīta sirds ritma traucējumi neaprobežojas tikai ar brīvdienām un nedēļas nogalēm. Mēs to novērojam arī cilvēkiem, kuri iedzer alkoholu jebkurā gadalaikā, vai cilvēkiem, kuri daudzus gadus dzer daudz.
Kas to izraisa? Kā tas tiek diagnosticēts?
Alkohols daudzos veidos ietekmē jūsu sirdi, asinsvadus, asinis un nervu sistēmu.
Piemēram, ja alkohols izjauc jūsu nervu sistēmu, tas var izraisīt dehidratāciju un iekaisumu. Savukārt tas var izraisīt sirds elektriskās sistēmas traucējumus, kas var izraisīt neregulāru sirdsdarbību .
Cilvēki var doties uz slimnīcu ar sirdspukstiem, sāpēm krūtīs vai ģīboni (sinkopi) un elpas trūkumu (aizdusu). Bet neregulāra sirdsdarbība var rasties arī bez simptomiem, un to var atklāt tikai izmeklējot citas veselības problēmas.
Ja jums ir simptomi, dodieties uz neatliekamās palīdzības nodaļu vai pie ģimenes ārsta. Veselības speciālisti, iespējams, veiks dažus testus, lai diagnosticētu ar sirdi saistītas ritma problēmas.
Tie ietver sirds ritma uzraudzību, izmantojot EKG vai elektrokardiogrammu. Šis vienkāršais un neinvazīvais tests ietver dažu elektrodu pievienošanu krūtīm, rokām un kājām, lai izveidotu elektrisko signālu grafiku no sirds.
Klīnicistus bieži interesē “p vilnis”, kas atspoguļo sirds augšējo kameru elektrisko aktivāciju.
Jums var arī veikt asins analīzi, lai pārbaudītu elektrolītu līmeni (būtiskās minerālvielas asinīs). Asins analīzē var pārbaudīt arī asinsreces un iekaisuma marķierus, kā arī nieru un aknu darbību.
Kāpēc mēs par to uztraucamies?
Lielākā daļa cilvēku, kuriem diagnosticēta Ziemassvētku sirds, atveseļosies, īpaši, ja viņi tiek ārstēti agri vai ja viņi pārtrauc vai ierobežo alkohola lietošanu.
Tomēr dažiem cilvēkiem tiks diagnosticēta priekškambaru mirdzēšana – visizplatītākais sirds ritma traucējums Austrālijas pieaugušajiem, kas skar 1,4–5,5% iedzīvotāju.
Ja tā, var būt nepieciešamas zāles, lai atjaunotu regulāru sirdsdarbību (pazīstama kā kardioversija), elektriskā kardioversija (izmantojot defibrilatoru, lai veiktu elektrošoku sirdij) vai procedūra, ko sauc par sirds ablāciju.
Ja priekškambaru fibrilācija netiek ārstēta, palielinās asins recekļu, insulta un sirdslēkmes risks.
Kā jūs varat to novērst?
Nav zināms noteikts dzērienu skaits, kas izraisītu Ziemassvētku sirdi. Tāpēc mūsu labākais padoms, lai to novērstu, ir izvairīties no pārmērīgas dzeršanas. Austrālijas vadlīnijas iesaka sievietēm un vīriešiem ierobežot alkoholu līdz ne vairāk kā desmit standarta dzērieniem nedēļā un ne vairāk kā četriem standarta dzērieniem vienā dienā.
Mēs arī iesakām dzert ūdeni starp alkoholiskajiem dzērieniem. Tas var palīdzēt samazināt alkohola dehidratējošo ietekmi un samazināt alkohola izraisītu sirds ritma komplikāciju risku.
Pēc tam dariet visu iespējamo, lai mazinātu stresu, sekojiet līdzi fiziskajām aktivitātēm un ievērojiet sirdij labvēlīgu diētu – visi vispārīgie padomi, kā rūpēties par savu sirdi neatkarīgi no tā, vai lietojat vai nelietojat alkoholu.
Veicot šīs darbības, jūs samazināsiet risku saslimt ar Ziemassvētku sirdi un tas saglabās jūsu sirdi veselīgu šajā svētku sezonā.