Neviens karš nesākas tāpat vien… Un tas parāda, kā pašreizējais situācijas saasināšanās Sīrijā var būt saistīts arī ar grandiozo, Krievijai ārkārtīgi neizdevīgo gāzes vada projektu uz Eiropu… Par to ukraiņu ekonomists Romans Komiza raksta savā Facebook profilā
Karš Sīrijā ir instruments, lai apglabātu gāzes cauruļvada projektu starp Kataru un Eiropu ar loģistikas centru Turcijā.
Ja cauruļvads tiktu izbūvēts, dabasgāze no supergiganta North/South Pars naftas un gāzes atradnes sasniegtu Eiropas patērētājus.
Saskaņā ar Starptautiskās Enerģētikas aģentūras (IEA) datiem Ziemeļu/Dienvidu Parsas lauks ir lielākais pasaulē un satur aptuveni 51 triljonu kubikmetru dabasgāzes un aptuveni 50 miljardus barelu gāzes kondensāta.
Kataras iecirkņa aplēses ir aptuveni 25 triljoni m3 reģenerējamās gāzes, kas veido gandrīz 99% no Kataras kopējām pārbaudītajām gāzes rezervēm un 14% no pasaules pierādītajām gāzes rezervēm.
Vienkāršiem vārdiem sakot, ir pietiekami daudz gāzes no Ziemeļu/Dienvidu Parsas lauka, lai pilnībā apmierinātu visas Eiropas vajadzības, neiesaistot citus piegādātājus.
Ja vēl precīzāk: gāzes piegādes no Krievijas vispār nebūs vajadzīgas. Principā!
2009. gadā bijušais Francijas ārlietu ministrs Dimā sacīja, ka Asads atteicās nodrošināt savu teritoriju gāzesvadam, iespējams, lai “aizsargātu Sīrijas sabiedrotās Krievijas intereses, kas ir galvenais gāzes piegādātājs Eiropai”.
Neviens karš nesākas tāpat vien…