Ķīna ir pabeigusi 46 gadus ilgo kampaņu, kuras mērķis ir apņemt savu lielāko tuksnesi ar kokiem, kas ir daļa no valsts centieniem izbeigt pārtuksnešošanos un ierobežot smilšu vētras, kas pavasarī ploso daļu valsts, piektdien ziņo valsts mediji.
Ceturtdien Siņdzjanas ziemeļrietumu reģionā tika pabeigta “zaļā josta” aptuveni 3000 km garumā ap Taklamakanu pēc tam, kad strādnieki tuksneša dienvidu malā bija iestādījuši pēdējos 100 metrus koku, paziņoja valsts medijs People’s Daily.
Centieni norobežot tuksnesi ar kokiem sākās 1978. gadā, uzsākot Ķīnas projektu “Trīs ziemeļu patvēruma josla”, ko sarunvalodā sauc par Lielo zaļo sienu. Ir iestādīti vairāk nekā 30 miljoni hektāru koku.
Koku stādīšana sausajos ziemeļrietumos ir palīdzējusi sasniegt Ķīnas kopējo mežu pārklājumu virs 25% līdz pagājušā gada beigām, salīdzinot ar aptuveni 10% 1949. gadā. Siņdzjanā vien mežu pārklājums pēdējo 40 gadu laikā ir palielinājies no 1% līdz 5%, raksta People’s Daily.
Patversmes joslas projekts ir ietvēris gadu desmitiem ilgus eksperimentus ar dažādām koku un augu sugām, lai noteiktu, kura ir izturīgākā.
Kritiķi saka, ka izdzīvošanas rādītāji bieži ir bijuši zemi, un tas ir bijis neefektīvs, lai samazinātu smilšu vētras, kas regulāri sasniedz galvaspilsētu Pekinu.
Ķīna turpinās stādīt veģetāciju un kokus gar Taklamakanas malu, lai nodrošinātu, ka pārtuksnešošanās tiek kontrolēta, Siņdzjanas mežsaimniecības amatpersona Džu Lidons sacīja preses brīfingā Pekinā.
Viņš sacīja, ka papeļu meži tuksneša ziemeļu malā tiks atjaunoti, novirzot plūdu ūdeņus, un amatpersonas plāno arī jaunus mežu tīklus, lai aizsargātu lauksaimniecības zemi un augļu dārzus rietumu malā.
Neskatoties uz Ķīnas koku stādīšanas centieniem, 26,8% no tās kopējās zemes joprojām ir klasificēti kā “tuksneši”, saskaņā ar oficiālajiem mežsaimniecības biroja datiem, kas ir nedaudz mazāk nekā 27,2% pirms desmit gadiem.