Leonīdas parasti ir vienas no ražīgākajām ikgadējām meteoru lietusgāzēm ar ātriem, spilgtiem meteoriem. Šā brīža meteoroloģiskās prognozes liecina, ka debesis varētu skaidroties naktī uz 15. un 19.novembri, tāpēc, ja arī neplānojat vērot šo notikumu, neizbrīnieties par debesīs redzamo.
2024. gadā Leonīdu meteoru plūsma būs aktīva no 6. līdz 30. novembrim un to maksimums būs 18. novembrī.
Kas ir Leonīdu meteoru plūsma?
Leonīdu meteoru plūsma ir saistīta ar komētu 55P/Tempel-Tuttle.
Starojums (punkts, no kura, šķiet, plūst meteori) atrodas Lauvas zvaigznāja galvgalī vai “sirpī”, tāpēc arī šāds meteoru nosaukums.
Komētai sekojot savam ceļam ap sauli, tā atstāj sīku gružu ceļu. Komētas atlūzas iekļūst mūsu planētas atmosfērā ar ātrumu līdz 70 kilometriem sekundē, iztvaikojot un izraisot gaismas svītras, ko saucam par meteoriem.
Kā var skatīties Leonīdu meteoru lietu?
Meteoru medības, tāpat kā pārējā astronomija, ir gaidīšanas spēle, tāpēc vislabāk ir paņemt līdzi ērtu krēslu, uz kura sēdēt un ietīties silti, jo kādu laiku būs jāpavada ārā.
Tos var redzēt ar neapbruņotu aci, tāpēc nav nepieciešams binoklis vai teleskops, taču jums būs jāļauj acīm pielāgoties tumsai. Tomēr, ja jūs nokavējat maksimumu, duša turpinās ar samazinātu ātrumu vairākas dienas abās debess pusēs, tāpēc vajadzētu būt daudz iespēju to redzēt.
Kur vislabāk skatīties Leonīdu meteoru lietu?
Lai nodrošinātu vislabākos apstākļus, jāatrod drošu vietu prom no ielu apgaismojuma un citiem gaismas piesārņojuma avotiem. Meteorus var redzēt visās debess daļās, tāpēc ir labi atrasties plašā klajumā, kur ar acīm var skenēt naksnīgās debesis. Bet, ja izseko meteoru ceļus, šķiet, ka tie nāk no Lauvas zvaigznāja.
2024. gadā Leonīda meteoru plūsmas maksimums notiek dažas dienas pēc Pilnmēness, padarot skatīšanās apstākļus diezgan nelabvēlīgus, jo Mēness dabiskais gaismas piesārņojums ietekmēs redzamību.
Meteoru vētras
Apmēram ik pēc 33 gadiem (Tempel-Tuttle komētas periods) Leonīdi rada meteoru “vētras”, kad var redzēt simtiem vai pat tūkstošiem krītošu zvaigžņu. Šādas vētras bija vērojamas 1799., 1833., 1866., 1966. un 1999.-2001.gadā (lai gan gaidītās 1899. un 1933.gada vētras sagādāja vilšanos). Īpaši iespaidīga bija 1833. gada vētra, kurā krita aptuveni 100 000 meteoru stundā. 1999.–2001. gada vētras radīja aptuveni 3000 meteoru stundā.