Skābēti gurķi ir ļoti iecienīti gan kā uzkoda, gan kā piedeva dažādiem ēdieniem. Daudzas saimnieces pret skābētu gurķu gatavošanu mājās, izturas gana atturīgi, jo tie it kā vairāk saistās ar pagrabiem, mucām vai citām lielām tilpnēm, kuras izmanto gurķu skābēšanai un uzglabāšanai. Šoreiz aprakstīsim, ka gurķu skābēšana nebūt nav tik sarežģīta, kā sākotnēji varētu likties un dažas burkas noteikti ietilps arī ledusskapī.
Noteikti izmantojiet ērtāku trauku gurķu sākotnējai skābēšanai jeb tādu, kuru varēs arī ērti noslogot. Viena no variācijām ir 5 litru plastmasas pudele ar nogrieztu virspusi.
Izmantosim 1,5 kg gurķus, 20 ķiršu lapiņas, saujiņu ozolu vai mārrutku lapiņas, 2 litrus ūdens, 3 karotes sāls, 5 ķiploka daiviņas un 1-2 karotes kaltētas dilles.
Gurķus nomazgājam, liekam bļodiņā, pārlejam ar ūdeni un ļaujam vismaz 3-4 stundas vai nakti izmirkt. Pēc tam ūdeni nolejam pievienojam nolobītas un lielos gabalos sagrieztas ķiploka daiviņas, virsū izkārtojam ķiršu un ozola vai mārrutku lapiņas, dilles, pieberam sāli, visu pārlejam ar aukstu ūdeni, viegli apmaisām un pārliekam visu skābēšanai piemērotā traukā.
Virspusē novietojam atbilstoša diametra šķīvīti, virs tā slogu un skābēšanas process var sākties. Ja telpā ir karsts, procesam pietiks ar 3 dienām, ja vēsāks, skābēšanas laiks prasīs 4-7 dienas laika. Šajā laikā šķidrums saduļķosies un virspusē var izveidoties arī baltas putiņas, kas ir normāli.
Kad process noslēdzies, gurķus izņemam no trauka, sālījumu nokāšam caur smalku sietiņu, bet visu pārējo izmetam. Nokāsto šķidrumu lejam katliņā, uzkarsējam līdz 50-60 grādu temperatūrai, lai neitralizētu rauga aktivitāti, ņemam nost no uguns un vismaz 3 stundas ļaujam atdzist.
Gurķus izkārtojam burciņās, pārlejam ar atdzesēto sālījumu, aizvākojam ar plastmasas vāciņiem un nekavējoties liekam ledusskapī.