Hortenzijas pēdējos gados ir kļuvušas ļoti populāras, jo tās ir nepretenciozi, bagātīgi un ilgi ziedoši augi. Katra augu mīļotāja gaumei un iespējām ir daudz šķirņu.
Hortenzijas var stādīt dārzā kā atsevišķus, akcentētus augus, grupās vai veidojot dzīvžogu. Pastāstīsim kā un kad stādīt hortenzijas, lai iegūtu skaistus pušķus.
Kad stādīt hortenzijas?
Hortenzijas no podiņiem var stādīt visu gadu, izņemot auksto sezonu, kad zeme ir sasalusi. Agrā pavasarī vai rudenī stādām augus ar kailsaknēm. Stādot hortenzijas, rūpīgi jāizvēlas tām vieta un jāsagatavo zeme.
Kādā attālumā stādīt hotenzijas
Stādīšanas attālums starp hortenzijām ir atkarīgs no turpmākā hortenziju komplekta jūsu dārzā. Ja vēlamies, lai katrs stāds augu grupā būtu redzams, stādot veidosim lielākas vietas, ja vēlamies blīvāku dzīvžogu – mazākas. Ir dažādi hortenzijas veidi, ar dažādu augstumu, sākot no maziem, piemērotiem audzēšanai podos, līdz 3 metrus augstiem koka krūmiem. Stādot hortenzijas, jāņem vērā, kādu to komplektu esam izdomājuši un kādus hortenzijas stādām, domājot, kā izskatīsies izaugušie augi pēc dažiem gadiem.
Normālais stādīšanas attālums starp hortenzijām ir aptuveni 2,5 metri, bet dzīvžoga veidošanai hortenzijas stādām vismaz 1 metra attālumā vienu no otra. Hortenzijām stādīšanas vietas izvēle visvairāk iepriecinās, ja tās stāda ēnā, austrumu vai ziemeļu pusē, lai tās varētu baudīt saules starus no rīta un vakarā, bet pa dienu, karstākajā laikā, tās var atpūsties pilnā vai daļējā ēnā.
Hortenzijas mīl mitrumu, tāpēc saulē augošo hortenziju ziedi kļūst ātrāk brūni, pats augs ļoti ātri iztvaiko sev nepieciešamo mitrumu. Neizvēlieties vietu starp koka saknēm, jo pastāv iespēja, ka hortenzija būs spiesta sacensties par mitrumu un barības vielām ar koku, kas šādā situācijā, visticamāk, uzvarēs.
Vietas sagatavošana hortenzijas stādīšanai
Pirms hortenzijas stādīšanas mums ir jāizrok tai bedre un jāsagatavo augsne. Šī auga saknes ir virspusējas un sniedzas plašāk nekā zaru sistēma. Ņemot to vērā, izrokam vismaz 40 cm dziļu un 60-70 cm platu bedri. Izrakto zemi sajaucam ar skābu kūdru un kompostu. Augsnes papildināšana ar skābu kūdru aktuālāka ir platlapju hortenzijām, kuru kūdras daudzuma dēļ augsnē to ziedkopu krāsa var mainīties no rozā līdz zilganiem, violetiem toņiem. Tam nav lielas ietekmes uz skarainajām hortenzijām.
Neatkarīgi no tā, ka hortenzijas nav prasīgas pret augsni, ir svarīgi, lai augsne stādīšanas vietā nebūtu pārāk smaga, sausa vai piemirkusi. Vislabāk der smilšmāla, trūdvielām bagāta, mitra augsne (augsnes ph – 4,5-6). Ja augsne ir ļoti viegla, smilšaina, var pievienot smilšmālu. Mēs stādām augu tā, lai tas būtu tādā pašā dziļumā, kādā tas auga podā. Ja stādām augu ar kailām saknēm, nestādiet to pārāk dziļi. Pēc augu iestādīšanas mēs to bagātīgi laistām, ja stādīšanas vietā augsne ir sakritusi, papildinām. Tikko iestādītajam augam uz brīdi dodam vairāk mitruma.
Hortenzijām nepieciešama mulčēšana
Stādītās hortenzijas var mulčēt ar priežu skujām vai mizu mulču, skābu kūdru. Mulča pasargā hortenzijas saknes no izžūšanas. Lai apturētu nezāļu augšanu, mulčas slānim jāsasniedz 5 cm. Ja vēlas, zem mulčas var ieklāt agroplēvi, taču pēdējā laikā no tās atsakās, lai augi augtu ilgtspējīgi. Nepievienojot plēvi, mulča pamazām sadalās, sajaucas ar augšējo augsnes slāni, bagātina to, un augsne kļūst pūkaina.
Hortenzijas mēslošana
Nav nepieciešams mēslot tikko iestādītu augu. Parasti hortenzijas apaugļo agrā pavasarī un maijā, papildus mēslojumu var veikt vasarā, ja augs slikti aug un lapas kļūst dzeltenas. Šajā gadījumā mēs izvēlamies mēslojumu ar lielāku kāda elementa koncentrāciju, ņemot vērā esošo problēmu. Pirms mēslošanas ar granulētiem mēslošanas līdzekļiem augam ir nepieciešams bagātīgi salaistīt. Nekaisām mēslojumu tieši blakus auga kātam. Veikalos ir speciāli hortenzijām paredzēti mēslošanas līdzekļi, taču var izmantot arī universālo organisko vai rožu mēslojumu.