Uzņēmums Light Bio (ASV, Ketchum) ir radījis ģenētiski modificētu petūniju. Tā spīd tumsā. No izstrādes līdz īpašas atļaujas saņemšanai šai rūpnīcai bija nepieciešami desmit gadi, vēsta National Public Radio.
Tagad jūs varat to iegādāties tiešsaistē. Tās cena: 29 USD. Luminiscējošajai petūnijai nav nepieciešama īpaša kopšana, dārzniekiem ieteicams to kopt kā parastu augu.
Light Bio ģenētiski modificēto petūniju sauc par “jāņtārpiņu”. Bet tai nav šī kukaiņa gēnu – tie neiekļāvās dabiskajos vielmaiņas procesos. Tā vietā augs tika potēts ar bioluminiscējošu sēņu un pelējuma gēniem.
”Jāņtārpiņu” petūnijai (Firefly Petunia) praktiski nav pielietojuma. To nevar izmantot zāļu ražošanai vai lauksaimniecībā.
“Cilvēki neuzskata zinātni par kaut ko tādu, kas var tikai ienest kaut mazliet prieka mūsu dzīvē. Mēs nolēmām, ka varam darīt kaut ko īpašu – izveidot dekoratīvu augu, kas ienestu ikdienā nedaudz burvības,” stāsta Light Bio izpilddirektors Kīts Vuds.
Izglītojošā bezpeļņas National Garden Bureau izpilddirektore Diāna Blazeka sacīja, ka pircēji vienmēr meklē kaut ko jaunu. Pēc viņas domām, šīs petūnijas ir “garantēts bestselleris”.
“Mana vecmāmiņa audzēja petūnijas, un es ieguvu petūniju, kas spīd tumsā. Tas ir forši, ”sacīja Blazeka.
Viņai netraucē fakts, ka augs ir ģenētiski modificēts. Precedents jau ir bijis. Pirms septiņiem gadiem dārzos un parkos Eiropā un ASV parādījās oranžā petūnija. Tai tika injicēts kukurūzas gēns. Teorētiski augam nevajadzēja atstāt laboratoriju, tāpēc varas iestādes lūdza cilvēkus to un tā sēklas iznīcināt. Taču lūgums radīja neizpratni dārznieku vidū. “Tā ir petūnija. Mēs to neēdīsim. Un oranžais gēns nāk no kukurūzas. Kāpēc mēs nevaram audzēt šādus augus? – Blazeka atceras viņu toreiz teikto. Viss beidzās ar to, ka Amerikas Savienotajās Valstīs tika apstiprināta oranžā petūnija.
Gēnu rediģēšana tiek izmantota ne tikai jaunu augu šķirņu radīšanai. Zinātnieku komanda no Dānijas un ASV ir radījusi gaļas aizstājēju no kodži pelējuma. Eksperti veica vairākas izmaiņas tās genomā, novāca ģenētiski modificētu kultūru un no tās izcepa kotleti.