Ņujorkā 5.aprīlī notikusi 4,8 magnitūdu zemestrīce, sociālajā tīklā X ziņo ASV Ģeoloģijas dienests. Epicentrs atradās Vaithausas stacijas rajonā Ņūdžersijā, aptuveni 80 km attālumā no Manhetenas. Satricinājumi bija jūtami Pensilvānijā, Konektikutā, Merilendā un Masačūsetsā, kā arī Vašingtonā
Pirmās zemestrīces Ņujorkā sāka izjust ap plkst.10.20 pēc Austrumu laika (18.20 pēc Latvijas laika). Eiropas un Vidusjūras reģiona seismoloģiskais centrs (EMSC) sākotnēji novērtēja zemestrīci kā 5,5 balles pēc Rihtera skalas.
Pēc aculiecinieku stāstītā, Ņujorkā un Ņūdžersijā zemestrīces ilga 20-30 sekundes un bija diezgan jūtamas. Mājās trīcēja stikli, šūpojās durvis, sienās bija jūtamas vibrācijas, raksta The New York Times (NYT). Tajā pašā laikā pirmie brīdinājumi par zemestrīci sāka pienākt ar vairāk nekā pusstundas nokavēšanos, atzīmē laikraksts.
ASV prezidents Džo Baidens tika informēts par zemestrīci, sociālajos tīklos paziņoja Baltā nama preses sekretāre Karīna Žana Pjēra. Valsts galva sazinās ar savu komandu, kas novērtē pazemes grūdienu iespējamās sekas. ASV administrācija sazinās arī ar federālajām un vietējām amatpersonām, piebilda Žana Pjēra.
Zemestrīces sekas
Saskaņā ar provizoriskiem datiem zemestrīce neradīja nopietnas problēmas vai bojājumus infrastruktūrai, sociālajā tīklā X paziņoja Ņujorkas mērs Ēriks Adamss. Pilsētas varas iestādes turpina pārbaudīt kritiskos objektus un teritorijas.
Pēcgrūdienu dēļ darbu apturēja Džona F. Kenedija un Ņūarkas Liberty starptautiskās lidostas, kā arī Holandes zemūdens tunelis starp Ņūdžersiju un Manhetenu.
Kā ziņo mediji, zemestrīce uz īsu brīdi pārtraukusi ANO Drošības padomes sēdi. Organizācijas ģenerālsekretāra oficiālais pārstāvis Stefans Dujariks apstiprināja, ka zemestrīces bija jūtamas visā ANO galvenās mītnes ēkā, taču norādīja, ka tie neietekmē organizācijas darbu.
Nav ziņu par upuriem. Tajā pašā laikā Adams preses konferencē atzīmēja, ka tik reta parādība Ņujorkā dažiem cilvēkiem var būt “ārkārtīgi traumatiska”, ziņo NYT. Pilsētas varas iestādes arī brīdināja iedzīvotājus par iespējamiem pēcgrūdieniem. Saskaņā ar ASV Ģeoloģijas dienesta datiem, iespējamība, ka nākamās nedēļas laikā pēcgrūdieni būs lielāki par 3 magnitūdām, ir 46%, ziņo ABC News.
Viena no spēcīgākajām zemestrīcēm reģionā pēdējo simts gadu laikā
Ņujorkas apgabals reti piedzīvo ievērojamu seismisko aktivitāti, atzīmē Reuters. 2008. gada pētījums parādīja, ka 5 magnitūdu zemestrīces šajā apgabalā notiek aptuveni reizi gadsimtā, bet 7 magnitūdu zemestrīces notiek reizi 3400 gados, raksta NYT.
Saskaņā ar ASV Ģeoloģijas dienesta datiem Ņūdžersijas zemestrīce bija trešā spēcīgākā 250 jūdžu attālumā no Ņujorkas kopš 1950. gada. Ņujorkas štata gubernatore Ketija Hočula zemestrīci nodēvēja par vienu no lielākajām austrumu krastu skārušajām zemestrīcēm gadsimta laikā.
The Wall Street Journal (WSJ) atgādina, ka iepriekšējā zemestrīce, kas kļuva par vienu no spēcīgākajām austrumu krastā mūsdienu vēsturē, notika 2011. gadā Virdžīnijā. Tās stiprums bija 5,9, un zemestrīce bija jūtama no Ziemeļkarolīnas līdz Menai.
2. aprīlī Taivāna piedzīvoja savu spēcīgāko zemestrīci pēdējo 25 gadu laikā, kuras stiprums bija 7,4 magnitūdas. Bojā gāja vismaz 12 cilvēki un vairāk nekā tūkstotis tika ievainoti.