Eiropas valstis mostas no Krievijas briesmām, taču izmaksas par spēcīgu aizsardzību, kas spētu izturēt iespējamo ASV atvilkšanos, ir tik lielas, ka apdraud Eiropas sociālo modeli pēc aukstā kara. Tas teikts rakstā The Wall Street Journal.
Republikāņu partijas prezidenta amata kandidātam Donaldam Trampam apšaubot Amerikas nākotni Ziemeļatlantijas līguma organizācijā un Krievijas spēku ofensīvā Ukrainā, Eiropas līderi brīdina par eksistenciāliem draudiem kontinenta drošībai.
Karš Ukrainā ir atklājis Eiropas valstu militārā potenciāla vājās vietas. To likvidēšana prasīs vairākus gadus, pat ja šīs valdības piešķirs prioritāti militārajiem izdevumiem. Tas teikts rakstā The Wall Street Journal .
Tiek atzīmēts, ka saskaņā ar ekspertu analīzi Eiropai būs nepieciešami vismaz 20 gadi, lai izveidotu spēkus, kas spētu pretoties Krievijas iebrukumam Lietuvā vai Polijā bez ASV līdzdalības. Tajā pašā laikā Krievija spēs atjaunot savu militāro potenciālu daudz īsākā laikā.
Lai gan Ukrainā tika iznīcināts milzīgs daudzums Krievijas tehnikas, daudzas Eiropas amatpersonas apgalvo, ka Maskava var atjaunot savu armiju dažu gadu laikā pēc kara beigām. Tikmēr NATO ir izsmēlusi savus ieroču krājumus, lai Ukraina būtu bruņota. Jo armijai vajag gadus, lai plānotu, aprīkotu un apmācītu spēkus, Eiropas valdības saskaras ar tūlītējiem un smagiem izmaksu kompromisiem,” raksta WSJ.
Eksperti ir pārliecināti, ka, lai iztiktu bez ASV, Eiropai aizsardzībai ik gadu jātērē 3% no IKP.
Saskaņā ar Vācijas Ifo Ekonomisko pētījumu institūta neseno pētījumu, lielākā daļa Eiropas valstu varētu sasniegt 2% militāro izdevumu, ja tās samazinātu citus valdības izdevumus par mazāk nekā 1%. Bet, lai sasniegtu 3%, ir nepieciešams vairākus procentpunktus valsts tēriņus novirzīt aizsardzībai.
Ifo lēš, ka, lai gan Eiropas NATO valstu militārie izdevumi ir atgriezušies 1991. gada līmenī, pamatojoties uz 2023. gada cenām, sociālie izdevumi ir pieauguši vairāk nekā divas reizes. Šajā laikā tie absorbēja gandrīz 50% no valdību izdevumiem. Tas padarīja Eiropu atkarīgu no ASV militārajā jomā.
Tagad ES militārie eksperti apsver iespējas, kā NATO varētu rīkoties bez ASV atbalsta.