20. martā tiek atzīmēta pavasara ekvinokcijas diena jeb pavasara saulgrieži, kuras iestāšanās arī Latvijā tiek saistīta ar astronomiskā pavasara atnākšanu. Kopš seniem laikiem mūsu senči ar to saistīja svarīgas zīmes.
Pavasara saulgrieži jeb astronomiskais pavasaris ir laiks, kad dienas sāk kļūt garākas pār naktīm. Dzimst gaisma un mostas daba.
Šo maģisko brīdi uzskata par laiku, kad atjaunojas daba: kūst sniegs, uzplaukst pumpuri, no dienvidiem atgriežas putni un atskan pirmais pavasara pērkons.
Seno tradīciju piekritēji šīs dienas rītu sāk ar mutes mazgāšanu tekošā ūdenī, jo, kā ticējuši mūsu senči, tā var tapt ne vien skaists un čakls, bet arī iegūt gaišu prātu un veselību.
Dabas vērošana ir viens no dienas svarīgākajiem punktiem. Gan sajust, gan ieraudzīt, gan izbaudīt. Tieši tas, kā daba mostas var parādīt zīmīgas un simboliskas nianses. Gan putnos, gan kokos, gan mākoņos. Smelties enerģiju dabā ir pats vērtīgākais. Šajā laikā tā ir ārkārtīgi svētīga.
Kas ir ekvinokcija?
Ekvinokcija ir astronomiska parādība, kas saistīta ar Zemes kustību ap Sauli. Ekvinokcijas laikā mūsu planēta atrodas tādā stāvoklī attiecībā pret zvaigzni, ka stari krīt perpendikulāri ekvatoram. Šajā periodā dienas un nakts garums ir aptuveni vienāds.
Ziemeļu puslodes iedzīvotājiem pavasara ekvinokcija nozīmē ievērojamu dienasgaismas stundu pieaugumu. Ja ziemas saulgriežu dienā, 22. decembrī, dienas gaišais laiks Rīga ilga tikai 6 stundas un 43 minūtes, tad līdz 20. martam šis periods ir gandrīz dubultojies un jau ir 12 stundas un 14 minūtes.
Šodien diena ilgst 12 stundas 14 minūtes, savukārt 21.martā tās ilgums palielināsies līdz 12 stundām 20 minūtēm. Līdz 2.aprīlim gaismas periods palielināsies par vairāk nekā stundu – līdz 13 stundām 16 minūtēm, un 22.jūnijā tas sasniegs maksimumu 17 stundas 52 minūtes, pēc tam sāks pakāpeniski samazināties.
Vēsture un tradīcijas
Seno tautu vidū pavasara ekvinokcijas diena jau sen tika cienīta kā pavasara sākuma datums. Parasti šī diena tika atzīmēta ar jautriem svētkiem un rituāliem, kas veltīti Saulei.
Dažās austrumu valstīs pavasara ekvinokcijas periods ir saistīts ar jaunā gada iestāšanos.
Irānas un turku tautas, kas dzīvo Uzbekistānas, Irākas, Turcijas, Azerbaidžānas, Albānijas, Kazahstānas, Kirgizstānas, Turkmenistānas, Afganistānas un vairāku citu valstu teritorijā, šajā dienā svin Navruzu (“jauno dienu”) – pavasara ierašanās svētkus un Jauno gadu pēc astronomiskā Saules kalendāra.
Pirms svētku sākuma cilvēki rūpīgi iztīra māju, nomaksā parādus, gatavo tradicionālās maltītes, apmeklē ģimeni un draugus. Dažās valstīs šī diena un nākamā nedēļa ir pasludinātas par brīvdienām.
Pavasara svētku zīmes
Daudzus gadus mūsu senči novēroja dabas parādības un pamanīja, ka, ja pavasara ekvinokcijas dienā iestājas sals, tad pavasaris, visticamāk, izrādīsies ieilgušs: auksts laiks saglabāsies vismaz 40 dienas.
Bet, ja diena bija silta, zemnieki ticēja, ka stipra aukstuma vairs nebūs.
Ja mākoņi strauji peldēja pa debesīm, tas tika uzskatīts par laba saulaina laika priekšvēstnesi.
Cilvēki lielāko daļu novērojumu saistīja ar skatījumu uz turpmāko ražu.
Ja pavasara ekvinokcijas dienā bija atkusnis un no jumtiem pilēja ūdens, zemnieki cerēja uz auglīgu gadu.
Ja sniga un sniega kupenas gūlās viļņveidīgi, tad bija gaidāma laba graudu raža.
Ja pavasara ekvinokcijas dienā zied sniegpulkstenītes, tad pavasaris būs veiksmīgs.
Līdzīgas labas ziņas šajā dienā vēstīja putnu, īpaši cīruļu, ierašanās.
Ja cilvēki uz ielas pamanīja žubītes, tad tika uzskatīts, ka pavasaris drīz neatnāks.
Ko vēl var darīt pavasara saulgriežos?
Mājas sakopšana pirms iestājas astronomiskais pavasaris, izmest nevajadzīgās mantas, ja kādas vēl palikušas pēc ziemas;
Nedrīkst atstāt netīrumus un nekārtību mājās;
Var ienest mājās pūpola zarus, kas simboliski dzen prom negatīvo;
Novietot mājā dažus vītolu zariņus, lai pasargātu mājiniekus no ļauniem gariem, bēdām un skumjām;
Vajadzētu arī izteikt vēlējumus; mīlestības vēlējumiem ir īpašs spēks;ja ar kādu esam sastrīdējušies, noteikti vajag salabt;
Nedrīkstētu dusmoties vai strīdēties;
Nevajag iet gulēt pārāk vēlu – citādi būs nepatikšanas;
Pavasara saulgrieži ir laiks, kad jāsmeļ no dabas enerģija un jāseko simboliem tajā, jo daba dod daudz resursu no kā smelties, īpaši saulgriežos. Dzenam slikto prom un labo paturam!