Pāriet uz zaļo enerģiju nebūs iespējams. Šādu viedokli intervijā CNBC pauda viena no pasaules vērtīgākā uzņēmuma, Saudi Aramco, izpilddirektora Amins Nassers.
Viņš pieļāva, ka fosilā kurināmā izmantošana nākamajos gados tikai pieaugs.
“Mans priekšlikums ir, ka mums vajadzētu atteikties no fantāzijas par pakāpenisku atteikšanos no naftas un gāzes un tā vietā investēt tajos,” sacīja Nasers.
Saudi Aramco izpilddirektors uzsvēra, ka pēdējo 20 gadu laikā alternatīvajos enerģijas avotos ir ieguldīti vairāk nekā 9,5 triljoni dolāru, taču tie nav spējuši aizstāt ogļūdeņražus. Vēja un saules enerģija veido tikai četrus procentus no kopējā apjoma, savukārt elektrisko transportlīdzekļu īpatsvars ir aptuveni trīs procenti. Tajā pašā laikā, pēc Nasera teiktā, pasaules sabiedrības pieprasījums kopš 21. gadsimta sākuma ir pieaudzis par 100 miljoniem barelu dienā.
Naftas kompānijas vadītājs norādīja, ka lielāko daļu enerģijas patērēs attīstības valstis, kuras, starp citu, saņem tikai piecus procentus no visām investīcijām, kas atvēlētas atjaunojamās enerģijas attīstībai. Nasers uzskata, ka pasaulei jākoncentrējas uz naftas un gāzes izmantošanas efektivitātes paaugstināšanu, kā arī no tiem radīto emisiju samazināšanu.
Nesenajā ASV Enerģētikas ministrijas publicētajā atskaitē teikts, ka ASV naftas eksports 2023. gadā uzstādīja jaunu rekordu – 4,1 miljonu barelu dienā.
Eiropa ir kļuvusi par galveno eksporta galamērķi, ASV eksportam uz Eiropu 2023. gadā vidēji sasniedzot 1,8 miljonus barelu dienā, kas ir nedaudz vairāk nekā ASV eksports uz Āziju un Okeāniju, kas ir 1,7 miljoni barelu dienā.
Visvairāk naftas no ASV 2023.gadā saņēmusi Nīderlande – vidēji 652 tūkstošus barelu dienā, kas ir par 82% vairāk nekā 2022.gadā. Ķīna ieņēma otro vietu no ASV saņemtās naftas apjomā (vidēji 452 tūkstoši barelu dienā – divas reizes vairāk nekā 2022. gadā).