Kad jums ir galvassāpes, ir grūti domāt par kaut ko citu, izņemot to, kā pēc iespējas ātrāk atbrīvoties no sāpēm.
Ja jūs ciešat no galvassāpēm, pirms sākat lietot pretsāpju līdzekļus, ir svarīgi saprast, vai jums ir migrēna vai spriedzes galvassāpes. Tas palīdzēs jums izvēlēties visefektīvāko pretsāpju līdzekli. Eksperti dalījās ar medija ”Womans world” lasītājiem ar labākajiem mērķtiecīgiem līdzekļiem, kas palīdzēs mazināt sāpes tagad un bloķēs saasinājumus nākotnē.
Migrēna vai spriedzes galvassāpes
Migrēnas un spriedzes galvassāpes ir divi dažādi galvassāpju veidi. Citiem vārdiem sakot, migrēna nav tikai smagas spriedzes galvassāpes.
Daudzi cilvēki uzskata, ka galvenā atšķirība ir tikai sāpju intensitāte, taču migrēnas mehānisms atšķiras no spriedzes tipa galvassāpēm, un abiem galvassāpju veidiem ir atšķirīgas īpašības un simptomi, atzīmē Vernons Viljamss, neirologs un sāpju ārstēšanas speciālists, Sporta neiroloģijas un sāpju medicīnas centra dibinātājs.
Migrēnas mehānisms atšķiras no spriedzes galvassāpēm, un abiem galvassāpju veidiem ir atšķirīgas īpašības un simptomi.
Kas ir spriedzes galvassāpes
Runājot par migrēnas un spriedzes galvassāpēm, pēdējām parasti ir raksturīgs blāvs spiediens vai sasprindzinājums. Precīzs cēlonis nav pilnībā izprotams, taču eksperti uzskata, ka sejas, galvas un kakla muskuļu sasprindzinājumam var būt nozīme. Spriedzes galvassāpes mēdz parādīties pakāpeniski, un jūs varat sajust sāpju joslu ap pieri vai galvaskausa pamatni. Sāpes var izzust pusstundas laikā, bet dažkārt var saglabāties pat nedēļu.
Kas ir migrēna
Migrēnas ir retāk sastopamas nekā spriedzes galvassāpes, un tās ir biežākas sievietēm. Sievietes trīs reizes biežāk cieš no migrēnas nekā vīrieši, un izplatība sasniedz maksimumu pusmūžā. Pētījumi liecina, ka aptuveni 17% sieviešu piedzīvo vismaz vienu migrēnas lēkmi gadā. Tāpat kā ar spriedzes galvassāpēm, eksperti joprojām strādā, lai noskaidrotu precīzu migrēnas cēloni. Taču pētījumi liecina, ka to izraisa smadzeņu darbības traucējumi, kas ietekmē sensoro apstrādi.
Migrēnu raksturo pulsējošas vai durošas sāpes, bieži vien vienā galvas pusē. Šīs sāpes parasti ir stiprākas nekā spriedzes galvassāpes un var ilgt no dažām stundām līdz trim dienām. Tomēr viena būtiska atšķirība starp migrēnu un spriedzes galvassāpēm ir tā, ka migrēnas simptomi var izpausties arī ārpus galvassāpēm.
Meklējiet raksturīgos simptomus
Ja domājat, vai jūsu galvassāpes varētu būt migrēna, ir daži papildu simptomi, kas var palīdzēt to noskaidrot.
Ar migrēnu parasti rodas slikta dūša, jutība pret gaismu un skaņu un sāpes ap deniņiem vai acīm. Dažiem cilvēkiem pirms migrēnas vai tās laikā rodas redzes traucējumi, piemēram, viļņotas līnijas vai mirgojošas gaismas. Šis simptoms ir pazīstams kā aura. Migrēnas aura var izraisīt arī tirpšanu, nejutīgumu, troksni ausīs vai grūtības skaidri runāt.
Piezīme. Migrēnas auras simptomi var būt līdzīgi insulta simptomiem. Ja jums rodas šie simptomi, ir svarīgi to apspriest ar savu ārstu, lai izslēgtu ko nopietnāku.
Kā novērst un nomierināt migrēnas
Lai gan ir taisnība, ka daudzi galvassāpju līdzekļi mazina diskomfortu neatkarīgi no pamatcēloņa, ir dažas īpašas stratēģijas, kas ir īpaši noderīgas migrēnas nomierināšanā.
Iedzeriet tasi kafijas
Kofeīns sašaurina asinsvadus, kas var mazināt migrēnas sāpes. Dažas zāles pret galvassāpēm faktiski satur kofeīnu kā sastāvdaļu. Tomēr galvenais ir mērenība. Pētījumi liecina, ka, dzerot vairāk nekā 200 mg kofeīna dienā, dažiem cilvēkiem var rasties galvassāpes. Bet kofeīns dažiem cilvēkiem var izraisīt migrēnu. Ja pamanāt, ka kafijas tases izdzeršana izraisa galvassāpes, nevis tās atvieglo, attiecīgi pielāgojiet savus kafijas ieradumus.
Uzklājiet uz kakla ledus iepakojumu
Kad piemeklē migrēna, jums var rasties kārdinājums uzlikt uz galvas ledus maisiņu, taču tā uzklāšana uz kakla var sniegt lielāku atvieglojumu. Tā apgalvo Havaju Universitātes zinātnieki, kuri atklāja, ka ledus pakas uzlikšana uz kakla atdzesē smadzenēs plūstošās asinis, nomierina iekaisumu un mazina sāpes 5 minūšu laikā.
Bloķējiet migrēnu nākotnē, izsekojot izraisītājus
Ja migrēna rodas salīdzinoši bieži, bet nezināt, kas to izraisa, Dr. Viljamss iesaka rakstīt dienasgrāmatu. Kad jūtat, ka sākas migrēna, pierakstiet visu informāciju, kas var palīdzēt noteikt izraisītājus. Pamatojoties uz visbiežāk sastopamajiem vainīgajiem, varat atzīmēt:
Emocionālais stress
Jebkuras miega problēmas vai izmaiņas miega grafikā.
Laikapstākļi
Menstruālā cikla diena
Spilgtas gaismas vai spēcīgas smakas iedarbība
Ko jūs pēdējā laikā esat ēdis vai dzēris (vai otrādi, ja esat bijis dehidrēts vai nokavējis rīta kafiju)
Pēc dažiem ierakstiem jūs varat sākt redzēt modeli, saka Dr. Viljamss.
Ko vēl var darīt
Ir arī prātīgi pārbaudīt iepakotu pārtikas produktu un dzērienu etiķetes, lai noteiktu aspartāma klātbūtni. Pētījumi liecina, ka tas ir izplatīts migrēnas izraisītājs. Šo mākslīgo saldinātāju var atrast dažos bezcukura gāzētos dzērienos, košļājamā gumijā, želatīnā, kafijas krēmā un sīrupos. Ja jūs bieži ciešat no migrēnas, apsveriet iespēju izvairīties no produktiem, kas satur šo sastāvdaļu.
Kā novērst un remdēt spriedzes galvassāpes
Spriedzes galvassāpes bieži vien ir daudz vieglāk ārstējamas nekā migrēnas. Lūk, kas varētu palīdzēt.
Piparmētru masāža
Piparmētra ir spēcīgs līdzeklis pret spriedzes galvassāpēm. Pētījumi liecina, ka vienkārši iesmērējot atšķaidītu piparmētru eļļu deniņos, tā darbojas kā daži medikamenti, lai mazinātu spriedzes galvassāpes. Piparmētru atvēsinošais līdzeklis mentols novērš muskuļu kontrakcijas galvā un kaklā, kas izraisa spriedzes galvassāpes. Turklāt tas uzlabo asinsriti nepieciešamajā zonā, mazinot sasprindzinājumu un sāpes.
Lai lietotu, vienkārši samaisiet 3-5 pilienus piparmētru ēteriskās eļļas ar 1 ēdamkaroti augu eļļas un ar pirkstu galiem viegli iemasējiet maisījumu deniņos.
Izmēģiniet bezrecepšu pretsāpju līdzekli
Sprieguma galvassāpes parasti ir viegli ārstējamas ar bezrecepšu medikamentiem, piemēram, ibuprofēnu, acetaminofēnu vai aspirīnu. Dažas bezrecepšu zāles pret galvassāpēm apvieno aspirīnu, acetaminofēnu un kofeīnu, lai nodrošinātu papildu atvieglojumus. Bet citas ir vienkārši pārsaiņotas standarta pretsāpju līdzekļu versijas, tāpēc rūpīgi izlasiet aktīvo sastāvdaļu sarakstu.
Atsakieties no alkohola
Ja jums patīk atpūsties ar glāzi vīna vakarā, tas var veicināt spriedzes galvassāpes. Alkohols ir ne tikai izplatīts spriedzes galvassāpju izraisītājs, bet arī alkohola lietošana četras stundas pirms gulētiešanas var pasliktināt miega kvalitāti. Tas ir ļoti svarīgi, jo miega traucējumi ir vēl viens bieži sastopams galvassāpju cēlonis.
Kad griezties pie ārsta
Ja jums ir biežas vai stipras galvassāpes, neuzskatiet, ka jums tās vienkārši jāiztur. Konsultējieties ar savu ārstu vai pierakstieties pie galvassāpju speciālista, kurš var palīdzēt jums atrast efektīvu ārstēšanas plānu. Tas ir īpaši svarīgi, ja ciešat no migrēnas, kas var pasliktināties, ja netiek pienācīgi ārstēta, brīdina Dr. Viljamss.