Ierakstot savu vārdu spēļu vēsturē, Parīzes medaļnieki nesīs mājās arī mazliet Francijas un tās vēstures.
Sešstūrains, pulēts dzelzs gabals, kas ņemts no ikoniskā orientiera, tiek iestrādāts katrā zelta, sudraba un bronzas medaļā, kas tiks karināta sportistiem kaklā no 26. jūlija līdz augustam un turpmākās medaļas arī Paralimpiskajās spēles.
Spēļu organizatori ceturtdien atklāja savu revolucionāro dizainu.
Vai patiešām medaļās ir Eifeļa torņa daļas?
Pilnīgi noteikti. 330 metrus augstais tornis ir izgatavots no 18 038 dzelzs daļām. Inženiera Gustava Eifeļa tornim, kas tika uzcelts 1889. gada Pasaules izstādei, kurā tika atzīmēta Francijas revolūcijas 100. gadadiena, bija paredzēts pastāvēt tikai 20 gadus.
Tā vietā tas tikai turpina un turpinās pastāvēt pateicoties ik pa laikam veiktajām atjaunojošas operācijām un pastāvīgai aprūpei. 135 gadus vecais tornis ir divu iepriekšējo, 1900. un 1924. gada, spēļu veterāns.
Dzelzs gabali, kas iestrādāti olimpisko medaļu centrā, katrs sver 18 gramus.
Tie tika izgriezti no sijām un citiem gabaliem, kas tika nomainīti no Eifeļa torņa renovācijas laikā un tika saglabāti, sacīja Parīzes spēļu organizācijas komitejas dizaina vadītājs Joahims Roncins.
“Koncepcija radās pēc dažām diskusijām. Mēs sapratām, ka visā pasaulē ir zināms viens Parīzes simbols, tas ir Eifeļa tornis,” sacīja Roncins. “Mēs sev teicām: “Hei, kā būtu, ja mēs vērstos pie Eifeļa torņa apsaimniekojošā uzņēmuma, lai noskaidrotu, vai ir iespējams iegūt daļu no Eifeļa torņa, lai to integrētu medaļā?””
Uzņēmums piekrita, un “sapnis kļuva par realitāti”, viņš teica. “Tajās patiešām ir mazliet metāla no Eifeļa torņa.”
Kā gabaliņi tika sagatavoti?
Viņiem tika noņemta krāsa, nopulēta un nolakota otrajai dzīvei.
Tie ir apzīmogoti ar “Paris 2024” un spēļu logotipu – tas izskatās kā liesma vai sievietes seja ar elegantu boba matu griezumu. Pieci olimpiskie gredzeni ir iespiesti arī uz olimpisko medaļu dzelzs. Paralimpiskais logotips ar trim vilnīšiem, kas pazīstams kā Agitos, ir iespiests medaļās, kuras no 28. augusta līdz 8.septembrim. izcīnīs Paralimpiskajās spēles.
Dzelzs gabalu sešstūra forma attēlo Franciju. Franči dažreiz sauc savu valsti par “L’Hexagone” – sešstūri – tās formas dēļ.
Medaļas izgatavoja Parīzes juvelierizstrādājumu nams Chaumet. Sešas mazas sprādzes, kas notur medaļās esošos dzelzs gabalus, ir acu skatiens uz 2,5 miljoniem kniežu, kas savieno Eifeļa torni.
Ap dzelzs gabaliem ir zelta, sudraba vai bronzas diski. Tie ir saburzīti, lai atspoguļotu gaismu, liekot medaļām spīdēt. Spēļu rīkotāji saka, ka viss metāls ir pārstrādāts, nevis no jauna iegūts.
Vai Parīzes medaļas ir unikālas?
Jā. Olimpiskās medaļas mēdz būt diezgan unikālas. Pirmo reizi 2008. gada Pekinas olimpisko spēļu medaļās bija inkrustēti nefrīta diski. Bet Parīze ir vienīgā rīkotājpilsēta, kurā ir iekļauti slavena pieminekļa gabali.
“Medaļa no zelta jau ir kaut kas neticams. Bet mēs gribējām pievienot šo franču pieskaņu, un mēs domājām, ka Eifeļa tornis būs šis ķirsītis tortes augšpusē, ”sacīja Roncins.
“Daļa no tā ir vēstures daļa.”
Seno grieķu uzvaras dieviete Nīke atrodas olimpisko medaļu otrā pusē – kā viņa to ir darījusi visās spēlēs kopš 1928. gada. Taču Parīze ir pievienojusi arī nelielu Eifeļa torņa atveidojumu, kārtējo reizi pārkāpjot tradīcijas.
Paralimpisko medaļu otrā pusē redzams skats uz torni, it kā skatītos uz augšu no apakšas. Vājredzīgiem cilvēkiem “Parīze 2024” ir rakstīts Braila rakstā, un malās ir iegriezumi: viens zeltam, divi sudrabam, trīs bronzai.
Statistika
Parīzes naudas kaltuve saražos 5084 medaļas – aptuveni 2600 olimpiskajām spēlēm un 2400 paralimpiskajām spēlēm. Tas, visticamāk, ir vairāk nekā nepieciešams. Dažas no tām tiks saglabātas gadījumam, ja pēc spēlēm medaļas būs jāpiešķir, kas var notikt, ja medaļu ieguvējiem pēc tam tiek atņemtas balvas par dopinga lietošanu. Dažas dodas uz muzejiem. Visas citas rezerves daļas var tikt iznīcinātas.
Zelta medaļas sver 529 gramus un tās nav no tīra zelta. Tās ir izgatavotas no sudraba un pārklātas ar 6 gramiem zelta.
Sudrabs sver 525 gramus.
Bronzas sver 455 gramus un ir vara, alvas un cinka sakausējums.
Medaļas ir 85 milimetrus diametrā un 9,2 milimetrus biezas.
Tās tiks piegādātas tumši zilā kastē no Chaumet un Eifeļa torņa darbības uzņēmuma sertifikātu, ka dzelzs gabali nāk no pieminekļa. Parīzes spēļu organizatori medaļu naudas vērtību nenorādīja.