ASV stratēģijai atbalstīt Ukrainu 2024. gadā būs aizsardzības raksturs. Vašingtona aicinās Kijivu koncentrēties nevis uz okupēto teritoriju atkarošanu, bet gan uz jaunu Krievijas ofensīvu atvairīšanu, raksta The Washington Post.
Ilgtermiņā tas stiprinās gan Ukrainas militāro spēku, gan ekonomiku, uzskata Amerikas augstākās amatpersonas.
Jaunā stratēģija bija Ukrainas bruņoto spēku neveiksmīgā pretuzbrukuma rezultāts, un tā krasi atšķiras no pagājušā gada plāniem, kas ietvēra Ukrainas militārpersonu apmācību un ieroču piegādi, lai tie varētu ātri virzīties uz priekšu.
“Ir skaidrs, ka viņiem būs grūtības visās frontēs īstenot tāda paša veida liela mēroga ofensīvu, kādu viņi mēģināja pagājušajā gadā,” sacīja ASV prezidenta administrācijas amatpersona. Pēc cita avota teiktā, tagad ir doma dot Ukrainai iespēju noturēt savas pozīcijas kaujas laukā , kā arī nodrošināt, lai tā kļūtu ievērojami spēcīgāka līdz 2024. gada beigām.
Taču tas nenozīmē, ka ukraiņi vienkārši būvēs paši savus aizsardzības nocietinājumus “un sēdēs aiz tiem” visu gadu, viņš uzsvēra. Jaunais amerikāņu dokuments garantē atbalstu īslaicīgām militārām operācijām, kas var atturēt no Krievijas agresijas.
“Joprojām būs cīņa par kontroli pār mazpilsētām un ciemiem ar minimālu stratēģisko vērtību, raķešu un dronu palaišanu no abām pusēm,” sacīja amatpersona, piebilstot, ka papildus tam Ukrainas bruņotajiem spēkiem būs jāatvaira Krievijas uzbrukumi. civilā infrastruktūra.
ASV un sabiedrotie vēlas, lai Kijiva koncentrētos uz liela darbības rādiusa triecienu taktiku, tostarp Francijas spārnoto raķešu Scalp izmantošanu, kas ieradīsies dažu mēnešu laikā, ietverot Krievijas Melnās jūras floti, lai aizsargātu jūras tranzītu no Ukrainas ostām un ar īpašām sabotāžas operācijām sasaistītu Krievijas spēkus Krimā.
Stratēģija ir uzrakstīta, ņemot vērā četrus posmus: cīņa, būvniecība, atjaunošana un reforma. Pirmajā fāzē ir nepieciešama artilērijas munīcija, zaudētā aprīkojuma nomaiņa un daudz bezpilota lidaparātu, sacīja Ēriks Ciaramella, bijušais CIP izlūkošanas analītiķis un Kārnegi fonda Krievijas un Eirāzijas programmas vecākais līdzstrādnieks, kurš konsultēja administrācijas amatpersonas.
Citi soļi ietver apņemšanos nodrošināt drošības garantijas, konkrētus solījumus un programmas, lai aizsargātu, atjaunotu un paplašinātu Ukrainas industriālo un eksporta bāzi, kā arī palīdzētu īstenot politiskās reformas, kas nepieciešamas pilnīgai integrācijai Rietumu institūcijās.
Turklāt plāns ietver papildu pretgaisa aizsardzības spēju nodrošināšanu Ukrainas pilsētu aizsardzībai, kas ļaus atgūt svarīgākās Ukrainas ekonomikas un eksporta nozares, jo īpaši metalurģiju un lauksaimniecību.
ASV gatavojas nākt klajā ar jaunu stratēģiju pavasarī, kā arī 10 gadu saistības nodrošināt drošības garantijas. Svarīgākais nosacījums šo plānu īstenošanai ir Kongresa piešķirtais finansējums 61 miljarda dolāru apmērā Ukrainai pēc prezidenta Džo Baidena lūguma.