ASV izlūkošanas aģentūras lielākoties ir pārtraukušas spiegot Hamas kaujiniekus un citus palestīniešu grupējumus. Resursi tika veltīti Al-Qaeda un Islāma valsts līderu medībām. Par to ziņo Wall Street Journal.
ASV amatpersonas žurnālistiem sacīja, ka ASV neuzskata Hamas par draudu nacionālajai drošībai. Turklāt viņi bija vērsti uz citām misijām. Vašingtona nodeva atbildību Izraēlai, jo viņi bija pārliecināti par savu spēju atklāt jebkādus draudus. Kāda amatpersona teica, ka tā noteikti bija laba likme.
Taču Hamas iebrukums 7.oktobrī visu mainīja. Dažas amatpersonas apgalvo, ka ASV ir nepareizi novērtējušas Hamas draudus, un kopš kauju sākuma nogalināti vairāk nekā 30 ASV pilsoņi un vēl 10 pazuduši bez vēsts.
“Runājot par izlūkošanas neveiksmēm, kas patiešām lielā mērā gulstas uz Izraēlu, es domāju, ka mums arī ir jādala vaina par šī notikuma izlaišanu,” sacīja Marks Polimeropuls, bijušais CIP operāciju virsnieks ar plašu pretterorisma pieredzi.
Bijušās un pašreizējās CIP amatpersonas saka, ka izlūkošanas pārvaldē vairāki analītiķi bija uzraudzījuši notikumus Gazas joslā pirms uzbrukuma. Tomēr viņi visvairāk paļāvās uz Izraēlu. Džo Baidena administrācija apgalvo, ka ne Izraēlas, ne ASV izlūkdienesti nav brīdinājuši par kaujinieku uzbrukumu.
2023. gada sākumā CIP direktors Viljams Bērnss brīdināja par pieaugošo spriedzi un iespējamu vardarbību starp Izraēlu un palestīniešiem, taču dominēja uzskats, ka Tuvie Austrumi vēl nav gatavi karam.
Publikācijā norādīts, ka, neskatoties uz 90 miljardu dolāru budžetu un reputāciju par amerikāņu izlūkdienestu “acis un ausis” visur, ASV izlūkdienestiem ir jānosaka mērķu prioritāte. Vairāk resursu tagad ir vērsts uz Ķīnu un mazāk uz Tuvajiem Austrumiem.
“Realitāte ir tāda, ka jums nav apkopošanas resursu, ko varētu izvietot visā pasaulē. Mums ir jāpaļaujas uz partneriem jomās, kurās, mūsuprāt, varam nedaudz riskēt,” sacīja bijusī pretterorisma amatpersona.
Hamas nebija ASV draudu saraksta lejasgalā, taču nebija arī draudu pirmajā pusē.