Viņas turnejas ieguldījums IKP pārsniedza vairāku valstu finanšu rādītājus. Tas viss arī fanu dēļ, kuri ir gatavi maksāt savu pēdējo naudu par biļeti. Šajā rakstā par Teiloras Sviftas ekonomisko efektu
Teiloras Sviftas pasaules turneja varētu būt ienesīgākais mūzikas notikums vēsturē. Amerikāņu dziedātājas kopējie ienākumi turnejas rezultātā pārsniegs miljardu dolāru (un varbūt vairāk nekā divus miljardus). Taču, pateicoties viņas koncertiem, bagātināsies ne tikai viņa un viņas komanda, bet arī Amerikas ekonomika. Tūre izraisīja īstu uzplaukumu: cilvēki pusi dienas stāvēja rindās pēc biļetēm un atdeva savu pēdējo naudu, lai redzētu dziedātāju dzīvajā. Katrs koncerts ir kolosāls notikums reģionālajai ekonomikai: cilvēki tērē tik daudz naudas, ka transporta un viesnīcu nozare jau ir sasniegusi līmeni pirms Covid. Ažiotāža ap koncertiem ir izplatījusies arī citās valstīs, un tagad to vadītāji aicina ”Miss Americana” uz savām pilsētām, lai stimulētu vietējo uzņēmējdarbību. Teiloras Sviftas ekonomiskais efekts ir “Aukstuma” materiālā.
Eras Tour ir paredzēti 146 koncerti 20 valstīs. Katrā šovā Svifta izpilda aptuveni 45 dziesmas, un kopumā uzstāšanās ilgst vairāk nekā trīs stundas. Mēroga un peļņas ziņā Eras Tour pārspēs Eltona Džona, AC/DC un Rolling Stones uzstāšanos. Teilore Svifta tagad pabeidz daļu savas turnejas Ziemeļamerikā, pēc tam viņa dosies uz Dienvidameriku un no turienes uz Eiropu. Amerikas Savienotās Valstis jau ir izjutušas ”Miss Americana” ekonomisko ietekmi.
Teiloras Sviftas koncertu vadīšana ir izrādījusies ļoti ienesīga. Dziedātājas popularitāte spēja piesaistīt papildu naudu vietējā ekonomikā, kas palīdz vidējiem un maziem uzņēmumiem. Piemēram, trīs Eras Tour koncerti notika Čikāgā. Šajā laikā pilsētā tika rezervēts rekordliels viesnīcu numuru skaits – vairāk nekā 44 tūkstoši. Vidējais viesnīcu noslogojums sasniedza 96,8%, jo fani plūda no visiem štatiem.
“Teiloras Sviftas izpārdotie koncerti, kas notika saistībā ar vienu no mūsu lielākajiem ikgadējiem kongresiem, kopā kļuva par veiksmīgāko nedēļas nogali Čikāgas viesnīcām nesenajā vēsturē. Šie skaitļi ir pārliecinošs pierādījums lielu pasākumu un konferenču nozīmei pilsētas ekonomikā,” sacīja Illinoisas viesnīcu un naktsmītņu asociācijas prezidents Maikls Džeikobsons.
Teiloras Sviftas divi marta koncerti Lasvegasā palīdzēja atgriezt tūrismu pilsētā pirms Covid līmeņa. Šomēnes Lasvegasu apmeklēja aptuveni 3,66 miljoni cilvēku, kas ir par 9,6% vairāk nekā tajā pašā periodā 2022. gadā. Viesnīcu noslogojums nedēļas nogalēs sasniedza 94,5%, kas ir rekords kopš 2020. gada februāra.
Ažiotāža pat palīdzēja ASV transporta sistēmai pamosties pēc stagnācijas pēc Covid. Lai izvairītos no sastrēgumiem, Sviftas fani izmantoja autobusus un vilcienus, lai nokļūtu stadionos. Tā Čikāgā koncertu periodā fiksēta lielākā satiksme trīs gadu laikā (5,63 miljoni braucienu nedēļā no 4. līdz 10.jūnijam). Ņūdžersijā tika ieviesti papildu transfēri tieši līdz stadionam, kurus izmantoja aptuveni 80 tūkstoši cilvēku.
Līdzīga situācija notika Filadelfijā un Arizonā. Turklāt šogad Arizonā notika Super Bowl, kas ir populārākais ikgadējais sporta pasākums Amerikas Savienotajās Valstīs. Taču pat tas nevarēja sacensties ar ienākumiem no Teilores Sviftas koncerta – dziedātāja katru nedēļas nogali savāc divu vai trīs Super Bowl ekvivalentus.
Denverā, Kolorādo štatā, Teilora Svifta nospēlēja divus koncertus. Pasākumus apmeklēja aptuveni 140 tūkstoši cilvēku, kuri valsts IKP nodrošināja aptuveni 140 miljonus dolāru. Amerikāņu finanšu konsultāciju kompānijas Betterment viceprezidents Dens Egans skaidro, ka, pateicoties šādām uztāšanām nauda tiek pārstrādāta vietējā līmenī – tā tiek nodota no cilvēka uz cilvēku. Parasti IKP lēcienus rada eksports, viņš teica, taču šajā gadījumā amerikāņi kļūst bagātāki uz citu amerikāņu rēķina, kas ierodas viņu štatā. Pateicoties ažiotāžai, strauji pieaug patērētāju tēriņi.
Parasti uz katriem 100 USD, kas iztērēti biļetei, ir aptuveni 300 USD papildu izdevumi (viesnīcas, pārtika, transports). Taču Teilores Sviftas fani ir pacēluši latiņu, biļetēm, ceļojumiem, apģērbam un suvenīriem vidēji iztērējot vairāk nekā 1300 līdz 1500 dolārus. Aptauju veicēji un Question Pro pētnieki lēš, ka, ja fani turpinās tērēt tik daudz kā pašlaik, Eras Tour var atnest 5 miljardus USD vietējiem uzņēmumiem – un tas ir tikai ASV. Dažās pilsētās klausītāju plūsmas dēļ vērojams preču deficīts. Piemēram, fani pērk spīdumus un krelles, lai izveidotu “draudzības rokassprādzi” no dziesmas ” You’re on Your Own, Kid “. Kopumā Teiloras Sviftas koncerta dienā fani iztērē vairāk nekā 2 miljonus dolāru.
“Šie skaitļi ir vienkārši neticami. Ja Teilora Svifta būtu ekonomika, tā būtu lielāka par 50 valstu IKP. Ja tā būtu korporācija, tās Net Promoter Score padarītu to par ceturto populārāko zīmolu pasaulē,” saka Dens Flītvuds, QuestionPro Research and Insights izpilddirektors.
Patiešām, piecus miljardus, ko pēc koncertiem saņems vietējie uzņēmēji, var salīdzināt ar Starptautiskā Valūtas fonda reitinga lejasgalā esošo 45 valstu nominālo IKP (lielākā daļa no tām ir neattīstītās un attīstības valstis). Piemēram, uzņēmēju ieņēmumi pēc Teiloras Sviftas koncertiem izrādījās lielāki par Eritrejas nominālo IKP. Šis rādītājs pārsniedza arī Grenādas, Libērijas, Samoa, Centrālāfrikas Republikas, Andoras un Sanmarīno IKP. Pēdējās divas ir vienas no mazākajām valstīm pasaulē, bet tomēr diezgan attīstītas Eiropas valstis. Un, ja Teilori Sviftu salīdzinātu ar zīmoliem, kuru pamatā ir Net Promoter Index (NPC), tad pirmajā piecniekā viņa konkurētu ar Apple un luksusa Ritz-Carlton viesnīcām.
Biļete par visu algu
Koncerta biļete ir diezgan dārga. Vidēji tās maksā 253 USD, bet lētākās aptuveni 50 USD. Oficiālajās platformās biļetes ātri izpārdodas, tāpēc faniem jāvēršas pie tālākpārdevējiem, kuri tās pārdod tālāk par vidēji četriem tūkstošiem dolāru. Dažas parastās biļetes pat tika pārdotas tālāk par 28 tūkstošiem dolāru, un par labākajām vietām cena sasniedza arī 200 tūkstošus.
Biļešu cenu pieaugums ir globāla tendence, kas ietekmē ne tikai tādas zvaigznes kā Teilori Sviftu. Vidējā biļešu cena uz 100 populārākajām Ziemeļamerikas tūrēm pēdējo divu desmitgažu laikā ir gandrīz četrkāršojusies – no 25,81 USD 1996. gadā līdz 91,86 USD 2023. gada pirmajā pusē. Biļešu inflācija ietekmēja visas kategorijas, tostarp tās, kas ir vispieejamākās plašai auditorijai.
Ierindas Teiloras Sviftas fani no ASV stāstīja, ka viņas koncertos iztērējuši naudu, ko krājuši vairākus gadus. 24 gadus vecajai Luskai un viņas mātei bija Capital One karte, kas iepriekšpārdošanas laikā piedāvāja biļetes 49 USD vērtībā. Bet viņām nebija laika nopirkt lētas biļetes, un bija jāņem tās, kas bija palikušas – divi tūkstoši dolāru par biļeti. Tam Lūska no krājkonta izņēma trīs tūkstošus dolāru, bet viņas māte samaksāja par viesnīcu un aviobiļetēm, kā arī atlikušo tūkstoti par biļetēm. Saskaņā ar statistiku , tipisks Sviftas fans turnejas laikā iztērēja par aptuveni 720 USD vairāk nekā viņa plānotais budžets. Un kopējie vidējie fanu izdevumi bija 1327,74 USD.
Biļetes kļūst dārgākas, jo oficiālā straumēšana māksliniekiem nenes pietiekami daudz naudas. Iemesls tam ir pirātisma izplatība, pateicoties kurai jūs varat klausīties jebkuru dziesmu bez maksas. Ienākumi jāpapildina ar koncertiem un izrādēm. Bejonsē un Teilore Sviftas pāris koncertos var nopelnīt vairāk nekā no albumu pārdošanas gada laikā. Turklāt gadiem ilgi spekulanti koncertu biļetes pārdeva tālāk par daudz augstākām cenām – un fani tās tik un tā iegādājās. Aģenti to uzskatīja par zemām cenām un to māksliniekiem par zemu atalgojumu laikā, kad pieprasījums bija nemainīgi augsts.
Ārprāts eksportam
Lielais biļešu pieprasījums, ko aktīvi izmanto tālākpārdevēji, lika pielāgoties lielajiem biļešu tirgiem: Ticketmaster un AXS ieviesa tehnoloģiju, kas pierādīja, ka fani ir gatavi maksāt jebkuru naudu, lai tikai redzētu savu elku dzīvajā, it īpaši, ja tas ir tāda mākslinieka koncerts, kurš uzstājas reizi vairākos gados. Ticketmaster vietne analizēja tālākpārdevēju uzvedību un nolēma izmantot viņu metodes.
Ticketmaster un citas vietnes tagad maina biļešu cenas atkarībā no pieprasījuma. Piemēram, ja koncerta dienā vēl ir palikušas biļetes, uzņēmumam ir tiesības samazināt cenas un tādējādi izpārdot atlikumu. Bieži tiek izmantota arī prakse ieviest privilēģijas “īstajiem faniem”: piemēram, biļetes noteiktu karšu un abonementu īpašniekiem tiek pārdotas pirms jebkura cita.
Tomēr pat šīs metodes nedarbojās, lai ierobežotu trakulīgo pieprasījumu pēc biļetēm. Novembrī, izpārdošanas sākumā, Ticketmaster vietne neizturēja fanu pieplūdumu un burtiski sabojājās. Tā rezultātā daudzi cilvēki nevarēja iegādāties biļetes, un dažiem bija jāpavada pat sešas stundas elektroniskā rindā. Tie, kurus skāra vietnes sabrukums, pat iesūdzēja tiesā Ticketmaster mātesuzņēmumu. Vēlāk Ticketmaster izteica oficiālu atvainošanos faniem par sistēmas problēmām un paskaidroja, ka vietne saskārās ar negaidīti lielu lietotāju pieplūdumu un vienkārši netika galā – kopējais sistēmas pieprasījumu skaits bija rekordliels 3,5 miljardu klikšķu skaits. Iepriekšpārdošanas atklāšanas dienā serviss pārdeva vairāk nekā divus miljonus biļešu – absolūts rekords pa visu novērošanas laiku.
“Pamatojoties uz mūsu vietnes trafiku, Teilorai būs jāuzstājas vairāk nekā 900 stadionu šovos (gandrīz 20 reizes vairāk, nekā viņa ir plānojusi). Tā ir viena stadiona izrāde katru vakaru nākamos 2,5 gadus,” teikts Ticketmaster paziņojumā. Patiešām, Sviftas koncerti ir tik pārpildīti ar faniem, ka dziedātājas uzstāšanās Sietlā savulaik izraisīja seismisku aktivitāti, kas līdzvērtīga 2,3 magnitūdu zemestrīcei. Pat pasaules politiķi atzīst Teiloras Sviftas ekonomisko ietekmi. Dziedātāju jau ir uzaicinājis Budapeštas mērs Gergelijs Karass, Kanādas premjerministrs Džastins Trudo un Čīles prezidents Gabriels Boričs.
“Tas esmu es, sveiks. Es zinu dažas vietas Kanādā, kur tavi vēlētos redzēt. Tā kā, nesarīko vēl vienu nežēlīgu vasaru. Ceram uz drīzu tikšanos!” Trudo ierakstīja tviterī, izdarot dažas atsauces uz Teilores Sviftas dziesmām.
Tiem, kuriem nav iespējas apmeklēt koncertu, ir izeja – oktobrī kinoteātros sāka izrādīt koncerta video “Taylor Swift: The Eras Tour”. Šī nav spēlfilma vai dokumentālā filma (lai gan Sviftai tāda arī ir), bet vienkārši profesionāls ieraksts no trim augusta Eras Tour koncertiem Kalifornijā. Filmā darbība noris gandrīz 3 stundas. Dziedātājas tēvs Skots Svifts filmas izplatīšanai izvēlējās netradicionālu stratēģiju: viņš nesazinājās ar Holivudas studijām un piekrita to rādīt tieši AMC kinoteātros. Līdz ar to Sviftu ģimene bez starpniekiem dalīs filmas ieņēmumus ar kinoteātriem.
Biļetes maksā 19 USD pieaugušajiem un 13 USD bērniem. Biļešu iepriekšpārdošana visā pasaulē ir ienesusi vairāk nekā 100 miljonus ASV dolāru (salīdzinājumā ar “Bārbijas” 162 miljoniem ASV dolāru pirmajās piecās dienās). Pirmās dienas pārdošanas apjomi AMC kinoteātros sasniedza rekordlielu 26 miljonu dolāru līmeni. Sviftas koncertieraksts pārspēja rekordu, ko teātra ķēdē uzstādīja Spider-Man: No Way Home. 2021. gadā Marvel filma pirmajā dienā nopelnīja gandrīz 17 miljonus ASV dolāru.