Irānas bezpilota lidaparātu kamikadze, kas tiek ražoti Alabugas speciālajā ekonomiskajā zonā (SEZ) Tatarstānā, montāžu veic studenti, tostarp nepilngadīgie. Tā teikts jaunā izdevuma “Protokol” izmeklēšanā, kas veltīta “Shahed” ražošanai Krievijā.
Saskaņā ar publikāciju, dronu montāžā iesaistīti Alabugas Politehniskās koledžas studenti, kuriem piedāvāts iestāties “duālajā programmā”. Šī programma nozīmē, ka viņi varēs strādāt no pirmā gada un saņemt līdz 70 tūkstošiem rubļu (ap 700 eiro) mēnesī.
Izglītības iestādē, kurā var iestāties pēc devītās klases, mācās aptuveni tūkstotis cilvēku. Kā noskaidroja žurnālisti, vairāki simti no viņiem nodarbojas ar ”šahedu” montāžu, kuru sastāvdaļas tiek piegādātas no Irānas. Pēc studentu domām, dažreiz viņiem ir jāstrādā vairākas dienas bez miega un “praktiski bez ēdiena”. Koledžas administrācija iebiedē studentus un aizliedz runāt par to, ko viņi dara. Tiek apgalvots, ka studentu vecāki, uzņemot viņu bērnus koledžā, paraksta papīrus, saskaņā ar kuriem tiem, kas pametuši mācības, koledžai būs jāatmaksā vairāki simti tūkstošu rubļu.
Tāpat izmeklēšanas autori noskaidroja, ka bezpilota lidaparātu ražošanā nodarbinātas arī meitenes no Āfrikas. Tiek apgalvots, ka studenti ir spiesti iepazīties ar meitenēm, izmantojot Tinder un citas līdzīgas aplikācijas, un aicināt viņas ierasties mācīties Tatarstānā. Tā pagājušā gada rudenī Alabugas Politehniskajai universitātei izdevās piesaistīt vairākus desmitus Āfrikas studentu. Viņi ir izvietoti atsevišķi, mācās angļu valodā, un ir paredzēts, ka nākotnē viņi tiks pieņemti darbā mazkvalificētiem darbiem, piemēram, grīdu tīrīšanai un atkritumu savākšanai. Kā teikts, “mulatu” piesaistes shēmu izdomājis SEZ “Alabuga” ģenerāldirektors, Tatarstānas Valsts padomes deputāts Timurs Šagivaļejevs.
Kā izmeklēšanas autoriem stāstīja koledžas studenti, studenti strādā no agra rīta līdz vēlam vakaram un viņiem nav laika ne atpūtai, ne sadzīves sakārtošanai, turklāt uz veikalu var doties tikai reizi nedēļā.
Turklāt, kā noskaidroja The Protocol, skolēni ir spiesti spēlēt peintbolu, nevis prieka pēc, bet gan, lai “izravētu vājos un blēžus”. Zaudētājas komandas tiek sodītas, piemēram, spiestas rakt tranšejas. “Viņus varēja vienkārši apšaudīt ar tām pašām bumbiņām. Kopumā tas ir ļoti sāpīgi, ”sacīja bijušais Alabugas students.
Jūlija sākumā “Protokol” publicēja pirmo izmeklēšanu, kurā tika ziņots, ka Tatarstāna veido Irānas dronu montāžu, kuri saņem krievu nosaukumu “Geran”.