Krievijas teritorijā plaši izplatījies bīstams kaitēklis, no kura iebrukuma smagi cieš parki – ošu smaragdzaļā krāšņvabole. Tā rada briesmas dzīviem, parasti novājinātiem kokiem, kas neizbēgami noved pie to nāves. Vabole var nonākt arī Igaunijā, tāpēc valsts Lauksaimniecības departaments jau ir sācis veikt profilaktiskus pasākumus.
Uz ošu smaragdzaļā krāšņvaboles invāzijas fona Krievijā, Igaunijas parkos Lauksaimniecības un pārtikas departamenta speciālisti uzstāda īpašus feromonu slazdus, lai jau laikus atklātu bīstamo kaitēkli. Ceturtdien, 15. jūnijā, šādi slazdi uzstādīti Narvas parkos, vēsta Igaunijas mediji.
“Pagaidām Igaunijā ošu smaragdzaļā krāšņvabole nav konstatēta, taču jāveic intensīvs monitorings, jāizliek slazdi dažādās vietās visā Igaunijā. Kopumā šovasar sešos valsts novados uzstādīsim aptuveni 250 slazdus, lai atklātu ošu smaragdzaļo krāšņvaboli pēc iespējas ātrāk, ja tā mūs sasniegtu. Tuvākā to atklāšanas vieta ir Sanktpēterburgas apkaimē, tas ir, aptuveni 100 kilometru rādiusā,” sacīja Lauksaimniecības departamenta padomniece Ülle Metsmane.
Par bīstamāko karantīnas sugu atzītā ošu smaragdzaļā krāšņvabole ir ļoti postoša Eiropā un Ziemeļamerikā augošajiem ošiem. Šīs vaboles kāpuri barojas ar koka mizu un pāris gadu laikā spēj iznīcināt jaunu koku. Ir zināms, ka jūnija sākumā Krievijas pilsētā Brjanskā, tās mērs nolēma nocirst 850 kokus, kurus skāra ošu smaragdzaļās krāšņvaboles.
“Mums kaitējums ir tajā, ka osis ir Igaunijas dabas daudzveidību bagātinošs koks, un to ļoti daudz izmanto pilsētu apzaļumošanā. Piemēram, Narvā ir daudz gan parastā, gan Pensilvānijas oša, tāpēc, pirmkārt, tas ir kaitīgs pilsētu stādījumiem,” sacīja Metsmane.
Ņemot vērā, ka šīs vaboles spēj pārvietoties, piestiprinoties pie smagajiem transportlīdzekļiem vai vilcienu vagoniem, monitorings tiek veikts sešos pierobežas novados, kur ir lielākie autoceļi un dzelzceļi. Un, protams, Ida-Virumaa un it īpaši Narvā tiks uzstādīts daudz slazdu, ziņo Igaunijas mediji.