Gāzes cenas Eiropā ir nokritušās līdz zemākajam līmenim kopš 2022. gada sākuma, un daži uzņēmumi, kas atbildīgi par tās iesūknēšanu krātuvēs, pat aptur iepirkumus, cerot uz tālāku kotāciju kritumu.
Kopš maksimuma 2022. gada augustā, gāzes cenas Eiropā ir samazinājušās gandrīz 10 reizes. Toreiz tās cena pārsniedza 340 eiro/MWh (apmēram 3600 USD par 1000 kubikmetriem), bet kopš aprīļa beigām gāze tirgojas par nepilniem 40 eiro. Pagājušajā ceturtdienā cena noslīdēja līdz 35,65 eiro, šodien tā svārstījās ap 36-37 eiro.
Kopš gada sākuma cena ir samazinājusies par 55%.
Uz šī fona gāzes krātuvju papildināšanas tempi pat samazinās, raksta Bloomberg. Daļēji tas ir tāpēc, ka Eiropa apkures sezonu beidza ar daudz vairāk pāri palikušas gāzes, kā arī aukstu laiku aprīlī. Taču daudzi tirgotāji sagaida turpmāku gāzes cenu kritumu, tāpēc krātuves vairākās valstīs, visticamāk, piepildīsies lēnāk, savukārt Norvēģijas Equinor, kas ir kļuvusi par ES lielāko piegādātāju kopš Krievijas gāzes importa krituma, analītiķi uzskata, ka, visticamāk, piepildīsies lēnāk.
Saskaņā ar Gas Infrastructure Europe datiem krātuves jau ir pilnas par 61,4%; tas ir par aptuveni 20 procentpunktiem augstāks piepildījums, nekā vidēji pēdējo piecu gadu laikā šajā gadalaikā. Tajā pašā laikā ES lielākajā ekonomikā Vācijā šis rādītājs ir 67,9%, bet Spānijā, Portugālē un Zviedrijā tas pārsniedz 90%.
Patērētāji jūtas pietiekami pārliecināti, lai viņus mudinātu politisko līderu paziņojumi, ka ļaunākais ir beidzies, Bloomberg sacīja Šveices enerģijas tirgotāja MET Holding pārdošanas direktors Klauss Reinišs:
”Visas ziņas ir tādas, ka Eiropai ir izdevies fenomenāli labi un krīze ir beigusies”.
Rūpniecības uzņēmumi, no kuriem daudzi pērn samazināja patēriņu, nesteidzas palielināt jaudu, palielinot pieprasījumu. Arī SDG pārpilnība dara savu: maija sākumā pie Eiropas krastiem atradās 36 SDG tankkuģi, kas nevarēja izkrauties ilgāk par 20 dienām, liecina Bloomberg aplēses .
Daži tirgus dalībnieki pat sagaida, ka cenas samazināsies līdz 10 eiro/MWh, norāda Rēnišs. Pirms cenas sāka augt 2021. gada rudenī, tostarp sakarā ar Gazprom tūlītējās pārdošanas apjoma samazināšanos, gāze Eiropā konsekventi maksāja mazāk nekā 20 eiro.
Pat ja cenas samazināsies vēl vairāk, diez vai tas turpināsies ilgi, uzskata Reinišs. Situācija Eiropā un pasaules tirgū var mainīties. Nākotnes līgumi ar piegādi 2023. gada beigās/2024. gada sākumā norāda, ka tirgotāji apkures sezonas vidū sagaida cenas 54-58 eiro/MWh līmenī (ap 650 USD par 1000 kubikmetriem). To gan nevar salīdzināt ar 5000 eiro par 1000 kubikmetriem, ko Dmitrijs Medvedevs Eiropai prognozēja pagājušajā ziemā.