Atklātie finanšu ieraksti liecina, ka no Romāna Abramoviča slepeni kontrolētā ārzonas konta ticis samaksāts par dzīvokli Telavivā Putina skolas laiku vācu valodas skolotājai.
Amerikāņu laikraksts The Washington Post un Starptautiskais pētniecisko žurnālistu konsorcijs atklājuši dokumentus, kas apliecina Krievijas oligarha Romāna Abramoviča un Krievijas prezidenta Vladimira Putina finansiālās saites. Kļuvis zināms, ka, izmantojot Abramoviča ārzonas kontu, Putins samaksāja par dzīvokli Telavivā savai kolotājai. Par to ziņo Washington Post.
Kā vēsta izdevums, 2005.gadā vizītes laikā Izraēlā Putins tikās ar vienu no savām skolotājām Minu Judickaju-Berlineri. Pēc tikšanās Krievijas līderis viņu apbēra ar dāvanām un, pēc viņas vārdiem, piekrita iegādāties dzīvokli par 208 000 dolāru.
Taču naudu dzīvokļa iegādei skolotāja saņēma nevis no Putina, bet gan caur Romāna Abramoviča slepenu ofšoru kontu.
“Pats darījums ir nenozīmīgs, datēts ar gandrīz 18 gadu senu notikumu, un par tik mazu summu, ka to diez vai varētu reģistrēt kā noapaļošanas kļūdu daudzmiljardu dolāru vērtajās Krievijas oligarhu ārzonu grāmatvedībās. Taču šis pirkums ir svarīgs, jo nostāda Abramoviču Putinam acīmredzamas personiskas nozīmes līguma centrā, sniedzot ieskatu Krievijas patronāžu un slēptās bagātības sistēmā, kuras mehānismi parasti nav zināmi.
Putina preses sekretārs Dmitrijs Peskovs tieši neatbildēja uz žurnālistu jautājumiem par Putina lomu nekustamā īpašuma darījumā un Krievijas oligarha Abramoviča iesaisti tajā. Vienlaikus viņš ieteica vērsties ar jautājumiem Krievijas Ebreju kopienu federācijā, norādot, ka “visu labdarības darbu Izraēlā veic viņi”.
Abramoviča pārstāvis atzina dāvanu, taču sacīja, ka tā nav gatavota pēc Putina pavēles, bet gan “pēc ebreju kopienas lūguma”.
Iepriekš Abramovičs gadu desmitiem noliedza jebkādu finansiālu saistību ar Putinu, pat iesūdzot tiesā atsevišķus medijus.
“Stāsts par Izraēlas dzīvokli lieliski parāda, cik nerakstītas vienošanās, acs pamiegšana un galvas mājieni ir Putina ēras sistēmas pamatā. Viņi recīzi zina, kas no viņiem tiek gaidīts un ar prieku piespēlē līdzi,” sacīja Kārnegi Starptautiskā fonda Krievijas eksperts Endrjū Veiss.