Ķīna gatavo “diplomātisko aizsegu” Krievijas kara noziegumiem, nevis tos nosoda, sacīja ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens, ziņo CNN.
Ķīnas prezidents Sji Dzjiņpins uz tikšanos ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu devās uz Maskavu uzreiz pēc tam, kad Hāgas Starptautiskā Krimināltiesa (SKT) izdeva Krievijas valsts vadītāja apcietināšanas orderi. Tas liek domāt, ka Pekina ir gatava attaisnot Krievijas varas iestāžu zvērības, sacīja ASV valsts sekretārs.
“Ķīna neizjūt nekādu atbildību saukt Kremli pie atbildības par Ukrainā pastrādātajām zvērībām, un tā vietā, lai tās nosodītu, drīzāk sniegtu diplomātisko aizsegu Krievijai, lai tā turpinātu pastrādāt noziegumus,” runājot Valsts departamentā, sacīja Blinkens.
Valsts sekretārs runāja arī par Pekinas iniciatīvu atrisināt konfliktu Ukrainā. Pēc viņa teiktā, daži Ķīnas miera priekšlikuma “elementi” sakrīt ar tiem, ko atbalsta ASV. Tomēr jebkuri aicinājumi uz pamieru bez Krievijas karaspēka izvešanas no Ukrainas “nozīmēs atbalstu Krievijas iekarošanas ratifikācijai”, sacīja Blinkens.
“Pamiers tagad bez ilgtermiņa risinājuma ļautu prezidentam Putinam atpūsties un no jauna aprīkot savus karaspēkus un pēc tam atsākt karu Krievijai labvēlīgākā laikā. Pasauli nevajadzētu maldināt ar Ķīnas vai jebkuras citas valsts atbalstīto Krievijas taktiku iesaldēt karu uz saviem noteikumiem,” piebilda ASV valsts sekretārs.
Sji Dzjiņpins ieradās Maskavā 20. martā. Viņa tikšanās ar Putinu ilga četrarpus stundas. Ķīnas prezidents Krievijā uzturēsies vēl divas dienas.
Sanāksmē Putins sacīja Sji, ka ir rūpīgi izlasījis Pekinas priekšlikumus “atrisināt akūto krīzi Ukrainā”, un piebilda, ka Krievija ir atvērta sarunu procesam.
Pekina savā 12 punktu miera plānā aicināja konfliktā iesaistītās puses ievērot visu valstu suverenitāti, pārtraukt uguni un sākt miera sarunas.
17. martā Hāgas Starptautiskā krimināltiesa izdeva Vladimira Putina aresta orderi. Viņu tur aizdomās par bērnu nelikumīgu deportāciju no Ukrainas okupētajiem reģioniem uz Krievijas Federācijas teritoriju.