Personu apliecinoši dokumenti ir dzīves neatņemama sastāvdaļa. Ja līdz šim varējām mierīgi iztikt tikai ar pasi, tad no nākamā gada būs obligāta arī ID karte. Kā skaidro VARAM – sasniedzot noteiktu digitālās attīstības līmeni, valstī nepieciešams veids, kā persona var apliecināt savu identitāti elektroniskajā vidē.
ID karte būs obligāta no 2023. gada 1. maija cilvēkiem vecumā no 15 gadiem līdz 64 gadiem. Savukārt pensionāriem pārejas periods ir līdz 2030. gadam, kad jānoformē šie dokumenti, skaidro Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) Sabiedrisko attiecību vadītāja Madara Puķe.
Kāpēc visiem pilsoņiem pēkšņi nepieciešamas ID kartes, paskaidro Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM), kas bija šīs idejas iniciatore.
“Šajā brīdī mūsu valsts un sabiedrība ir sasniegusi tādu digitālās attīstības līmeni, ka turpmākai kvalitatīvai pakalpojumu elektronizācijai mums jau kļūst kritiski svarīgi nodrošināt drošu, uzticamu personas elektronisko identifikāciju – veidu, kā persona var apliecināt, ka tā ir tieši viņa elektroniskajā vidē,” norādīja VARAM Valsts pārvaldes pakalpojumu attīstības departamenta direktors Uģis Bisenieks. “Aizvien vairāk valsts un arī pašvaldību pakalpojumu kļūst pieejami elektroniski vai pat vēl vairāk – tikai elektroniski, tas nozīmē, ka arvien vairāk samazinās iespējas saņemt šos pakalpojumus klātienē.”
Būs vien jārēķinās, ka daudzi pakalpojumi turpmāk būs digitālajā vidē, un tos varēs saņemt tikai ar ID kartes palīdzību, nevis ar ierasto pasi.
“Tad, kad cilvēks ir saņēmis ID karti, viņš saņem līdzi aploksni, ļoti būtisku un svarīgu informāciju, bez kuras digitālā vidē karte faktiski lietojama nebūs. Tajā ir PIN informācija, kas ir nepieciešama gan dokumentu parakstīšanai, gan identitātes apliecināšanai,” uzsvēra VAS “Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs” pārstāve Vineta Sprugaine.
Tātad – ar ID karti saņemam savu elektronisko parakstu, ar kuru, neizejot no mājām, varam rakstīt iesniegumus un slēgt līgumus. Taču, lai lietotu karti, nepieciešams dators un karšu lasītājs. Karšu lasītāji nopērkami gan elektropreču veikalos, gan internetveikalos, to cena – sākot no 5 eiro.
“Kad karte ir pieslēgta datoram, (te jāņem vērā, ka var būt datori, kuriem jau ir iebūvēti kartes lasītāji) tad dators jāsagatavo darbam ar ID karti. Ko tas nozīmē? Tas nozīmē – instalēt programmatūru “eParakstītājs 3.0”, kas bez maksas ir pieejama portālā “eParaksts.lv”, skaidroja Sprugaine.
Bet ko tad, ja viss iepriekš teiktais izklausās kā “ķīniešu ābece”, jaunās ID kartes īpašnieks ar internetu ir “uz jūs” un digitālā vide cilvēkam ir sveša?
“Personām, kurām digitālās prasmes ir nepietiekošas, talkā nāk Valsts un pašvaldības vienoto klientu apkalpošanas centru tīkls, kur viņi var vērsties un saņemt atbalstu, palīdzību. Bet arī tur, lai cilvēks varētu sevi apliecināt šajā klientu apkalpošanas centrā, šajā elektroniskajā pakalpojumā, tik un tā ir nepieciešama identifikācijas karte. Faktiski identifikācijas karte kļūst kā tāda nepieciešama atslēga, lai piekļūtu valsts pārvaldes pakalpojumiem,” atzina Bisenieks.
Tomēr, lai tiktu pie šīs “atslēgas”, jārēķinās ar to, ka par ID kartes izsniegšanu jāmaksā valsts nodeva – 15 eiro, bet pensionāriem – 5 eiro. Karte būs derīga 10 gadus, tomēr jāņem vērā kāds būtisks nosacījums – saņemot karti, saņemsiet arī PIN kodu, par kura drošību īpaši jāpiedomā, lai visi jūsu dati nenonāktu krāpnieku rokās.
“PIN aploksne – mēs vienmēr iesakām noglabāt to tik drošā vidē, ka pēc tam varat arī atrast. Bet nekādā gadījumā PIN aploksni nedrīkst glabāt kopā ar pašu karti. Jo, ja jūs pazaudēsiet, tad tam atradējam faktiski būs uzdāvināta pilnīgi jūsu rīcībspēja, un viņš digitālajā vidē varēs jūsu karti izmantot,” brīdināja Sprugaine.
Eiropā un arī mūsu kaimiņvalstīs ID kartes un elektroniskie paraksti jau sen ir ierasta lieta, tikai mēs esam nedaudz aizkavējušies, tāpēc – līdz ar jauno gadu pienācis laiks arī pārmaiņām.