Neviens nav tik ļoti palīdzējis Ukrainas karaspēkam ar militārā aprīkojuma nodrošināšanu kā Krievijas karaspēks. Kopš kara sākuma Ukrainas bruņotie spēki ir sagrābuši tik daudz tanku, bruņumašīnu un artilērijas iekārtu, ka to skaits pārsniedz sabiedroto ieroču piedāvājumu.
Īpaši daudz aprīkojuma Ukrainas karaspēks ieguva Harkivas apgabala atbrīvošanas laikā septembrī. Daudzi tanki, kājnieku kaujas mašīnas un bruņutransportieri tika pamesti darba kārtībā, citiem ir nepieciešams neliels remonts, un pēc pabeigšanas tie tiek ātri ievesti kaujā. Smagi bojātas iekārtas tiek demontētas detaļām. Turklāt bēgošās krievu vienības atstāja veselas noliktavas ar ukraiņiem, kuriem trūka lādiņu padomju laikā ražotajiem ieročiem.
Visus šos ieročus Ukrainas bruņotie spēki izmanto notiekošās pretuzbrukuma laikā, kas tiem dod pārākumu pār Krievijas vienībām, raksta The Wall Street Journal.
“Krieviem vairs nav priekšrocību ugunsdrošībā,” laikrakstam sacīja Harkivas frontes artilērijas bataljona komandieris. “Pirms ofensīvas sākuma mēs apspiedām visas viņu artilērijas apkalpes, un tad tik ātri virzījāmies uz priekšu, ka viņiem pat nebija laika uzpildīt degvielu un ielādēt tankus. Viņi vienkārši skrēja un atstāja visu. Pēc viņa teiktā, viņa vienībā bez amerikāņu tehnikas tagad kalpo četras nesen sagūstītas 152 mm pašgājējhaubices 2S19 Msta-S un ievērojams skaits tām paredzētu šāviņu.
Saskaņā ar Oryx emuāra analītiķu teikto, pēdējie zaudējumi, kā arī ieroči, ko Krievijas karaspēks atstāja pavasarī pēc atkāpšanās no Kijevas un Ukrainas ziemeļaustrumiem, padara Krieviju par lielāko militārā aprīkojuma piegādātāju Ukrainas bruņotajiem spēkiem. Ja vien vairākkārtējās palaišanas raķešu sistēmas (MLRS), valstis, kas atbalsta Ukrainu, deva tai vairāk, nekā tā atņēma no Krievijas.
Saskaņā ar jaunākajiem datiem no Oryx, kas veic iznīcinātās, bojātās, pamestās un sagūstītās tehnikas uzskaiti, Ukraina sagrāba 436 tankus, 92 pašpiedziņas artilērijas vienības (SPG), 452 kājnieku kaujas mašīnas, 194 bruņutransportierus un 44 MLRS. To reālais skaits var būt lielāks, jo Oryx ņem vērā tikai dokumentētus (izmantojot fotoattēlus un video) gadījumus.
Rietumu sabiedrotie tankus Ukrainai nepiegādā, taču tā saņēmusi 230 modernizētus T-72 no Polijas un vairākus desmitus no Čehijas. Bet no Krievijas Ukrainā tagad ir vismodernākie tanki – T-90. Oryx saskaitīja 12 T-90A modifikācijas vienības. Arī septembrī Robs Lī, ASV Ārpolitikas pētījumu institūta vecākais līdzstrādnieks, tviterī ievietoja sava jaunākā modeļa T-90M fotogrāfijas ar komentāru: “Izskatās, ka Ukrainas spēki sagūstīja Krievijas pirmo tanku T-90M.”
3. oktobrī Ukrainas Bruņoto spēku 92. mehanizētās brigādes komandieris Pāvels Fedosenko izmēģināja netālu no Kupjanskas sagūstīto T-90. Video publicējis iekšlietu ministra padomnieks Antons Geraščenko.
5. oktobrī aprit 30 gadi kopš T-90 oficiālās ieviešanas Krievijas armijā. “Spēcīgs, uzticams un nepretenciozs,” RT raksturo viņu jubilejas rakstā . “Atšķirībā no Rietumu modeļiem, T-90 spēj darboties jebkurā militāro operāciju teātrī, dažādos dabas un klimatiskajos apstākļos,” sacīja RF Bruņoto spēku Ģenerālštāba Militārās akadēmijas absolvents, rezerves ģenerālmajors Vladimirs Bogatyrevs. pastāstīja kanālam.
Geraščenko nosauca T-90 par “greznu trofeju” un rakstīja:
Tanks jau šodien ir devies kaujā, lai ar sarkanu karstu dzelzi izdedzinātu orkus.
Krievijai arvien vairāk nākas izmantot vecās iekārtas, tostarp iegūt tās no noliktavām. Ukraiņi gūst “gan modernus ieročus, kurus var izmantot ļoti efektīvi, gan tos, kas jau ir piemēroti tikai muzejam,” saka Jakubs Janovskis no Oriksas.
Krievija arī konfiscē Ukrainas aprīkojumu. Pēc Oryx teiktā, tā ieguvusi 109 ukraiņu tankus, 15 pašpiedziņas ieročus, 63 kājnieku kaujas mašīnas.
Bet tas nav nekas, salīdzinot ar viņas zaudējumiem. Ieejot Izjumā, bataljons Karpatskaja Sič sagūstīja 10 T-80 tankus un piecus 152 mm 2S5 Hiacint-S pašpiedziņas lielgabalus, komandiera vietnieks Ruslans Andriiko sacīja WSJ: “Mums ir tik daudz trofeju, ka mēs pat nezinām, ko ar tām darīt. Mēs sākām kā kājnieku bataljons, un tagad mēs kļūstam kā mehanizēti.