Šodien, 21.septembrī, Vladimirs Putins izsludināja daļēju mobilizāciju Krievijā. Pēc tam valsts aizsardzības ministrs Sergejs Šoigu piebilda, ka mobilizācijas kritērijiem atbilst gandrīz 25 miljoni cilvēku, bet izsaukti tikai 300 000.
Militārais eksperts Gustavs Gresels no Eiropadomes Ārējo attiecību padomes analizēja, vai šis lēmums var mainīt kara gaitu.
Eksperts atzīmē, ka ar 300 000 cilvēku kā papildspēku Krievijas “lielajai uzvarai” nepietiek.
“Tagad mums ir precīzi jāsaprot, kā šie cilvēki tiks iesaistīti. Un tur slēpjas grūtības. Šeit krieviem ir vairākas iespējas. Pirmkārt, Krievijas sauszemes spēku paliekas ir tas mugurkauls, lai apmācītu jaunos iesaucamos un uzturētu bruņoto spēku personālu atbilstošā līmenī. Krievijā jau ir apmācīti iesaucamie sauszemes spēkos. Karā jau var nosūtīt aptuveni 80 tūkstošus cilvēku. Tajā pašā laikā viņi ir tie, kas var apmācīt tos pašus trīssimt tūkstošus jaunpienācēju un pēc tam nosūtīt viņus cīnīties. Tāpēc viens no scenārijiem ir tāds, ka šie cilvēki tiks apmācīti un pēc tam iekļauti Ukrainā esošajos militārajos formējumos, lai aizstātu cilvēkus, kuri ilgstoši karojuši, kuriem faktiski beigušies līgumi vai beigsies nākamā mēneša laikā. Būtībā šie trīssimt tūkstoši cilvēku turēsies pie tā, ko Krievija jau ir iekarojusi.
Eksperts runā arī par otro variantu, kas paredz kā papildu triecienspēku izmantot rezervistus.
”Šajā gadījumā šiem cilvēkiem vajadzēs nodrošināt ekipējumu, nodrošināt vadību. Rodas jautājumi: kas būs viņu virsnieki? Kāds būs viņu aprīkojums? Tas viss būs jāņem no jau karā iesaistītajiem krājumiem. Šajā gadījumā Krievijai būs apzināti jāiet uz savu bruņoto spēku noplicināšanu – un tas nav viegli. Ja militāristi kļūdīsies, nepareizi veiks ofensīvu, viņiem būs ļoti grūti atjaunot Krievijas armiju”.
Gustavs Gresels piebilst, ka nav līdz galam skaidrs, ko īsti Krievija nolēmusi darīt ar mobilizētajiem.
“Fakts ir tāds, ka pat tad, ja trīs simti tūkstoši tiek nosūtīti tieši uz fronti, tas nav tik liels spēks: jums jārēķinās, ka viņi, iespējams, nebūs labi apmācīti. Nevarēs salīdzināt viņu efektivitāti pat ar tiem cilvēkiem, kuri februārī tika nosūtīti uz Ukrainu. Ja viņi saskarsies ar stingru Ukrainas pretestību, viņi zaudēs daudz cilvēku pirms savu militāro mērķu sasniegšanas. Tātad šis lēmums nav tik skaidrs. Tuvākajos mēnešos redzēsim, kā krievi tiks galā ar šiem jautājumiem”