Makrona brīdinājums, ka Putinu nevajadzētu “pazemot”, var novest pie priekšlaicīga pamiera, kas fiksētu Krievijas ieguvumus, norāda bijušais Lielbritānijas izlūkdienesta (MI6) vadītājs Džons Sāvers.
Rietumiem karā Ukrainā ir divi mērķi: aizstāvēt Ukrainas suverenitāti un atturēt Krieviju no jebkādiem līdzīgiem uzbrukumiem Eiropas valstīm nākotnē.
Taču kaujas Donbasā ir tik netīras, ka gribas atbalstīt jebko, kas tam pieliek punktu. Nav pārsteidzoši, ka izskanēja aicinājumi panākt ātru mieru, un Francijas prezidents Emanuels Makrons sacīja, ka ir svarīgi “nepazemot” Krieviju tās iebrukuma dēļ, un šī piezīme izraisīja vēsu Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska biroja vadītāja reakciju.
Problēma ir tā, ka tagadējais pamiers fiksēs Krievijas militāros panākumus uz vietas. Nav pamata uzskatīt, ka Vladimirs Putins piekritīs atkāpties. Patiešām, okupanti ir aizņemti ar okupēto zonu “rusificēšanu”, krievu valodas uzspiešanu skolās, mediju pārņemšanu un marionešu iecelšanu vietējās administrācijas vadībā.
Putins šo spēli jau ir spēlējis. 2008. gadā toreizējā Francijas prezidenta Nikolā Sarkozī diplomātija vienojās ar viņu par pamieru Gruzijā – taču Krievijas karaspēks ieņēma divus valsts reģionus. Gruzija nekad neatguva šīs teritorijas un pilnīgu suverenitāti.
Tas pats notika 2014. gadā Ukrainā. Pēc tam, kad Kijevā sabruka prokrieviskā valdība, saskaroties ar tautas protestiem, Krievijas karaspēks sagrāba Krimu un daļu Donbasa. Sarkozī pēctecis Fransuā Olands un toreizējā Vācijas kanclere Angela Merkele panāca vienošanos ar Putinu, kas noteica Krievijai vēlamo kārtību Donbasā un atstāja to savā kontrolē pār Krimu. Tas viss tika uzspiests Ukrainas prezidentam, kurš nelabprāt bija spiests pieņemt šādus nosacījumus.
Ukrainas līderi vēlas turpināt cīņu un noteikti nevēlas pamieru šobrīd: šodienas punkts ļoti labi varētu būt Krievijas militārās ofensīvas virsotne.
Nav skaidrs, ko Makrons domā praksē, sakot, ka mums nevajadzētu “pazemot” Putinu. Bijušais ASV valsts sekretārs Henrijs Kisindžers nesen piedāvāja tuvāko mēnešu laikā sagatavot miera sarunas. Ukrainas līderi baidās, ka šādi komentāri ir ievads kārtējai diplomātijas kārtai, kuras mērķis ir panākt priekšlaicīgu pamieru, kas glābtu Putina seju uz Ukrainas suverenitātes graušanas rēķina.
Ko var teikt par Putina pozīciju? Jau no pirmās kara nedēļas kļuva skaidrs, ka viņš pieļāvis milzīgu kļūdu, uzsākot iebrukumu. Viņa dienestu priekšnieki sacenšas savā starpā, izrādot lojalitāti, un daudzi atbalsta Putina vēlmi pakļaut Ukrainu. Bet viņi arī redz, ka viņš ir aizskāris Krievijas ilgtermiņa intereses. Ekonomika tiks pakļauta sankcijām, kamēr Putins būs pie varas, Eiropa pamazām pārstāj būt atkarīga no Krievijas enerģijas avotiem un nekad neatgriezīsies, un arestētā Putina apkārtnes nelikumīgi iegūtā bagātība ir kļuvusi bezjēdzīga.
Līdz ar to Putina pozīcijas tiks novājinātas. Neveiksmīgs karš nepalielina valdnieka varu. Kādā brīdī tas var tikt noņemts, lai gan es šaubos, ka tas notiks tuvākajā nākotnē.
Krievijas līderim nepieciešams aktīvs viņa drošības priekšnieku atbalsts, taču neveiksmes Ukrainā ir ievedušas divus viņa režīma pīlārus — FSB un armiju — ļaunā apsūdzības spēlē. Daži vadītāji var tikt pakļauti ”attīrīšanai” jau sen pārbaudītā krievu stilā.
Ukraina aicina sakaut Krieviju. Atkal nav skaidrs, ko tas nozīmē praksē, taču tas ir pretrunā Makrona aicinājumam “nepazemot” Putinu. Francija ir sniegusi vērtīgu militāru atbalstu Ukrainai un atbalstījusi ES sankcijas pret Krieviju. Taču pārsteidzoši, ka Makrons vairāk nekā 100 dienu laikā kopš kara sākuma nav pacenties apmeklēt Kijevu, vienlaikus uzturot biežus telefona sakarus ar Putinu. Francijas uzņēmumi visvairāk negribēja pamest Krieviju, iespējams, cerot, ka nākotnē būs izdevīgāk palikt. Mums nevajadzētu brīnīties, ka Ukrainas vadība ir piesardzīga pret Makrona nodomiem.
Ja nākamajā Eiropas diplomātijas kārtā Krievija saglabās savas militārās pozīcijas Ukrainā, tad Putins atjaunos politisko spēku mājās un jutīs spēku jauniem militāriem piedzīvojumiem nākotnē.
Ukraiņi vēlas turpināt cīņu, un viņiem ir vajadzīgs mūsu nepārtraukts atbalsts — mūsdienīgi ieroči un arvien stingrākas sankcijas pret Krieviju. Tas nozīmē vēl dažus mēnešus smagas un netīras cīņas. Taču priekšlaicīgs pamiers palīdzētu Putinam izcīnīt uzvaru. Nevienam Rietumu līderim nevajadzētu būt viņa palīgam.