Dārzu tūrismam ir senas tradīcijas Eiropā, arī Latvijā un Lietuvā tas iegūst arvien lielāku popularitāti. Lai arī mūsu dārzkopības vēsture Eiropas kontekstā ir ļoti neilga, tomēr tai ir savas tradīcijas un sasniegumi, ko aicina iepazīt vairāk kā 40 dārzi Latvijā un Lietuvā – tie ir muižu dārzi, šķirņu kolekciju dārzi, un arī lauku sētas, kur saimnieku vaļasprieks ir dārzkopība.
Dārzu tūrisma piedāvājumu veido dārzkopības un tūrisma profesionāļu komanda – Latvijas un Lietuvas dārzkopības institūti, muzeji un lauku tūrisma asociācijas, apvienojot spēkus kopīgā projektā „Vēsturiskie dārzi tūrismā”.
Ko var atrast vēsturiskajos dārzos?
Vēsturiskajos dārzos var uzzināt, kā un kad Latvijā un Lietuvā veidojās pirmie dārzi, kas tos veidoja, kādas augu šķirnes ieveda, no kurienes, kā tās izmantoja. Katram dārzam ir savs īpašs stāsts, rūpīgi veidota dārza ainava un izmeklētas šķirnes.
Savus dārzus apmeklētājiem atvēruši arī daiļdārznieki un šķirņu kolekcionāri, vasaras mēnešos ļaujot baudīt ziedu un dažādu dekoratīvo augu skaistumu, sniedzot praktiskus padomus. Arī augļu dārzu saimnieki praktizē apmeklētāju uzņemšanu, ko apvieno ar konsultācijām audzēšanā, augļu un stādu pārdošanu. Muižu saimnieki atjauno vēsturiskās muižas, ierīko atbilstošus dārzus un parkus, lai veidotu muižas vidi ne tikai telpu interjerā un ēku arhitektūrā, bet kopējā muižas ansamblī.
Kā apceļot vēsturiskos dārzus?
Informācija par vēsturiskajiem dārziem apkopota www.celotajs.lv/heritagegardens. Te atrodams katra dārza apraksts, informācija apmeklētājiem, un arī septiņi maršruti. Tie piedāvā apceļot gan senus, gan mūsdienās veidotus dārzus Latvijā un Lietuvā, kas iekopti, sekojot labākajām un senākajām dārzkopības tradīcijām un ļauj iepazīt dārzkopības vēsturi.
Sagatavošanā ir vēsturisko dārzu karte ceļojumiem un apmeklējumiem.
Arī Tu vari atvērt savu dārzu viesiem
Kopīgā projekta ietvaros interesenti var saņemt padomus, kā rīkoties, lai arī savu dārzu iesaistītu tūrisma piedāvājumā un atvērtu apmeklētājiem. Ir notikušas vairākas profesionālu dārzkopju sniegtas augļu koku veidošanas meistarklases, pieredzes apmaiņas braucieni. Par dārzu vēsturi, dārzu iekopšanas tradīcijām un to pielietojumu mūsdienu dārzos padomi rodami izdevumā „Rokasgrāmata tūrisma uzņēmējiem: Vēsturiskais un mūsdienu dārzs”. Rokasgrāmata pieejama www.celotajs.lv sadaļā Publikācijas un drukātā versijā mūsu birojā.
Par projektu „Tradicionālo augļu, dārzeņu un dekoratīvo augu šķirņu un to izstrādājumu atjaunošana: Vēsturisko Dārzi Tūrismā”.
Projekts tiek realizēts Interreg Latvija – Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas 2014. – 2020. gadam ietvaros no Eiropas reģionālā attīstības fonda. Projekta partneri: Lietuvas dārzkopības institūts, Latvijas Lauku tūrisma asociācija „Lauku ceļotājs”, Dobeles dārzkopības institūts, Rundāles pils muzejs, Kauņas rajona muzejs, Lietuvas Lauku tūrisma asociācija.
Projekta mērķis ir veicināt vēsturisko šķirņu un dārzkopības tradīciju saglabāšanu un atjaunošanu, iesaistot dārzkopības vēsturisko mantojumu tūrismā. Projekta gaitā eksperti no Latvijas un Lietuvas dārzkopības institūtiem un muzejiem sniegs padomus par vēsturisko šķirņu priekšrocībām, audzēšanu un kopšanu dārzu saimniekiem, kuri vēlas veidot savu dārzu arī kā piedāvājumu tūristiem. Latvijas un Lietuvas lauku tūrisma asociācijas palīdzēs saimniekiem veidot dārzu tūrisma piedāvājumu, izveidos vēsturisko dārzu tūrisma maršrutu un veiks mārketinga pasākumus, lai popularizētu vēsturiskos dārzus un šķirnes. Projekta plānotie rezultāti 1. Vēsturisko dārzu tūrisma maršruti un karte velo un autobraucējiem. 2. Divas brošūras, buklets un informācijas lapas vēsturisko dārzu un to ilgtspējīgas apsaimniekošanas popularizēšanā Latvijā un Lietuvā. 3. Uzlabota infrastruktūra un izveidots vēsturisko šķirņu dārzs Rundāles pilī un Dobeles dārzkopības institūtā. 4. Latvijas un Lietuvas dārzkopības institūtos izveidota saistoša informācija par vēsturisko augļaugu, dārzeņu un ziedaugu kolekcijām.
Šī projekta kopējais budžets 830 733 eiro, no kura Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējums ir 706 123 eiro.
Šis raksts ir sagatavots ar Eiropas Savienības finansiālo atbalstu.
Asnāte Ziemele,
Latvijas Lauku tūrisma asociācijas “Lauku ceļotājs” prezidente