Turpinām par Angļu dārziem. Lai gan Latvijā ir citas dārza iekopšanas tradīcijas, arī to iedvesmas aizsākums katram ir savs, bet taupīgs zemnieks visā pasaulē ciena uzticamas un pārbaudītas lietas – gan ēkas, gan žogus, gan vecus kokus pagalmā, gan vēju aizturošu birztalu aiz sētas. Viss tiek papildināts ar piemērotām detaļām – mūra sēta tiek apaudzēta kā akmensdārzs, vecos ratos zied podā iestādītas vasaras puķes.
Vecām ēkām piestāv vīteņaugiem nosegtas sienas: smaržīgais un Hekrota sausserdis, aktinīdija, kokžņaudzējs, vīteņhortenzija (kas ļoti labi aug arī pie mums). Dienvidanglijā izplatīti daudzi mūsu apstākļos salneizturīgi augi, piemēram, vistērija ar garām, nokarenām, gaiši violetām ziedkopām vai arī vesela rinda dažādu efeju.
Zālainā ceļa malas ir bruģētas, lai neļautu zālītei iekarot dobes. Lai piesegtu stingri ģeometriskos parka rakstus, krūmiem un zemsedzes augiem ļauj ieplesties līdz mauriņam un lielāko daļu dārza mūru noslēpj zem augiem.
Atjaunojot vecu dārzu, nevajag izcirst visu “pa tīro” un sāk atkal no nulles, bet gan, sekojot angļu piemēram, censties sakausēt dažādus stilus, saglabājot no vecā un vērtīgā tik daudz, cik iespējams.
Mūrus – gan ēku aklās aizmugures sienas, gan dārzu sētas, atdzīvina ar spēcīgiem vīteņaugiem, piemēram, mežvīniem, kokžņaudzējiem, sausseržiem, dažādu šķirņu mežvīteņiem, apiņiem vai aristolohijām. Pie mūra ne vienmēr jābūt strūklakai, pār to var vienkārši klusiņām tecēt ūdens tērcītes, radot piemērotu mikroklimatu sūnu un dažādu ēn- un mitrummīlošu augu priekam.
Ūdens baseina malā aug lieli kuplu augu puduri. Te iederas astilbes, vīgriezes, purva dievkrēsliņi, ligulārijas, purenes, ūdens kaņepes, daudzas prīmulu sugas un šķirnes, Ķīnas rabarbers, vējmietiņi, neaizmirstules un daudzas ziemcietes, kā arī, protams, papardes. Ilggadīgo puķu dobju krāšņākais laiks ir jūlijs un augusta sākums, kad zied rozes un lielākā daļa spilgti krāsaino ziemciešu.
Anglijā ģeometriskajos dārzos apmalītēm plaši izmanto ne tikai buksi, bet arī lavandu, jo īpaši tā sauktajā sudraba dārzā, kur dominē pelēcīgas lapas un balti, zili vai lillā ziedi. Mēs šajā lomā varētu pamēģināt sniegogu punduršķirni ‘Arvis’vai arī dažādas vībotņu sugas un šķirnes, piemēram, Šmita vībotnes ‘Nana’. Turpinājums sekos!
Iedvesmojies pats un iesaki draugiem!