Dārgas biļetes, dīvainas skaņas un organizators, kurš reklamējas ar apšaubāmām metodēm. Pink Floyd šovs Cīrihē izraisījis pamatīgas dusmas.
Ir sestdienas vakars, 2024. gada 28. decembris. Cīrihes Kongresu centrā valda gaidas. Apmēram 400 Pink Floyd fanu satraukti sēž savos krēslos. Viņi ir pulcējušies, lai leģendārā rokgrupa “iegremdētu mūžīgās skaņas pasaulē”, jo organizators bija apsolījis šo pieredzi. Tomēr daudziem apmeklētājiem vakars pārvēršas muzikālā murgā.
Pink Floyd par to nav atbildīgs, jo grupa izjuka jau sen. Kavergrupas ir iekļuvušas radošajā tirgus spraugā, cenšoties pēc iespējas autentiskāk atdarināt oriģinālu. Tas var būt veiksmīgs (piemēram, “The Australian Pink Floyd Show” ir ļoti veiksmīgs) vai arī tas var beigties nožēlojami no fanu viedokļa, kā tas notika šajā vakarā.
Kavergrupai, kas uzstājās Cīrihē, pat nav nosaukuma. Tās programmu veido divi koncerti, kurus viņi atskaņo vienu pēc otra: vispirms rokopera “The Wall”, tad dziesmas no albuma “The Dark Side of the Moon” . Ja vēlaties piedzīvot abas izrādes, jāiegādājas divas atsevišķas biļetes. Viena biļete maksā līdz 116 frankiem (ap 120 eiro). Organizators reklamē ar solījumiem, kas ir apšaubāmi.
Fani jūtas apzagti
Koncerts Cīrihē pulcēja Pink Floyd fanus no visas Šveices. 56 gadus vecais Lūsjēns ceļoja no Lozannas, lai tiešraidē piedzīvotu savu elku mūziku. Taču pēc pirmajām notīm viņa entuziasms bija zudis. “Es tikai domāju: Ak Dievs, tas būs grūti,” viņš saka. Bija plānots divu stundu koncerts, taču grupa aizgāja pēc stundas. Morela secinājums: “116 franki par stundu ilgu gaudošanu.”
Ļoti vīlies koncertu pameta arī ilggadējais Pink Floyd fans, 58 gadus vecais Mišels. Viņš saka, ka dziedātājiem vienkārši “patika” mikrofons”. Sākumā es domāju, ka kaut kur ir slēpta kamera, un mēs visi spēlējamies.” Tik sliktu koncertu viņš vēl nav piedzīvojis. “Ikvienam iesaku nepiedzīvot šo kavergrupu.”
Koncerts Cīrihē bija Eiropas mēroga turnejas sākums. Nākamās izrādes paredzētas arī Šveicē: 14. aprīlī Bāzeles Muzikālajā teātrī, 16. maijā KKL Lucernā. Taču koncertsērijas kritika jau ir graujoša. Biļešu vietnē bija desmitiem negatīvu atsauksmju, vidējais rādītājs ir divas no piecām zvaigznēm. Komentāru sadaļā ir teikts, ka akustika ir “slikta”, skaņu miksēšana ir “jocīga”, ģitāras solo ir “kļūdu pilni”, un izpildījums kopumā ir pielīdzināms “drag studentu grupai”. Daudzi uzskata, ka biļešu cenas ir pārmērīgi augstas, viņi jūtas apzagti, ņemot vērā izrādi, un daži pieprasa savu naudu atpakaļ.
Zvaigznes – vai ne?
Koncertsērijas organizators – vācu kompānija Star Entertainment – uz plakātiem reklamēja “grupas oriģinālos dalībniekus no Pink Floyd tūrēm” un “citas zvaigznes”. Plakāta kreisajā malā bija rakstīts, ka šovā nepiedalās Rodžers Voterss, Deivids Gilmors un Niks Meisons – t.i., neviens no Pink Floyd bijušajiem dalībniekiem. Kurām tad jābūt zvaigznēm, kas tur parādās?
Īss medija Blick pētījums parāda: kavergrupu izveidoja Durga Makbroma (62), bijusī grupas Pink Floyd dziedātāja, kura grupai pievienojās tikai 1987. gadā — ilgi pēc tam, kad tika izdoti tādi albumi kā “The Dark Side of the Moon”, un Rodžers Voterss jau bija pametis mūzikas grupu.
Otra kavergrupas “zvaigzne” ir Harijs Voterss, mūziķis ar gandrīz 5000 Instagram sekotāju, kuram ir saistība ar Pink Floyd ar sava tēva Rodžera Votersa starpniecību. Harijs vislabāk parādījās dziesmā “Goodbye Blue Sky”, kurā viņš, būdams mazulis, teica tieši vienu teikumu: “Paskaties, māmiņ, debesīs ir lidmašīna.” Organizators Star Entertainment kopā ar viņu Facebook reklamēja koncertu Cīrihē. Tikai: Uz jautājumu, Harijs Voterss apstiprināja, ka Cīrihē viņš pat nav bijis. Viņš pievienosies turnejai tikai 5. janvārī Briselē.
Blick uzdeva Star Entertainment kritiskus jautājumus par attiecīgo reklāmas stratēģiju. Lūgums palika bez atbildes. Viens gan ir skaidrs: uzņēmums ir specializējies oriģinālmūziķu atdarināšanā, jo bizness ar kavergrupām plaukst. Tikmēr tādas fiktīvas grupas kā AB/CD, Maintallica vai Beatles Revival Band piepilda zāles. Autortiesību īpašnieki parasti neiebilst, jo viņi saņem daļu no pārdošanas. Tomēr, kā fanam, pirms biļešu iegādes ir vērts rūpīgi pārbaudīt kovergrupu kvalitāti. Ne katrs muzikāls ceļojums pagātnē ved uz galamērķi.