Gaidot bērna ienākšanu ģimenē, ir īstais laiks sagatavot drošu vidi mājās. IKEA interjera dizainere Kristīne Jansone atklāj interjera knifus, kas palīdzēs pasargāt mazuli dzīves pirmajos gados.
“Bērni daudz spēcīgāk izjūt ārējo faktoru ietekmi nekā pieaugušie, tāpēc IKEA pastiprinātu uzmanību pievērš visu iespējamo risku mazināšanai – no rotaļlietām līdz mēbelēm. Lai gādātu par jaunākajiem ģimenes locekļiem, tiek ražotas drošas mēbeles, izmantojot bērniem pilnīgi drošas krāsas un materiālus. Tomēr pareizo preču iegāde ir tikai monētas viena puse, otra – ir to atrašanās vieta mājās un pielietojums,” atgādina IKEA interjera dizainere Kristīne Jansone, kura pavisam nesen iekārtoja istabu jaundzimušajam, kura ienākšanu pasaulē gaida kāda kupla ģimene Rīgā.
Drošības standarti mainās atkarībā no bērna vecuma. “Jaundzimušo aprūpē 2 svarīgākās vietas ir mazuļa gultiņa un pārtinamais galds. Ir ļoti svarīgi visas bērnu mēbeles montēt un lietot atbilstoši lietošanas instrukcijai, lai pēc iespējas samazinātu iespējamos riskus. Kad mazulis ir paaudzies, sāk rāpot un patstāvīgi pārvietoties, jānodrošina plašāka zona, un tur lieti noderēs dažādi palīglīdzekļi, piemēram, rozetes aizsargi un vadu organizatori, lai nepiesaistīto zinātkāro mazuļu uzmanību,” stāsta Kristīne. Viņai ir vēl daži padomi, kā iekārtot maziem bērniem drošu mājokli.
1. Bērniem jālieto bērnu lietas. Bērnu preces ir pārbaudītas un drošas tieši bērniem. Tās izgatavotas no bērniem drošiem materiāliem, izmantojot speciālas ražošanas un preču pārbaudes metodes, lai jaunie vecāki varētu uz šiem priekšmetiem pilnīgi paļauties. Piemēram, ANTILOP barošanas krēsls izgatavots no plastmasas, kas nesatur bisfenolu A (BPA), to ir viegli tīrīt un pārvietot. Turklāt tas maksā tikai mazliet virs desmit eiro. Lietošanas instrukcijā aprakstītos noteikumus ir ļoti svarīgi ievērot arī atkarībā no bērna vecuma, jo tas, kas ir pilnīgi drošs trīsgadniekam, var nebūt piemērots jaundzimušajam.
2. Izvēlies lietas, kas aug līdz ar bērnu. Bērni aug ļoti ātri, un viņu vajadzības strauji mainās. Lai ietaupītu naudu un lai nebūtu bieži jāmaina mantas, kas jau iemīļotas, jau laikus izvēlies daudzfunkcionālus priekšmetus, ko var pielāgot pēc vajadzības. Viens piemērs ir mazuļa gultiņa – tās pamatnes augstumu var mainīt, un sānu malu var noņemt, lai gultiņa derētu arī tad, kad mazais jau pats spēs tajā iekāpt un no tās izkāpt. Pielāgojamas mēbeles ir pieejamas arī lielākiem bērniem, piemēram, gulta, ko var pagarināt līdz pat 2 metriem un kas labi kalpos līdz pat pusaudžu vecumam. Augošiem bērniem piemēroti ir arī galdi, krēsli un viegli pārveidojami drēbju skapji. Vēl viena šādu mēbeļu priekšrocība ir ierosme bērna iztēlei un stimuls būt patstāvīgiem – ja rakstāmgalds vai plaukti skapī būs bērnam parocīgā augstumā, viņam retāk būs nepieciešama tava palīdzība, un viņš pats varēs ar daudz ko tikt galā.
3. Pārdomāts iekārtojums. Mājoklī, kur dzīvo mazulis, iekārtojums jāveido, pievēršot uzmanību dažādām niansēm. Mēbeles nevajadzētu likt pie loga nevienā telpā, jo īpaši bērnistabā, tomēr, ja citādi nevar, logiem nepieciešami fiksatori, lai bērni nevarētu logus atvērt. Kad mazulis jau rāpo, viņam jāsagatavo vieta, kur paplašināt savus apvāršņus – izbrīvē vietu bez mēbelēm un asiem mēbeļu stūriem uzliec stūra aizsargus, durvīm – fiksatorus, lai bērni neiespiestu pirkstus. Vienmēr pārbaudi, vai kaut kur nekarājas vadi vai auklas, un pie augstās gultas vai divstāvu gultas nevajadzētu piestiprināt neko, kas varētu radīt jebkādu apdraudējumu, piemēram, lecamauklu.
4. Piestiprini mēbeles pie sienas! Iekārtojot istabu, mēbeles jāmontē un jālieto, ievērojot visus lietošanas norādījumus. Augstās mēbeles kārtīgi jāpiestiprina pie sienas. Ja mājās vairs nav lieku stiprinājumu, kas parasti iekļauti mēbeļu komplektā, IKEA veikalā tos var saņemt bez maksas.
5. Glabā prātīgi. Ikdienas rūpes par jaundzimušo ļoti atvieglos tas, ka biežāk vajadzīgās lietas būs ērti aizsniedzamas un stāvēs tieši pie mazuļa gultiņas un pārtinamā galda. IKEA par pāris eiro var iegādāties kastītes, ko var piestiprināt pie pārtinamā galda un kur var salikt visas vajadzīgās higiēnas preces.
Mājokļa tīrīšanas līdzekļi, medikamenti un citas ķīmiskas vielas vienmēr jāglabā bērniem nepieejamā vietā. Bērniem paredzētās lietas gan labāk glabāt viņiem viegli aizsniedzamā vietā un tieši bērniem paredzētās kastēs vai atvilktnēs. Rotaļlietas var likt kastēs uz ritenīšiem – tās ir parocīgas un atvieglos mājas kārtošanu pēc rotaļām.
6. Droša vieta pie loga. Drošības nolūkā pārliecinies, ka žalūzijām nav auklu vai cilpu, jo īpaši bērnistabā, lai novērstu nožņaugšanās risku. Rullo žalūzijas bez auklām vai aizkari būs drošāka izvēle.
7. Lieto tikai drošas lampas. Bērnistabā izmanto gaismekļus, kas paredzēti tieši bērniem. Tie parasti ir speciālā ietvarā vai citādi aizsargā zinātkāros pasaules izzinātājus, lai bērni nevarētu apdedzināties, saplēst spuldzi vai pieskarties spuldzes patronai. Elektrības vadi un rozetes visā mājoklī pēc iespējas jānodrošina un jāpaslēpj no bērniem.
8. Vienmēr izmanto drošības rīkus. Speciāli drošības aizslēgi jāizmanto arī sadzīves tehnikai, piemēram, lai bērni nevarētu atvērt cepeškrāsni. Stūra aizsargi pasargā bērnus pret sasitumiem, atvilktņu un skapju durvju fiksatori neļauj bērniem piekļūt asiem priekšmetiem un mēbeļu amortizatori pasargā mazos pirkstiņus, lai tos neiespiestu. Pie trepēm un citās potenciāli bīstamās vietās, piemēram, pie balkona, vēlams uzstādīt drošības aizslietni. Pretslīdes paklājiņš vannai vai dušai un pretslīdes paliktnis istabas paklājam samazina kritienu iespējamību. Gādājot par bērnu drošību mājās, vienmēr lieto rozetes aizsargus un vadu organizatorus.
9. Telpaugus izvēlies rūpīgi. Mājās, kur dzīvo mazi bērni un jo īpaši bērnistabā nevajadzētu turēt augus, kas var būt indīgi, lai neradītu bērnam kārdinājumu to pagaršot.
10. Drošām rotaļām. Iekārtojot vidi bērnam, izmanto tikai bērna vecumam atbilstošas rotaļlietas. Telpā, kur dzīvo bērni, kas jaunāki par trīs gadiem, neglabā sīkus priekšmetus, piemēram, magnētus, dekoratīvos akmeņus vai citus sīkumus. Ja mazais jau rāpo un pasauli iepazīst, pārvietojoties pa grīdu, istabā vēlams izklāt mīkstu, siltu paklāju vai rotaļu paklājiņu.