Zviedrija beidzot ir piekritusi apsvērt iespēju nodot Ukrainai vairākus pašpiedziņas artilērijas iekārtas “Archer”, paziņoja Zviedrijas ārlietu ministre Anna Linde.
Šīs mašīnas daži militārie eksperti sauc par labākajām pasaulē vai vismaz par ātrākajām. Pastāstīsim, vai tas tā ir.
Arčera pārcelšanās uz Ukrainu ilga vēsture
Atšķirībā no dažiem citiem ieroču veidiem (piemēram, HIMARS MLRS, par kuriem tika runāts aprīļa beigās, un jau jūnijā tie parādījās frontē un sāka iznīcināt Krievijas mērķus), FH77BW L52 Archer pašpiedziņas lielgabali “atnāca” Ukrainā atkal un atkal tikai vārdos, kopš pavasara.
Pēdējā vasaras dienā situācija ar zviedru pašpiedziņas ieročiem bija skaidra: Stokholma beidzot piekrita oficiāli apsvērt pašpiedziņas ieroču nodošanu Ukrainai. To savā Twitter lapā raksta Skandināvijas valsts ārlietu ministre Anna Linde.
ACS Archer vēsture un tās iespējas
Neskatoties uz to, ka Zviedrija jau vairākus gadsimtus nav bijusi lielvalsts, pieturas pie neitralitātes (tradīcija tika lauzta tikai 2022. gadā, kad tā kopā ar Somiju lūdza iestāties NATO) un nevar lepoties ar gigantisku armiju, tās valsts aizsardzības nozare ir pirmšķirīga. Zviedru rūpnīcas ražo tankus, lielgabalus, prettanku sistēmas, pat modernus kaujas iznīcinātājus, ar kuriem var lepoties tikai dažas valstis. Attiecīgi Stokholma var nodrošināt savus bruņotos spēkus ar moderniem un pat unikāliem ieročiem.
Taču zviedru artilērija ilgu laiku nebija labākajā stāvoklī. Deviņdesmitajos gados Bofors FH77B haubices joprojām bija galvenās valsts artilērijas sistēmas. Diezgan labas kvalitātes ieroči nebija pašgājēji – tas ir, tie bija jāvelk pozīcijā, pēc šaušanas ar traktoru jānoņem no tā, un haubices apkalpe šaušanas laikā bija praktiski neaizsargāta pret ienaidnieka lodēm un šāviņiem.
Lai situāciju labotu, zviedri tālajā 1995. gadā sāka izstrādāt paši savu pašpiedziņas artilērijas iekārtu. Viņi nolēma īpaši neizstrādāt jaunu ieroci – kā jau minēts, galvenā zviedru haubice FH77B bija laba, un viņi nolēma to izmantot nākotnes sistēmā. Vienīgā pasūtītāja prasība bija palielināt stobra garumu, sasniedzot to līdz mūsdienu haubiču artilērijas “zelta standartam” – 52 kalibram. Pašpiedziņas ieroču šasija tika izvēlēta ar riteņiem: šādi pašpiedziņas lielgabali brauc ātrāk, kalpo ilgāk un ir vieglāk remontējami.
Projekta izveide aizņēma aptuveni astoņus gadus – tikai 2003. gadā topošais ACS Archer (“Arčers”) pameta projekta posmu, un sākās prototipu veidošana. Līdz tam laikam izstrādātāju kompānija Bofors kļuva par daļu no slavenās Lielbritānijas ieroču korporācijas BAE Systems.
Dodami priekšroku riteņu shēmai, zviedri saviem jaunajiem pašpiedziņas ieročiem izvēlējās ārkārtīgi neparastu transportlīdzekli. Šis ir Volvo A30D ar 6 × 6 riteņu formulu, kas izgatavots pēc šarnīrveida shēmas. Izmantojot šo shēmu, automašīnas rāmis sastāv no divām saitēm, kas savienotas ar eņģēm. Detaļas var viegli griezties viena pret otru, un tādēļ mašīnai ir ļoti augsta apvidus spēja un manevrētspēja priekš riteņu transportlīdzekļiem.
Taču šāda šasija ir ļoti sarežģīta un dārga, un patiesībā šādām mašīnām pasaulē ir tikai viens pielietojums – darbs karjeros un lielos būvlaukumos, kur šarnīrveida pašizgāzēji atmaksājas. Volvo A30D priekš Ārčera izrādījās vienīgā šasija pasaulē, ko izmantoja, lai izveidotu pašpiedziņas ieroci – taču risinājums izskatās interesants (parasti, lai palielinātu apvidus spēju, pašpiedziņas ieroči vienkārši tika izgatavoti uz kāpurķēžu, nevis riteņu šasijas).
Dīzeļdzinējs ar 340 zirgspēku jaudu ļauj paātrināt pašpiedziņas ieroci līdz 65 kilometriem stundā. Caurlaidība un manevrētspēja, spriežot pēc deklarētajām īpašībām, pašpiedziņas ieročiem ar riteņiem patiešām ir ļoti augsta – piemēram, tiek uzskatīts, ka Archer spēj pārvietoties pa metru dziļu sniegu.
Archer šasijas priekšpusē atrodas bruņu kabīne – gan dzinējs, gan ekipāža ir pārklāta ar bruņām, kas ļauj ignorēt lodes un sīkus šķembu fragmentus. Apkalpe, atkarībā no veicamā uzdevuma, sastāv no trīs līdz četriem cilvēkiem (šoferis, pašpiedziņas ieroču komandieris un viens vai divi ieroču operatori). Tāpat uz kabīnes jumta novietots palīgierocis – Protector tornītis ar 12,7 mm smago ložmetēju.
Tornis tiek vadīts attālināti, tāpēc, ja iekārtas pozīcijās nejauši iekļūst ienaidnieka kājnieku grupa bez smagajiem ieročiem, tad pašpiedziņas lielgabals būs bīstamāks ienaidniekam nekā pašpiedziņas ieroču apkalpei – artilēristiem, kas pārklāti ar bruņas varēs nesodīti šaut kājniekus, darbinot ložmetēju no bruņu kabīnes. Protams, Archer bruņas neizturēs tiešu sitienu no granātmetēja vai raķešu iekārtām, taču to pašu var teikt par jebkuru vieglo transportlīdzekli – tā bruņas nav paredzētas ne prettanku granātām, ne raķetēm.
ACS aizmugurē ir tornītis ar garstobra lielgabalu. Tāpat kā visas Rietumu pasaules haubices, arī “Archer” ir izgatavots 155 mm kalibrā. Tornis, tāpat kā citas zviedru pašpiedziņas lielgabalu sistēmas, ir unikāls un atšķiras no citiem. Parasti tajā atrodas apkalpe, kas šauj no lielgabala. Tomēr mēs rakstījām iepriekš, ka visa Archer apkalpe atrodas kabīnē – un visu laiku. Pateicoties plašajai šaušanas procesa automatizācijai, šāvējiem nemaz nav jāiziet šaut. Tāpēc tornis būtībā ir tikai bruņu kaste munīcijas glabāšanai un lādēšanas mehānismu aizsardzībai. Un šaušanas laikā uz pašpiedziņas lielgabaliem paceļas un griežas ne tikai lielgabals, bet viss tornis – arī šādu shēmu īstenoja tikai zviedri.
Lai šautu, “Archer” ir divi mehānismi – viens nodod lādiņus (pašpiedziņas lielgabalam kopā ir 21), otrs pulvera lādiņus (to ir sešas reizes vairāk, 126). Atkarībā no izšaušanas attāluma artilērists izvēlas lādiņu skaitu: jo vairāk izmantosiet, jo tālāk munīcija lidos. Salīdzinoši nelielo munīcijas daudzumu kompensē iekraušanas ātrums: pilnas munīcijas iepildīšana pašpiedziņas lielgabalā ar transporta-kraušanas transportlīdzekļa palīdzību aizņem tikai astoņas minūtes.
Tāpat kā citas garstobra 52 kalibra sistēmas, Arčer šauj ļoti tālu – ienaidnieka iznīcināšanas diapazons ir 30 kilometri sprādzienbīstamai sadrumstalotībai, 40 kilometri aktīvai-reaktīvai un 60 kilometri vadāmiem Excalibur lādiņiem. Ja ienaidnieks pēkšņi parādās pašpiedziņas iekārtas tuvumā, jūs varat šaut uz viņu ar tiešu uguni ar rādiusu līdz 2000 metriem (bet tas ir ārkārtējs gadījums, parasti tik tuvu neviens nešauj no tādiem pašpiedziņas ieročiem).
Sākotnēji pašpiedziņas ieročus bija plānots pārņemt Zviedrijā un Norvēģijā, bet norvēģi galu galā atteicās, un šodien pašpiedziņas lielgabals kalpo tikai Zviedrijas armijā.
Super ātra šaušana
Zviedru pašpiedziņas ierīces galvenā vai viena no galvenajām priekšrocībām ir īpaši ātra šaušana. “Archer”, pateicoties tā konstrukcijai, var sagatavoties šaušanai kustībā – tas ir, pašpiedziņas lielgabals nonāk šaušanas pozīcijā, būdams gandrīz gatavs šaušanai. Mazāk nekā 30 sekundes vēlāk seko šāviens, dažas sekundes vēlāk nākošais, utt. Pēc šaušanas pašpiedziņas lielgabali atstāj šaušanas pozīciju, aptuveni pusminūtes laikā pārejot uz braukšanas pozīciju.
Tāpat kā daži citi mūsdienu ieroči, zviedru “Archer” var veikt “uguns uzliesmojumu”, izlaižot vairākus šāviņus, kas pēc tam lido uz aptuveni vienu un to pašu punktu. Šaušanas precizitāti nodrošina digitālā uguns kontroles sistēma un tēmēkļi.
Mēnesi uz mēnesi Kijevā parādās arvien jauni moderno pašpiedziņas ieroču modeļi – artilērijai principā ir izšķiroša loma Krievijas un Ukrainas karā, apsteidzot gan aviāciju, gan tankus. Šodien Ukrainas bruņotajiem spēkiem jau ir uzlaboti riteņu pašpiedziņas lielgabali (franču Caesar, slovāku Zuzana 2) un kāpurķēžu haubices (vācu PzH 2000 un poļu pašpiedziņas lielgabali Krab). Raksturīgi, ka visa labākā Ukrainas bruņoto spēku lielgabalu artilērija radīta Eiropā – amerikāņu M777 un M109 ir manāmi sliktāki un vecāki. Ja Zviedrija atrisinās jautājumu ar Archer piegādi, tad Ukrainas armija kļūs par tādu pašpiedziņas ieroču īpašnieci, ka var apgalvot, ka tā, iespējams, ir vismodernākā pasaulē.