Hsu Čingkuangs (Hsu Ching-kuang), Taivānā bāzētā uzņēmuma Gold Apollo dibinātājs un prezidents, kura logotips bija redzams uz Libānā eksplodētajiem peidžeriem, sacīja, ka uzņēmums nav iesaistīts šo ierīču projektēšanā vai ražošanā. Viņš apgalvo, ka peidžerus ražojis Budapeštā bāzēts uzņēmums BAC saskaņā ar licenci. Par to raksta Reuters
Vismaz deviņi cilvēki gāja bojā, bet aptuveni 3000 tika ievainoti, kad otrdien visā Libānā vienlaikus nostrādāja peidžeri, kurus izmantoja Hezbollah dalībnieki, tostarp grupējuma kaujinieki un Irānas sūtnis Beirūtā. Atsaucoties uz augsta līmeņa Libānas drošības avotu un citu avotu, sprāgstvielas ierīču iekšienē ievietoja Izraēlas spiegu aģentūra Mossad. Izraēla uz šo paziņojumu neatbildēja.
Reuters pārskatītajos iznīcināto peidžeru fotoattēlos redzams, ka formāts un etiķetes aizmugurē ir saskanīgas ar Gold Apollo izgatavotajiem peidžeriem AR-924.
“Šis produkts nebija mūsu. Tam vienkārši bija mūsu zīmols, ”Gold Apollo dibinātājs un prezidents Hsu Čingkuangs trešdien žurnālistiem sacīja uzņēmuma birojā Taivānas ziemeļu pilsētā ŅūTaipejā.
Uzņēmuma paziņojumā teikts, ka AR-924 ražoja un pārdeva BAC.
Saskaņā ar uzņēmuma dibinātāja teikto, Gold Apollo ir atļāvis “BAC izmantot mūsu zīmola nosaukumu produktu pārdošanai noteiktos reģionos, bet produktu izstrādi un ražošanu pilnībā veic BAC”, teikts paziņojumā.
Sju iepriekš sacīja, ka licencētā firma atrodas Eiropā, taču vēlāk atteicās komentēt BAC atrašanās vietu.
Viņš piebilda, ka uzņēmumam bijušas problēmas ar naudas pārskaitījumiem.
“Naudas pārskaitījums bija ļoti dīvains,” viņš sacīja, piebilstot, ka maksājumi tika novirzīti caur Tuvajiem Austrumiem. Viņš neiedziļinājās detaļās.
Sju sacīja, ka nezina, kā peidžeri varēja eksplodēt.
Kamēr viņš runāja ar žurnālistiem, uzņēmumā ieradās policijas darbinieki. Taivānas Ekonomikas ministrijas amatpersonas apmeklēja arī Gold Apollo.
Ministrijas paziņojumā teikts, ka no Taivānas uz Libānu nav tiešu peidžeru sūtījumu. Sju arī sacīja, ka Gold Apollo bija incidenta upuris un plāno iesūdzēt licenciātu tiesā.
“Mēs varbūt neesam liels uzņēmums, taču esam atbildīgs. Šī ir ļoti apkaunojoša situācija,” viņš sacīja.
Trešdienas paziņojumā Hezbollah norādīja, ka “pretošanās turpināsies šodien, tāpat kā katru otro dienu, tās operācijas Gazas atbalstam” un solīja “atriebību” Izraēlai, nosaucot incidentu Libānā par “slaktiņu”.
Kāpēc Hezbollah izmantoja peidžerus?
Hezbollah kaujinieki sāka izmantot peidžerus, kas šobrīd tiek uzskatīti par novecojušu sīkrīku, ticot, ka viņi varētu izvairīties no Izraēlas izsekošanas viņu atrašanās vietai, Reuters atklāja divi avoti, kas ir pazīstami ar grupas operācijām.
Libānā eksplodēja aptuveni 3000 peidžeru
Kāds augsta ranga libāniešu avots sacīja, ka ierīces modificējis Izraēlas izlūkdienests “ražošanas līmenī”.
”Mossad ierīces iekšpusē ievietoja plati ar sprāgstvielu, kas saņem kodu. To ir ļoti grūti noteikt ar jebkādiem līdzekļiem. Pat izmantojot jebkuru ierīci vai skeneri, ”sacīja avots. Viņš ziņoja, ka 3000 peidžeru uzsprāga, kad tiem tika nosūtīts kodēts ziņojums, vienlaikus aktivizējot sprāgstvielas. Cits drošības avots sacīja, ka jaunajos peidžeros atradās līdz trim gramiem sprāgstvielu, un Hezbollah tos “neatklāja” mēnešiem ilgi.
Kā peidžeri nokļuva Libānā
Šķiet, ka plāns tika izstrādāts vairākus mēnešus, ziņo vairāki Reuters avoti.
Augsta ranga avots Libānas drošības dienestā sacīja, ka grupa no Gold Apollo pasūtīja 5000 peidžeru, kas, pēc vairāku avotu teiktā, tika importēti valstī šā gada sākumā.
“Šī neapšaubāmi būs Hezbollah lielākā pretizlūkošanas neveiksme pēdējo gadu desmitu laikā,” sacīja Džonatans Panikofs, bijušais ASV valdības nacionālās izlūkošanas virsnieka vietnieks Tuvo Austrumu jautājumos.
Februārī Hezbollah izstrādāja militāru plānu, kura mērķis ir novērst nepilnības grupējuma izlūkošanas infrastruktūrā. Izraēlas mērķtiecīgajos triecienos Libānā jau ir nogalināti aptuveni 170 kaujinieki, tostarp viens augsta ranga komandieris un augsta ranga Hamas amatpersona Beirūtā.
Televīzijas runā 13. februārī grupējuma ģenerālsekretārs Hasans Nasralla stingri brīdināja atbalstītājus, ka viņu tālruņi ir bīstamāki nekā “Izraēlas spiegi”, sakot, ka tie ir jāsalauž, jāapglabā vai jāieslēdz dzelzs kastē.
Tā vietā grupa nolēma izplatīt peidžerus Hezbollah dalībniekiem visās grupas nodaļās, sākot no kaujiniekiem līdz mediķiem, kas strādā palīdzības dienestos.