Ja zaudējat zobu, jums ir ierobežotas iespējas to aizvietot. Varat ievietot titāna implantu vai plastmasas protēzi, bet jau drīzumā mums kā implanti varētu būt zobi no minicūkām. Par to raksta Technology Review
Pamela Jelika un Veibo Džans no Tuftsas Universitātes Zobārstniecības skolas Bostonā ir izaudzējuši cūku un cilvēka zobu maisījumu, lai aizstātu cilvēka zobus .
Vesels zobs sastāv no zobu pulpas. Tas satur nervus un asinsvadus, un to ieskauj audu slāņi, piemēram, zobu emalja. Šie slāņi ir ļoti izturīgi, taču tiem var uzbrukt baktērijas, kas izraisa zobu bojāšanos.
Zobārsti var noņemt bojājuma vietas un aizstāt tās ar plombām, kas kalpo līdz 15 gadiem. Tad tās ir jānomaina. Un katru reizi, kad tas notiek, daļa no zoba ir jāizņem. Kādā brīdī cilvēks pilnībā zaudēs zobu.
Atliek tikai implants vai protēze.
Taču zinātnieki ir atraduši jaunu veidu. Savai pieejai pētniece Pamela Jelika izmanto šūnas no cūku žokļiem, kurus viņa iegūst no kautuvēm. Cūkām savas dzīves laikā izaug vairākas zobu rindas, tā ka žokļa kaulos ir šūnas no nepietiekami attīstītiem zobiem, kas vēl nav izlauzušās cauri smaganām .
Jelika un Džans savāc šūnas no šiem zobiem un liek tām augt un vairoties laboratorijā, līdz tajos ir “desmitiem miljonu” šūnu.
Viņa un viņas kolēģis atklāja, ka šūnas sāka organizēties zobiem līdzīgās struktūrās, tiklīdz tās atradās dzīvā ķermenī. Kopš tā laika viņi ir strādājuši pie cilvēka zobu audzēšanas laboratorijā.
Viņi audzēja cūku un cilvēka zobu šūnu maisījumu sastatnēs, kas izgatavotas no cūku zobu gabaliem. Pēc dažām nedēļām laboratorijas traukā zobu fragmenti tika implantēti sešu minicūku žokļos.
Divus mēnešus vēlāk komanda noņēma zobus, lai redzētu, kā tiem klājas. Viņi atklāja, ka tie sāka augt līdzīgi veseliem pieaugušo zobiem. Tajos pat izveidojās cieti cementa un dentīna slāņi.
“Šiem bioinženierijas zobiem piemīt galvenās dabisko zobu īpašības, kas trūkst titāna implantos,” teca Kristiāna Franča, zobārste-zinātniece no Oregonas Veselības un zinātnes universitātes Portlendā, kura nebija iesaistīta darbā. “Un tas ir pārsteidzoši.”
“Vēl nav skaisti izveidoti zobi,” saka Jelika. “Taču mēs esam optimistiski, ka kādu dienu mēs varēsim izveidot funkcionālu bioloģisku zobu aizstājēju, kas var nonākt cilvēkiem, kuriem nepieciešama zobu nomaiņa.”