Zirņu zupas vēsture sniedzas dziļi Antīkajā pasaulē un arī mūsdienu Eiropā zirņu zupa ir daudzu tautu nacionālais ēdiens, bet tās pagatavošanas tradīcijas katrā valstī mēdz atšķirties. Zirņu zupu mēdz gatavot gan ar kartupeļiem, gan grauzdiņiem, bet par gaļas aizdaru izmanto gan svaigu gaļu, gan kūpinājumus, gan desu. Īpašas receptes ir Ziemeļu valstīs, kurās zirņu zupu jeb Ärtsoppa ir zīmīga tieši kā ceturtdienas ēdiens.
Izmantosim 1 glāzi dzeltenos zirņus (šķeltus pusītēs), 500 gramus kūpinātas cūkas ribiņas, 1 burkānu, 1 kartupeli, 1 sīpolu, lauru lapu, sāli, piparus, zaļumus un baltmaizes batonu.
Zirņus tradicionāli iemērcam ūdenī iepriekšējā vakarā un liekam trauku ledusskapī. Uzkarsējam cepeškrāsni līdz 200 grādiem, liekam tajā cepešpannu ar mazos kubiņos sagrieztiem baltmaizes mīkstuma gabaliņiem, krāsni izslēdzam un ļaujam maizei izkaltēties. Protams, varam grauzdiņus pagatavot arī savādāk un ar piedevām pēc savas gaumes.
Nākošajā dienā ķeramies pie zupas gatavošanas – kūpinātās ribiņas sadalām mazākos gabalos (5 – 6 cm) un beram katlā ar verdošiem 2,5 litriem ūdens. Pievienojam ripiņās sagrieztu burkānu, sāli, lauru lapu un uz minimālas uguns ar mazu vilnīti vārām aptuveni 1 stundu. Pēc tam pieberam kārtīgi nokāstus izmērcētos zirņus un rūpīgi apmaisām, lai pirmajā brīdī zirņi zupā nesaliptu. Izņemam un izmetam lauru lapu.
Pievienojam mazos gabaliņos sagrieztu kartupeli, sīpolu, pievienojam sāli, apmaisām, samazinām uguni un ļaujam zupai vārīties kaut stundu un ilgāk. Ik pa brīdim apmaisām un, ja zirņi jau tuvu izšķīšanai, varam uzskatīt, ka zupa varētu būt gatava, bet arī šo brīdi varat pieskaņot savai gaumei.
Pasniedzam galdā karstu kopā ar iepriekš sagatavotajiem grauzdiņiem un atceramies, ka zirņu zupu noteikti nevajag vārīt vairākām dienām, kā to mēdzam darīt ar citām zupām.
Iedvesmojies pats un iesaki draugiem!