Pētījumā konstatēts, ka ultravioletā gaisma liek baltajiem taukiem, kas uzglabā enerģiju, pārvērsties brūnos taukos, kas sadedzina enerģiju.
Regulāra saules iedarbība var palīdzēt sadedzināt taukus un zaudēt svaru. Kā raksta Daily Mail, pie šāda secinājuma [ētījumā nonākuši Dienvidkorejas eksperti.
Tiek atzīmēts, ka ultravioletais starojums samazina izsalkuma hormonu, kas palielina apetīti,līmeni organismā. Savukārt vienlaicīga stresa hormona norepinefrīna palielināšanās pastiprina tauku sadalīšanos, novēršot svara pieaugumu.
Saskaņā ar jaunu pētījumu ar pelēm ultravioletā gaisma liek baltajiem taukiem, kas uzglabā enerģiju, pārvērsties brūnos taukos, kas sadedzina enerģiju.
Eksperiments, ko veica dermatologi no Seulas Nacionālās universitātes slimnīcas Dienvidkorejā, ilga 12 nedēļas. Pētnieki atklāja, ka peles, kuras visu šo laiku bija nepārtraukti pakļautas ultravioletā starojuma iedarbībai, neatkarīgi no tā, vai tās ēda regulāru diētu vai diētu ar augstu tauku saturu, nepieņēmās svarā.
Ultravioletais starojums izraisīja neirotransmitera norepinefrīna līmeņa paaugstināšanos.
Norepinefrīns ir atbildīgs par smadzeņu un ķermeņa mobilizāciju darbībai. Miega laikā tā koncentrācija samazinās, bet palielinās, kad cilvēks nonāk stresa situācijā.
Paaugstinājās arī hormona leptīna līmenis, kas parasti izraisa palielinātu izsalkumu. Šajā gadījumā organisms to interpretē kā signālu, ka tam trūkst enerģijas uzkrāto tauku veidā.
Tomēr pētnieki ir noskaidrojuši, ka, pakļaujoties ultravioletajai gaismai, pastiprināta norepinefrīna izdalīšanās liek organismam sadalīt uzkrātos taukus enerģijas iegūšanai. Tādā veidā jūs sadedzināt vairāk kaloriju, nepalielinot savu fizisko aktivitāti. Ultravioletā gaisma izraisīja arī taukaudu (balto tauku) pārvēršanos brūnajos taukos, kas sadedzina enerģiju, lai organismā ražotu siltumu.
Pētījuma rezultāti ir iepriecinoši ekspertiem, kuri uzskata, ka varētu būt iespējams atrast veidu, kā izmantot ultravioleto staru priekšrocības, nepalielinot vēža risku aptaukošanās ārstēšanā.
Baltie tauki ir nogulsnes, kas veido lieko svaru. To uzkrāšanās nogulsnējas uz augšstilbiem un veido krokas uz vēdera. Šo tauku galvenā funkcija ir kalpot enerģijas uzglabāšanai.
Brūnie tauki, tā vietā, lai uzkrātu un uzglabātu kalorijas zemādas nogulšņu veidā, gluži pretēji, tās aktīvi sadedzina.
Pat ja peles patērēja vairāk kaloriju, kad viņu ēstgriba palielinājās, ķermenis tās pārvērta siltumā, pārvēršot baltos taukus brūnajos taukos, pirms tie varēja nogulsnēties zem ādas, tādējādi novēršot svara pieaugumu.
Jin Ho Chung, Seulas Nacionālās universitātes slimnīcas vadošais pētnieks un dermatologs, teica, ka pētījums precizē mehānismu, kā ultravioletais starojums var palielināt apetīti, vienlaikus novēršot svara pieaugumu.
“Šis pētījums parāda, ka ultravioletais starojums ne tikai ietekmē ādu, bet arī spēlē nozīmīgu lomu enerģijas vielmaiņas un homeostāzes procesos mūsu organismā,” piebilda eksperts.
Zinātnieki gan atgādina, ka nav vērts pavadīt stundas zem saules stariem: ultravioletais starojums bojā šūnu DNS, kas ar laiku var novest pie to nekontrolētas augšanas. Tas ir viens no galvenajiem vēža cēloņiem. Tāpēc joprojām ir nepieciešams lietot sauļošanās līdzekli.
Tomēr zinātnieki cer, ka atklājumi palīdzēs izstrādāt jaunas tehnoloģijas, kas varētu atdarināt ultravioletā starojuma ietekmi uz aptaukošanos un vielmaiņas regulēšanu.