Mūsu ķermenis izdod daudzas skaņas, kuras mēs nevaram kontrolēt. Tas ietver kuņģa rūkšanu, burbuļošanu un čīkstēšanu… Dažos gadījumos šāda ķermeņa “runa” var brīdināt par briesmām. Eksperti iesaka ieklausīties ķermeņa radītajos trokšņos.
Ārsti skaidro, ka dažas skaņas, ko cilvēks uztver kā drošas, var liecināt par saslimšanu. Piemēram, mēs parasti skaidrojam, ka vēders kurkst tāpēc, ka esam izsalkuši. Tomēr skaņa faktiski var norādīt uz pietūkumu. Ja kādas skaņas mūsu iekšienē šķiet dīvainas, nekavējoties jāsazinās ar speciālistu.
1. Burbuļošana un rūkšana vēderā
Šīs skaņas medicīnā sauc par borborigmām. Dažreiz tās patiešām parādās no bada. Taču speciālisti norādījuši, ka vēders var arī kurkstēt pēc ēšanas. William Chey, American Journal of Gastroenterology galvenais redaktors, kā citēts žurnālā Prevention, atgādina, ka kuņģa-zarnu traktā ik pēc pāris stundām notiek vairākas intensīvas, bieži trokšņainas kontrakcijas, lai starp ēdienreizēm izslaucītu pārtikas atliekas. Šādas skaņas ir zīme, ka zarnas darbojas normāli.
Bet, ja rūkšanu un burbuļošanu pavada sāpes vai drudzis, tas var nozīmēt, ka jums ir kuņģa infekcija vai cita slimība, un jums noteikti jādodas pie ārsta.
2. Elpas trūkums naktī
Krākšana ir ļoti izplatīta nakts kaite, un tā parasti neliecina par kaut ko nopietnu. Bet, ja pamostaties tverot elpu pēc gaisa vai jūsu partneris uztraucas, ka miega laikā jūsu elpošana apstājas un atsākas, iespējams, jūs ciešat no stāvokļa, ko sauc par miega apnoju.
Miega traucējumu simptomi ir:
Elpas trūkums;
Smakšanas, šņākšana vai žņaudzošas skaņas;
Bieža pamošanās;
Skaļa krākšana.
Var būt grūti saprast, kas notiek ar ķermeni miega laikā, taču galvenās šī stāvokļa pazīmes ir pamošanās sliktā garastāvoklī, liela noguruma sajūta dienas laikā, neskatoties uz to, ka esat labi atpūties, koncentrēšanās grūtības un galvassāpes. Ja jums ir šie simptomi, eksperti iesaka sazināties ar savu ģimenes ārstu.
Miega apnoja var būt nopietna un palielināt iespēju attīstīties tādiem stāvokļiem kā augsts asinsspiediens, sirds slimības, 2. tipa diabēts, depresija un pat insults.
3. Krakšķi potītēs un ceļgalos
Dienvidkarolīnas Medicīnas universitātes sporta medicīnas direktors Deivids Geiers žurnālam Prevention pastāstīja, ka ceļgalu un potīšu krakšķus var izraisīt:
– Cīpslas pārslīd pār locītavām;
– Izmaiņas šķidrumos, kas izraisa gāzes burbuļu plīšanu;
– locītavas kļūst vaļīgas.
Viņš iesaka vērsties pie ārsta, ja kopā ar šīm skaņām jūtat sāpes, pietūkumu vai saspiešanu vai ja jūtat, ka nevarat vingrot.
4. Svilpošana degunā
Tas parasti nozīmē tikai aizliktu degunu, bet, ja skaņa rodas pēc traumas vai īpaši spēcīgas deguna urbināšanas, tā var liecināt par perforētu starpsienu – caurumu sienā starp deguna ejām.
5. Klikšķi žoklī
Džeimss Van Ess, Mayo klīnikas mutes un sejas un žokļu ķirurģijas docents, žurnālam Prevention pastāstīja, ka klikšķināšana žokļa kaulā var nozīmēt, ka augšējā un apakšējā žokļa eņģes vai skrimšļi var būt nepareizi novietoti. Par to nav jāuztraucas, ja vien žoklis netiek bloķēts vai tas pilnībā atveras un neaizveras.
“Izvairieties no košļājamās pārtikas un apsveriet iespēju iegādāties mutes aizsargu, ja naktī saspiežat žokli, lai izvairītos no turpmākas locītavu pasliktināšanās un sāpēm,” ieteica eksperts.
6. Zvanīšana ausīs
Zvanīšana, svilpošana vai zumēšana vienā vai abās ausīs, kas nerodas no ārēja avota. Tas var nākt un aiziet, vai arī jūs to varat dzirdēt pastāvīgi. Jums jāapmeklē ģimenes ārsts, ja troksnis ausīs parādās regulāri vai pasliktinās, ietekmē miegu vai koncentrēšanos un izraisa trauksmi. Cēlonis var būt ausu infekcija vai sēra uzkrāšanās, bet tas var būt arī dzirdes zuduma pazīme.
7. Jūs varat dzirdēt sirdspukstus savās ausīs
Ja dzirdat sirdspukstus ausīs, tā var būt satraucoša zīme. Šo stāvokli sauc par pulsējošu troksni ausīs, un to izraisa asins plūsmas izmaiņas tuvējos audos.
Saskaņā ar Tinnitus UK teikto, pastiprināta asins plūsma var rasties, ja intensīvi sportojat, esat grūtniece, jums ir smaga anēmija vai pastiprināta vairogdziedzera darbība. Dažos gadījumos izmaiņas asinsritē var izraisīt arī artēriju sacietējums, augsts asinsspiediens vai galvas un kakla audzēji, piebilda eksperti.
Ikvienam, kam ir pulsējošs troksnis ausīs, jāapmeklē ārsts. Tas ir īpaši svarīgi, jo klauvēšanas skaņa var liecināt par nopietnu veselības problēmu, piemēram, insultu, norāda Deivids Eizenmens, Merilendas Universitātes Medicīnas skolas galvas un kakla ķirurģijas profesors.
8. Kklikšķināšana kaklā
Klikšķis, kas nāk no rīkles, var liecināt par neiroloģiskām slimībām, kas ietekmē muskuļu kontroli, piemēram, Parkinsona slimību .
To var izraisīt arī pārmērīgs vairogdziedzera skrimslis, ko ārsts var ķirurģiski noņemt.
Saskaņā ar Maršala Smita, Jūtas Universitātes Medicīnas skolas otolaringoloģijas profesora teikto, jums jāapmeklē ārsts, ja rīšanas laikā kakls noklikšķ.
9. Skaļš blīkšķis iemiegot
Vai jūs dažreiz pārsteidz skaļš blīkšķis, kad cenšaties aizmigt vai pamostaties? Jums ir slimība ar tikpat dramatisku nosaukumu: eksplodējošas galvas sindroms.
Saskaņā ar pētījumu, kas publicēts žurnālā Sleep Medicine Reviews, cilvēki ar šo stāvokli apgalvo, ka skaņas ir līdzīgas lieliem sprādzieniem, elektriskām strāvām, aplausiem, uguņošanas ierīcēm un zibenim. Šīs biedējošās epizodes parasti ilgst tikai sekundi vai divas. Lai gan sprādziens var izraisīt miega zudumu, tas tehniski nekaitē jūsu veselībai.
10. Klepošana un sēkšana vienlaikus
Mēs visi ciešam no klepus un saaukstēšanās visu gadu. Bet, ja pamanāt, ka, klepojot, rodas sēkšana, tas var nozīmēt, ka jums ir astma. Un tas ir iemesls nekavējoties vērsties pie ģimenes ārsta.