Zinātnieki nolēma noskaidrot, vai grādu “paaugstināšanās” pēc alus ietekmē jūsu pašsajūtu nākamajā dienā.
Pētnieki aplūkoja vairākas populāras frāzes, kas popularizēja veidus, kā dzert bez paģirām, piemēram, “dzeriet alu pirms vīna, un nākamajā dienā jūs jutīsities labāk”. Pie Kāda secinājuma viņi nonāca, raksta The New York Times
Alus pirms vīna vai otrādi?
Tikai daži ir pētījuši, vai šādiem apgalvojumiem ir kāda patiesība, jo šādi pētījumi ir dārgi, sarežģīti un laikietilpīgi, saka Kai O. Hensels, ārsts un pētnieks Helios universitātes slimnīcā Vācijā. Viņa vadībā viņa kolēģu komanda rūpīgi veica šādu pētījumu, novērojumu rezultāti tika publicēti 2019.gadā
Tad zinātnieki pieņēma darbā 90 studentus vecumā no 19 līdz 40 gadiem un sadalīja tos trīs grupās. Pirmajā dienā pirmā grupa vispirms dzēra alu, līdz alkohola līmenis asinīs sasniedza 0,05%, un pēc tam pārgāja uz baltvīnu, līdz alkohola koncentrācija palielinājās līdz 0,11%.
Otrā grupa darīja to pašu, bet apgrieztā secībā – tas ir, vispirms vīns, un pēc tam alus. Trešajiem bija jāizvēlas: vai nu vīns, vai alus.
Šajā laikā zinātnieki jautāja dalībniekiem par viņu pašsajūtu un reibuma pakāpi, kā arī deva viņiem pārtiku un ūdeni. Nākamajā rītā (viņiem bija jāpavada nakts izpētes centrā) cilvēki paģiru intensitāti novērtēja pēc noguruma, slāpju, reiboņa vai sliktas dūšas pakāpes.
Nedēļu vēlāk pētnieki atkārtoja visu procesu, bet mainīja dzeršanas kārtību starp grupām. Tas ir, pirmais sāka dzert vispirms vīnu un pēc tam alu, otrais – otrādi. Trešajiem dalībniekiem mainīja arī dzēriena veidu.
Kad eksperti salīdzināja dažādu grupu dalībnieku paģiru rādītājus dažādās dienās, izrādījās, ka patēriņa secība ne vienmēr ietekmēja simptomus. Saskaņā ar Dr Hensela teikto, nav optimālas secības, kas derētu visiem. Cilvēku simptomu smagums bija atkarīgs no viņu ķermeņa spējas pārstrādāt alkoholu kopumā. Pēc viņa teiktā, tas “apgāž mūžsenos mītus”.
Kas patiesībā samazinās paģiru iespējamību?
Vienkāršākais veids, kā samazināt paģiru iespējamību, ir mazāk dzert, saka Emmerts Roberts, Londonas King’s College vecākais klīniskais lektors atkarību psihiatrijas jautājumos.
Daži alkoholiskie dzērieni rītos, visticamāk, liek jums justies slikti, saka Roberts. Tumšāki dzērieni – viskijs un brendijs – izraisa stiprākas paģiras nekā vieglāki – degvīns un džins. Sarkanvīns arī nākamajā dienā izraisa galvassāpes, lai gan to cēloņi pētniekiem nav pilnībā izprotami.
Stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem parasti ir augstāka alkohola koncentrācija nekā alum vai vīnam, tāpēc, ja dzerat līdzvērtīgu alkohola daudzumu, jūs, iespējams, pasliktināsit pašsajūtu, saka Dr.Roberts
Nav daudz pārbaudītu veidu, kā novērst paģiras. Dr. Sāra Endrjūsa, Džona Hopkinsa Medicīnas skolas psihiatrijas un uzvedības zinātņu docente, var palīdzēt hidratācijas uzturēšana. Alkohola un ūdens maiņa var palēnināt dzēriena lietošanas ātrumu, potenciāli palīdzot jums kopumā dzert mazāk. Tāpat labāk ir paēst vispirms, jo alkohols tukšā dūšā var izraisīt vēl lielāku intoksikāciju.
Bet, ja vienīgais veids, kā novērst paģiras, būs sekot sakāmvārdu norādījumiem, tas nedarbosies, saka Dr Endrjūss.