Amerikāņu zinātnieki veica pētījumu, kurā atklājās, ka cilvēki, kuru seja ir klāta ar pūtītēm un pūtītēm, tiek pakļauti sistemātiskai diskriminācijai.
Tik banālā akne (pinnes un melnie punktiņi) rodas 85% cilvēku vecumā no 12 līdz 24 gadiem un izraisa aknefobiju. Cilvēki ar problemātisku ādu sāk nervozēt un pat kļūst histēriski, nemitīgi skatoties uz sevi spogulī. Gadās, ka šī situācija pusaudzim pārvēršas par dažāda smaguma psiholoģiskiem traucējumiem un dažkārt var novest pat līdz traģēdijām, ja pieaugušie laikus neiejauksies. Taču visbiežāk pūtītes ietekmē jauniešu pašvērtējumu, kuri sāk domāt, ka “kroplīgās” pūtītes uz sejas traucē normālām attiecībām ar draugiem.
Un skumjākais ir tas, ka viņiem ir taisnība! Amerikāņu zinātnieki no vairākām universitātēm specializētajā žurnālā JAMA Dermatology publicēja globāla pētījuma rezultātus. Izrādījās, ka jaunieši ar smagām aknes formām, kuru seju klāj pūtītes un pustulas, tiek pakļauti sistemātiskai diskriminācijai.
Savā pētījumā pētnieki izmantoja četras portreta fotogrāfijas, kurās bija redzami draudzīga izskata cilvēki (divi vīrieši un divas sievietes) ar tīru ādu, digitāli rediģētas tā, lai pēc tam katru attēloto personu varētu redzēt divās papildu fotogrāfijās ar vieglām un smagām pūtītēm.
Tiešsaistes aptaujā 1300 brīvprātīgajiem tika parādītas fotogrāfijas ar cilvēkiem ar pinnēm un bez tām, un viņiem tika lūgts piekrist vai nepiekrist šādiem apgalvojumiem:
— Man būtu ērti draudzēties ar fotogrāfijā redzamo personu;
— Man būtu ērti pieņemt darbā fotogrāfijā redzamo cilvēku;
— Vīrietis fotogrāfijā ir gudrs;
— Persona fotogrāfijā ir uzticama.
Izrādījās, ka salīdzinājumā ar fotogrāfijām, kurās redzami cilvēki ar tīru ādu, tiem pašiem cilvēkiem, kas attēloti fotogrāfijās ar digitālajām pūtītēm, bija ievērojami sliktāki rezultāti. Pētījuma dalībnieki ievērojami retāk vēlējās draudzēties ar šādiem cilvēkiem, viņiem retāk tika piedāvāts darbs, viņi tika uzskatīti par mazāk pievilcīgiem, mazāk tīriem, mazāk inteliģentiem, laipniem un uzticamiem.
Tajā pašā laikā fotogrāfijā attēlotās personas dzimums nekādi neietekmēja rezultātu, bet gan tikai ādas krāsa: cilvēki ar tumšāku ādu izrādījās vēl “nepatīkamāki”, nekā cilvēki ar gaišāku ādu.
“Mūsu rezultāti,” secina pētnieki, “pierāda būtisku ar pūtītēm saistītās dzīves kvalitātes pasliktināšanos. Ir pierādīts, ka šai slimībai ir stigmatizējoša ietekme uz jauniešiem un tā draud negatīvi ietekmēt viņu attiecības ar tuvajiem, izglītību un darbu.