Bristoles universitātes veiktais pētījums liecina, ka oglekļa dioksīds ir galvenais faktors, kas ietekmē atmosfērā esošo SARS-CoV-2 vīrusa daļiņu izdzīvošanu. Pētnieki uzskata, ka oglekļa dioksīda īpatsvara palielināšanās gaisā veicina dažādu vīrusu infekciju izplatīšanos, kas tiek pārnestas pa gaisu. Par to raksta žurnāls Nature
Koronavīrusa pandēmijas laikā ēku ventilācijas novērtēšanai izmantoti oglekļa dioksīda monitori, jo izelpotajā gaisā atrodas gan oglekļa dioksīds, gan vīrusu daļiņas. Taču jaunā analīze liecina, ka oglekļa dioksīds pats par sevi liek vīrusam ilgāk izdzīvot gaisā.
Pētnieki analīzei izmantoja CELEBS bioaerosola tehnoloģiju, kontrolētu elektrodinamisko levitāciju un bioaerosolu substrāta ekstrakciju, kas ļauj izmērīt dažādu vīrusu variantu izdzīvošanu laboratorijas gaisā esošās daļiņās, kas atdarina izelpoto aerosolu.
Mainot oglekļa dioksīda koncentrāciju gaisā no 400 līdz 6500 daļām uz miljonu, zinātnieki apstiprināja korelāciju starp pieaugošo gāzes koncentrāciju un laiku, cik ilgi gaisā esošie vīrusi paliek infekciozi, pastiprinot pārnešanas risku.
Pētnieki atzīmē, ka šis atklājums, no vienas puses, izskaidro ventilācijas nozīmi, bet arī parāda klimata pārmaiņu iespējamo ietekmi uz infekciju izplatību. Saskaņā ar klimata pētījumiem līdz gadsimta beigām ir paredzams, ka oglekļa dioksīda koncentrācija atmosfērā pieaugs no 400 daļām uz miljonu līdz vairāk nekā 700 daļām uz miljonu.
“Pat neliels oglekļa dioksīda līmeņa pieaugums, kas palielinās atmosfērā, sākoties klimata pārmaiņām, var ievērojami palielināt vīrusu izdzīvošanas rādītājus un infekcijas risku,” sacīja pētījuma līdzautors Alens Hadrels