Pamatojoties uz pētījumu, kurā tika analizēta pārtika, ko patērē gandrīz 10 miljoni cilvēku Amerikas Savienotajās Valstīs, zinātnieki ir secinājuši, ka īpaši apstrādātai pārtikai ir destruktīva ietekme uz cilvēka ķermeni, pakāpeniski izraisot mūsu nāvi.
Pētnieki ir atklājuši, ka šo ietekmi pavada vairāk nekā 30 negatīvas ietekmes, īpaši ietekmējot sirds un asinsvadu sistēmu, vielmaiņu un smadzenes. Šī raksta autori žurnālā The BMJ izceļ galvenās briesmas, ko rada īpaši apstrādāta pārtika.
Ko nozīmē termins “ultra apstrādāta pārtika”? Šajā kategorijā ietilpst produkti, kurus pārtikas rūpniecība ir ļoti pārstrādājusi. Izplatītas procedūras, kas pārveido pārtiku īpaši apstrādātos pārtikas produktos, ietver malšanu, attīrīšanu (rafinēšanu), ekstrakciju, stiprināšanu, liela daudzuma E-piedevu un garšu pievienošanu un apstrādi ar plašai sabiedrībai nezināmām ķīmiskām vielām. Šīs metodes nav jāizmanto mājas virtuvē, tāpēc rūpnieciskā apstrāde ļoti atšķiras no tās, ko darām mājās.
Pārtikas veikalos lielākā daļa produktu, aptuveni 80-90%, ir ultra-apstrādāti. Tas ir svarīgi, ņemot vērā, ka mūsu uztura principi ir tuvi amerikāņu stilam.
Ultra-apstrādāta pārtika neaprobežojas tikai ar ātrās ēdināšanas produktiem, čipsiem, Mars/Snickers un gāzētajiem dzērieniem, ko daudzi uzskata par šīs kategorijas galvenajiem balstiem. Faktiski šie produkti veido tikai nelielu daļu no kopējā īpaši apstrādāto pārtikas produktu klāsta. Dodoties uz lielveikalu, lielākā daļa pieejamo produktu ietilpst šajā kategorijā.
Šie produkti pēc būtības ir pārtikas rūpniecības intensīvas apstrādes rezultāts. Piemēram, desu ejā, izņemot speķi, viss pārējais satur dažādas pārtikas piedevas un dīvainas sastāvdaļas, piemēram, mehāniski atdalītu gaļu un specifiskas dzīvnieku un augu olbaltumvielas, kas iegūtas ar sarežģītām metodēm no nepārtikas avotiem. Pat veselus izstrādājumus, piemēram, šķiņķi un krūtiņu, mērcē sālījumos ar E-piedevām. Bez tiem šajā nodaļā ir gandrīz neiespējami kaut ko atrast, izņemot specializētos veikalus.
Īpaša uzmanība jāpievērš pusfabrikātiem, kas paredzēti laika taupīšanai (bet neaizmirstiet, ka kalpošanas laiks ir visvērtīgākā lieta). Šajā sadaļā ir iekļauti daudzi produkti, kuriem nepieciešams tikai uzkarsēt vai ieliet verdošu ūdeni. Gandrīz visi no tiem ietilpst ultra-apstrādātu kategorijā. Tas ietver pusfabrikātus no gaļas, mājputnu gaļas, zivju vai dārzeņu izejvielām (kotletes, klimpas, vistas tīrradņi u.c.), ātri pagatavojamās zupas, buljona kubiņus, pamatēdienus uz nūdelēm, kartupeļiem un ātri pagatavojamām graudaugiem, klimpas, kāpostu tīteņus, pankūkas, pīrāgi, pelmeņi utt.
Runājot par maizes nodaļu, dažreiz var atrast produktus, kas izgatavoti no pilngraudiem vai pilngraudu miltiem, gandrīz bez E-piedevām. Pārējā maize, īpaši no augstākās kvalitātes miltiem, ir īpaši apstrādāta pārtika. Tāda pati situācija attiecas uz citiem makaronu un miltu izstrādājumiem (cepumi, vafeles, kūkas utt.), kā arī visu veidu konditorejas izstrādājumi (saldumi, šokolāde ar zemu kakao saturu) un saldie gāzētie dzērieni.
Visā veikalā izkaisītās uzkodas ir paredzētas, lai piesaistītu jūsu uzmanību gadījumā, ja tās iegādājaties. Ieskaitot šos čipsus, krekerus, nūjiņas, graudaugus, īpaši ar dažādām piedevām, un citas uzkodas un našķus, tās arī ietilpst ultra-apstrādātu kategorijā. Šajā kategorijā ietilpst arī brokastu pārslas ar daudz cukura, lielākā daļa saldējuma veidu un saldie gāzētie dzērieni.
Pat piena produktu nodaļa ir pilna ar īpaši apstrādātiem pārtikas produktiem. Tajos ietilpst piens bez piena (izņemot sauso pienu), kefīrs, jogurts, jogurts un citi raudzēti piena produkti, kā arī sviests. Sieri, kas ir apstrādāti vai satur daudz piedevu, arī ir tuvāk ultra-apstrādātu kategorijai.
Lai noskaidrotu, kādus produktus veikalos var iegādāties, nekaitējot veselībai, vienkāršāk ir uzskaitīt, ko ir vērts iegādāties, ne kā to, no kā labāk izvairīties. Par laimi, neapstrādātu pārtikas produktu klāsts nav liels. Šeit ir visi jēlas gaļas, mājputnu un zivju produkti, kas nesatur piedevas vai mērces, kurus varat droši iegādāties. Šajā kategorijā ietilpst arī dažas kotletes, desiņas un maltā gaļa.
Augļu un dārzeņu nodaļā visi produkti ir piemēroti iegādei un patēriņam. Tomēr vajadzētu pievērst uzmanību sausajām garšvielām – izvēlēties tās, kurās ir tikai garšvielas, bez sāls, glutamāta un citām piedevām. Pārtikas preču nodaļā labāk ir dot priekšroku dabīgiem putraimiem, kurus gatavojot garšu varat izvēlēties pats.
Ir vērts izvēlēties tēju ar dabisku aromātu, jo daudzas citas tajā esošās garšas vairumā gadījumu ir sintētiskas. Pērciet tikai tos šokolādes dzērienus, kas patiešām satur kakao un nav ātri pagatavojami, jo tie satur daudz vairāk cukura nekā pats kakao pulveris. Šķidru augu eļļu var iegādāties pat rafinētu, jo tā ir ēdiena pagatavošanai nepieciešama sastāvdaļa. Vienīgā alternatīva ir neapstrādāta augstākā labuma olīveļļa (nerafinēta), ko var izmantot arī ēdiena gatavošanā.
Kaitējums skaitļos
Apskatīsim no zinātniekiem saņemtos skaitļus par pārstrādātas pārtikas iespējamo kaitējumu:
– Mirstība no sirds un asinsvadu slimībām palielinās par 50-66%;
– Kopējā mirstība (no visiem cēloņiem) palielinās par 21%;
– 2. tipa cukura diabēta attīstības risks palielinās par 12-40%;
– risks saslimt ar aptaukošanos palielinās par 55%;
– Trauksmes traucējumu iespējamība palielinās par 48%;
– Depresijas iespējamība palielinās par 22%;
– risks saslimt ar citiem garīgiem traucējumiem palielinās par 53%;
– Miega problēmu risks palielinās par 41%;
– Svilpojošas elpošanas risks miega laikā palielinās par 40% (tas liecina par paaugstinātu miega apnojas risku, kas var būt letāls).
Turklāt ultrapārtikai ir vairāk nekā 20 negatīvas ietekmes. Tie ietver paaugstinātu risku saslimt ar noteiktiem vēža veidiem, hipertensiju, metabolisko sindromu, bezalkohola taukainu aknu slimību un daudzām citām nepatīkamām problēmām.