Zinātnieki no Rutgers universitātes (Rutgers University) ASV ir atklājuši, ka lielākajai daļai cilvēku ar lieko svaru var būt tāds pats mirstības līmenis kā cilvēkiem ar normālu svaru. Pētījums publicēts žurnālā PLOS ONE .
Jaunajā darbā zinātnieki analizēja datus no 554 332 pieaugušo amerikāņu aptaujām par 1999.-2018.gadu un ASV Nacionālo mirstības indeksu 2019.gadā.
Lai novērtētu liekā svara esamību, zinātnieki izmantoja ķermeņa masas indeksu (ĶMI) – rādītāju, kas ir atkarīgs no auguma un svara. Vidēji dalībnieki bija 46 gadus veci, 50% bija sievietes. Vidējā 9 gadu novērošanas laikā un maksimālajā novērošanas periodā 20 gadu laikā izmeklētāji reģistrēja 75 807 nāves gadījumus.
Pētnieki atklāja, ka jauniešiem bija tāds pats nāves risks jebkuram ĶMI no 22,5 līdz 27,4. Tajā pašā laikā ĶMI virs 25,0 tiek uzskatīts par liekā svara pazīmi. Pieaugušajiem ar aptaukošanos (ĶMI 30 un vairāk) bija par 21–108% lielāks nāves risks nekā viņu vienaudžiem ar normālu svaru.
Gados vecākiem cilvēkiem ĶMI diapazons, pie kura nāves risks bija mērens, bija vēl plašāks: no 22,5 līdz 34,9. Tas varētu nozīmēt, ka gados vecākiem cilvēkiem var būt vidējs nāves risks, pat ja viņiem ir mērena aptaukošanās.
Tomēr ir labi zināms, ka paaugstināts ĶMI var veicināt vairāku sirds un asinsvadu slimību attīstību. Autori secināja, ka ir nepieciešami turpmāki pētījumi, lai novērtētu ne tikai svaru, bet arī ķermeņa uzbūvi (muskuļu un tauku attiecību) un dzīvesveidu attiecībā uz nāves un sirds slimību risku.
Piebilde. Ķermeņa masas indekss ir cilvēka ķermeņa svara mērs attiecībā pret viņa augumu, un to parasti izmanto kā medicīnisku metriku, lai klasificētu cilvēkus ar nepietiekamu svaru, normālu svaru, lieko svaru vai aptaukošanos. To aprēķina, dalot cilvēka svaru kilogramos ar garumu metros kvadrātā.