Zinātniekiem beidzot ir izdevies pirmo reizi pierādīt, ka vīriešu un sieviešu smadzenes strādā atšķirīgi, raksta medijs Gen.
Kopumā jautājums par to, vai vīriešu un sieviešu smadzenes atšķiras, un, ja tā, kādos veidos, tiek apsvērts jau ilgu laiku, un tas ir izraisījis domstarpības zinātnieku aprindās. Tādējādi daži zinātnieki apgalvoja, ka atšķirības nosaka sabiedrība, nevis bioloģija.
Tomēr jauns pētījums, ko veica Stenfordas Medicīnas universitātes zinātnieki, ir parādījis dzimuma kā bioloģiska noteicošā faktora kritisko lomu cilvēka smadzeņu organizācijā.
Atšķirības starp vīriešu un sieviešu smadzenēm, ko aprēķina AI
Pētījumam eksperti izstrādāja jaunu mākslīgā intelekta modeli, kas testos par vairāk nekā 90% sekmīgi nosaka, vai cilvēka smadzeņu MRI skenējumi pieder vīrietim vai sievietei.
Saskaņā ar Vinoda Menona, psihiatrijas un uzvedības zinātņu profesora un Stenfordas Kognitīvās un sistēmu neirozinātnes laboratorijas direktora, teikto, galvenais iemesls šāda pētījuma veikšanai bija pierādīt, ka dzimumam ir izšķiroša nozīme cilvēka smadzeņu attīstībā, novecošanā, un garīgo un neiroloģisko traucējumu izpausmēs.
“Konsekventu un reproducējamu dzimumu atšķirību noteikšana veselu pieaugušo smadzenēs ir būtisks solis, lai labāk izprastu ar dzimumu saistītās ievainojamības psihisko un neiroloģisko traucējumu gadījumā,” viņš piebilda.
Pētījuma ietvaros zinātnieki izveidoja neironu tīkla modeli, kas tika apmācīts, lai klasificētu smadzeņu miera stāvokļa funkcionālos MRI datus. Kad pētnieki parādīja modeļa smadzeņu attēlus un teica, ka tās ir vīrieša vai sievietes smadzenes, modelis sāka “pamanīt” tās nianses, kas varētu palīdzēt tam noteikt dzimumu.
Pēc zinātnieku domām, AI vairāk nekā 90% gadījumu atklāja būtiskas dzimumu atšķirības, tādējādi pārspējot iepriekšējo pētījumu rezultātus.
Tādējādi, pārbaudot aptuveni 1500 smadzeņu skenējumu, neironu tīkls gandrīz vienmēr varēja noteikt, vai skenējums ir no sievietes vai vīrieša.
Kur ir atšķirības starp vīriešu un sieviešu smadzenēm?
Pētījums parādīja, ka dzimumus var atšķirt pēc aktivitātes karstajos punktos.
Tie ietver “noklusējuma režīma tīklu”, smadzeņu apgabalu, kas tiek uzskatīts par ”Es” neiroloģisko centru un kam ir svarīga loma pašapziņā un personīgo atmiņu atjaunošanā.
Ir iesaistīta arī limbiskā sistēma. Tā palīdz regulēt emocijas, atmiņu un tikt galā ar seksuālo stimulāciju, kā arī striatumu, kas ir svarīgs ieraduma veidošanai un atlīdzībai.
Eksperti paskaidroja, ka atšķirības smadzenēs var ietekmēt to, kā vīrieši un sievietes uztver sevi, kā viņi mijiedarbojas ar citiem un kā viņi atceras pagātnes pieredzi.
Zinātnieku secinājumi
Tomēr, pēc zinātnieku domām, šis darbs neatbild uz jautājumu, vai dzimumu atšķirības rodas agrīnā dzīves posmā, vai tās var izraisīt hormonālās atšķirības vai dažādi sociālie apstākļi, ar kuriem biežāk saskaras vīrieši un sievietes.
Tomēr viņi cer, ka atšķirību atrašana starp vīriešu un sieviešu smadzenēm varētu būt galvenais faktors cīņā pret neiroloģiskām vai psihiskām slimībām, kas sievietes un vīriešus ietekmē atšķirīgi.