Nav noslēpums, ka miegs ir vitāli svarīgs veselībai un organisma atveseļošanai. Tajā pašā laikā miega trūkums vai bezmiegs var padarīt cilvēkus uzņēmīgākus pret dažādām fiziskās un garīgās veselības problēmām, tostarp sirds slimībām, augstu asinsspiedienu un trauksmi. Taču jaunā pētījumā zinātnieki ir atklājuši vēl vienu negaidītu “blakusparādību”. Pētījuma publicēts Journal of Health Psychology,
Notingemas Universitātes Psiholoģijas skolas komanda veica divus eksperimentus, kuros kopumā piedalījās 1000 brīvprātīgo. Pētījuma rezultāti liecina, ka miega trūkums un bezmiegs var izraisīt vēl vienu nevēlamu iznākumu: sazvērestības teoriju pieņemšanu.
Pētījuma autori apgalvo, ka sliktas miega kvalitātes pievienošana citām problēmām, piemēram, depresijai vai stresam, var padarīt cilvēkus uzņēmīgākus pret acīmredzami nepatiesām sazvērestības teorijām. Turklāt iespēja pieņemt sazvērestības teorijas var īpaši palielināties, ja nogurušie indivīdi papildus tiek pakļauti sazvērestības saturam no ārējiem avotiem, nevis paši nonāk pie tādiem pašiem secinājumiem.
Pirmajā eksperimentā pētnieki lūdza 540 dalībniekus pabeigt standartizētu miega kvalitātes novērtējumu, pirms tika lasīts viens no diviem rakstiem par Parīzes Dievmātes katedrāles ugunsgrēku. Lai gan daži brīvprātīgie saņēma faktu pārbaudītu pārskatu par postošo negadījumu, citi skatīja stāstu, kurā nepatiesi tika apgalvots, ka ugunsgrēks ir saistīts ar slēptu sazvērestību. Pēc tam saņēmēji aizpildīja aptauju, kuras rezultāti parādīja, ka dalībnieki, kuri iepriekš bija ziņojuši par sliktāku miega kvalitāti, biežāk ticēja sazvērestības teorijai nekā labi atpūtušies informācijas saņēmēji.
Eksperimenta otrajā posmā tika paplašināts komandas sākotnējais darbs, pārbaudot papildu 575 cilvēku psiholoģiskos profilus un uzskatus. Zinātnieki ir analizējuši datus un tagad apgalvo, ka pastāv tieša saikne starp ticību sazvērestības teorijām un sliktu miegu. Daudzos gadījumos ir konstatēts, ka depresija ir galvenais psiholoģiskais mehānisms, kas ir sazvērestības domāšanas pamatā.
Pēc pētījuma autora un Notingemas universitātes sociālās psiholoģijas asociētā profesora Daniela Džolija teiktā, miegs patiešām ir ļoti svarīgs psiholoģiskajai veselībai un kognitīvajām funkcijām. Iepriekš zinātnieki noskaidrojuši, ka miega trūkums palielina risku saslimt ar depresiju, trauksmi un paranoju – faktoriem, kas veicina ticību sazvērestības teorijām.
Ticība sazvērestībām ne tikai noved pie jaunas alvas folijas cepures alkas — šo uzskatu ievērošanai var būt daudz plašākas sociālās sekas. Piemēram, koronavīrusa pandēmijas laikā neuzticēšanās uz pierādījumiem balstītai vakcīnu efektivitātei ir samazinājusi sabiedrības noturību pret slimībām. Turklāt dezinformācija par klimata pārmaiņām ir kavējusi gadu desmitiem ilgstošos centienus cīnīties pret to radītajiem riskiem cilvēcei un mūsu planētai.
Pēc Džolija teiktā, viņš un viņa kolēģi ir atklājuši, ka viens no efektīvākajiem veidiem, kā neticēt sazvērestības teorijām, ir pietiekami gulēt un atpūsties. Pētījuma rezultāti liecina, ka uzlabota miega kvalitāte var kalpot kā aizsargfaktors pret sazvērestības domāšanas izplatību.