Šķiet, ka pusaudžu grūtniecība var ievērojami samazināt jaunas mātes dzīves ilgumu. Kanādas zinātnieku pētījums žurnālā JAMA Network publicēts medijā Health Day.
Kanādas pētnieki analizēja Ontario veselības apdrošināšanas reģistra datus. Šajā datu bāzē ir iekļautas visas meitenes, kurām no 1991. gada aprīļa līdz 2021. gada martam bija 12 gadi. Zinātniekus interesēja, vai starp pētāmajām bija pusaudžu grūtniecības sekas.
Tika konstatēts, ka sievietes, kuras palika stāvoklī pusaudžu vecumā, biežāk nomirs pirms 31 gadu sasniegšanas. Pētnieki lēš, ka šis risks palielinājās vairāk nekā divas reizes, īpaši sievietēm, kuras dzemdēja bērnu pirms 16 gadu vecuma, un tām, kuras to darīja vairāk nekā vienu reizi. Turklāt vidējais paredzamais mūža ilgums Kanādā ir vairāk nekā 80 gadi abiem dzimumiem.
“Un jo jaunāka ir meitene, kad viņa paliek stāvoklī, jo lielāks ir viņas priekšlaicīgas nāves risks nākotnē,” sacīja pētījuma vadošais autors Džoels Rejs.
Grūtniecības pārtraukšana pusaudža gados, kā atzīmēja zinātnieki, nedaudz samazina priekšlaicīgas nāves risku. Tomēr tas joprojām bija par aptuveni 40% augstāks nekā meitenēm, kuras vispār nebija stāvoklī.
Pētnieki identificēja traumas kā galvenos priekšlaicīgas nāves cēloņus gan uzbrukumos, gan pašu sev nodarītās.
Iespējams, pamatojoties uz šiem datiem, Child Trends pētniece Elizabete Kuka pētījuma komentārā piebilda, ka pati pusaudžu grūtniecība var nebūt galvenais priekšlaicīgas nāves cēlonis. Visticamāk, abas ir citu faktoru sekas. Viena no tām ir nelabvēlīga bērnība.
Autori teica, ka viņu atklājumi varētu būt “satraucošs atgādinājums”, ka grūtnieces nevajadzētu nosodīt, bet gan mudināt pieņemt lēmumus, kas viņām pašām ir vislabākie.